• <
smartre_2023

Nowy statek Chipolbroku już w służbie

Paweł Kuś

16.12.2015 11:42 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Nowy statek Chipolbroku już w służbie

Partnerzy portalu

Nowy statek Chipolbroku już w służbie - GospodarkaMorska.pl

8 grudnia w stoczni w Szanghaju odbyła się uroczystość nadania imienia oraz oddania do eksploatacji nowego statku Chipolbrok Pacific dla Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego SA Chipolbrok.

Ta nowoczesna wielozadaniowa jednostka o nośności 31600 dwt przeznaczona jest do przewozu dużych obiektów przemysłowych i ładunków typu "project cargo" ze szczególnym naciskiem na transport morski sztuk ciężkich i wielkogabarytowych. Statek ma 190 m długości i 28 m szerokości. Posiada 3 ładownie, z czego dwie są o długości ponad 50 metrów, co pozwala na załadunek i przewóz pod pokładem sztuk o wyjątkowej długości i dużych gabarytach. Statek wyposażony jest w 3 dźwigi o udźwigu 350 ton każdy, umożliwiające przeładunek sztuk ciężkich o wadze jednostkowej do 700 ton.

Chipolbrok Pacific jest pierwszych z serii 4 nowych statków zakontraktowanych w stoczni szanghajskiej dla Chipolbroku. Trzy podobne jednostki będą wchodzić sukcesywnie do eksploatacji w ciągu roku 2016. Będą to Nowowiejski, Paderewski oraz Chipolbrok Atlantic.

Chipolbrok Pacific w swej dziewiczej podróży załaduje w portach chińskich i południowokoreańskich partie konstrukcji stalowych, elementów wyposażenia oraz stali z przeznaczeniem do portów w Maroku (Nador), Belgii (Zeebrugge, Antwerpia) oraz Polsce (Szczecin). W Szczecinie statek spodziewany jest w drugiej połowie lutego 2016r.

Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe SA Chipolbrok zostało już po raz drugi uhonorowane tytułem "Shipping Line Of The Year - Heavy Lift Operator Of The Year 2015"  w czasie gali "Maritime And Logistics Awards (MALA)" zorganizowanej w dniu 4-go września 2015 w Hotelu Leela w Mumbaju.

Nagroda ta jest wynikiem zintensyfikowanych sukcesywnych działań towarzystwa na rzecz pozyskiwania ładunków importowych i eksportowych do/z portów indyjskich oraz znacznego umocnienia naszej pozycji na tym ważnym rynku żeglugowym.

---

Chipolbrok został powołany w 1951 w Tiencinie i Gdyni jako "Chińsko-Polskie Przedsiębiorstwo Maklerów Okrętowych" na podstawie umowy między Polską i Chinami w celu ustanowienia połączenia drogą morską między portami chińskimi i polskimi. Rolę udziałowców pełnią rządy Polski i Chin, reprezentowane przez ministrów transportu obu państw.  W wyniku restrukturyzacji w latach 90. firma rozszerzyła swoją ofertę transportową o porty Europy Zachodniej i basenu Morza Śródziemnego, jak również linię z portów Dalekiego Wschodu do portów USA i Zatoki Meksykańskiej oraz innych portów w basenie Morza Karaibskiego, a także Afryki.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.