Prom „Karsibór I”, obsługujący przeprawę przez Świnę pomiędzy wyspą Wolin i Uznam, przypłynął w poniedziałek ze Świnoujścia do Szczecina. Przejdzie przebudowę w Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, która wygrała przetarg na to zadanie.
To kolejna jednostka z tej serii, która przejdzie remont i przebudowę w Gryfii. Poprzednia – „Karsibór II” – była remonowana w Szczecinie na przełomie 2012 i 2013 r.
Są to promy śródlądowe, pasażersko-samochodowe, obsługiwane przez Żeglugę Świnoujską na zlecenie urzędu miasta. Mieszczą do 70 samochodów i ok. 300 osób. Przeprawę obsługują cztery „Karsibory”, mające w nazwach kolejne liczby rzymskie – od I do IV.
– „Karsibór I” przejdzie u nas kompleksowy remont siłowni okrętowej, obejmujący m.in. wymianę układu napędowego – informuje Paweł Porzycki, dyrektor marketingu w „Gryfii”. – Ze względu na wybrane rozwiązania przewidziane są drobne zmiany w kadłubie – nowe układy znajdą się na dziobie i na rufie. Na promie zamontowane będą zespoły prądotwórcze.
Przy okazji jednostka przejdzie „kosmetyczne” prace remontowe. Przebudowa ma się zakończyć do połowy czerwca, przed sezonem letnim.
Przypomnijmy, że długo trwało wyłanianie wykonawcy modernizacji „Karsibora I”. Kolejne przetargi unieważniano, gdyż ceny oferentów przekraczały kwotę, jaką na ten cel przeznaczył świnoujski samorząd. W końcu zmieniono planowane początkowo rozwiązania techniczne na tańsze. Ostatni przetarg rozstrzygnięto w sierpniu ub. roku. Wygrała go MSR „Gryfia” z ofertą ok. 15 mln zł.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Koreański kontenerowiec z reaktorem jądrowym z aprobatą towarzystwa ABS
Niski poziom wód w Dunaju odsłonił wrak sprzed 90 lat
Saab z zamówieniem na wyposażenie nowych fregat dla niemieckich sił morskich
USA zbudują nową generację okrętów pomiarowych dla testów rakietowych
Offshorowiec przewrócił dźwig portowy na kontenerowiec
Cadeler odebrał nowy statek instalacyjny