• <
BOTA_2023

Kolejne wodowanie w Stoczni Nauta (wideo)

Paweł Kuś

01.05.2016 20:30 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kolejne wodowanie w Stoczni Nauta (wideo)

Partnerzy portalu

Kolejne wodowanie w Stoczni Nauta (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Dziś (29.04) w Zakładzie Stoczni Nauta w Gdańsku odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego statku rybackiego Kings Cross. Było to drugie w tym roku i dziesiąte wodowanie od momentu uruchomienia Zakładu Nowych Budów.

Kontrakt na budowę tej jednostki został zawarty w październiku 2014 r. Warto zaznaczyć, że statek został zamówiony jako jeden z serii, co jest niecodzienną sytuacją na rynku stoczniowym. W ostatnim czasie armatorzy zamawiają głównie pojedyncze jednostki, a wykonywanie małych serii należy do rzadkości. Wodowanie drugiego statku z tej serii (Pathway) zaplanowane jest na czerwiec tego roku.

Kings Cross ma 78 m długości i ponad 15 m szerokości, wysokość do pokładu głównego jednostki wynosi 6,5 m. Jest to nowoczesny statek trałowy, który będzie łowił ryby siecią przyciąganą do burty. Do przechowywania ryb na jednostkach tego typu instalowane są stalowe zbiorniki z wodą morską. Elektroniczne urządzenia, takie jak szperacze i echosondy, które lokalizują ławice, oceniają ich wielkość i ustalają optymalną trasę zarzucania sieci, pozwolą zwiększyć efektywność poszukiwania ryb.

Kings Cross jest dziesiątym statkiem, który został zwodowany przez stocznię Nauta od momentu uruchomienia Zakładu Nowych Budów. Zaledwie kilka dni temu Nauta rozpoczęła budowę w pełni wyposażonego trawlera dla szkockiego armatora, co jest potwierdzeniem dynamicznego rozwoju Zakładu Nowych Budów. W portfelu zamówień stoczni znajduje się obecnie osiem statków, których budowa będzie realizowana do połowy przyszłego roku.

- Współpracę z Nautą wspominam bardzo dobrze, a pamiętajmy, że nasza kooperacja trwa już kilka lat. Obecnie Nauta buduje dla nas siedem kolejnych jednostek. To najlepiej świadczy o naszym zadowoleniu - mówi Knud Degn Karstensen, dyrektor zarządzający Karstensens Skibsvaerft, armatora jednostki.

Zakład Nowych Budów w trakcie ostatnich trzech lat osiągnął silną pozycję na europejskim rynku budowy statków rybackich i naukowo-badawczych. Klienci cenią ten zakład przede wszystkim ze względu na doskonałą organizację pracy oraz wysoką jakość  i terminowość świadczonych usług.  

Karstensens Skibsvaerft AS jest ważnym klientem dla Stoczni Nauta. Firmy nawiązały współpracę już w 2013 r i od tej pory duński klient zamówił w Naucie 11 częściowo wyposażonych statków, z których 5 zostało już zwodowanych, a kolejne są na zaawansowanym etapie budowy.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.