pc
Niezawodność i bardzo dobra jakość wykonania. To tylko niektóre cechy produktów i technologii japońskiej firmy KEMEL, której rozwiązania stosuje na statkach Bota Technik – jej autoryzowany partner w Polsce. O możliwościach nowoczesnych systemów w zakresie łożyskowania i uszczelnień linii wałów rozmawiali w piątek w Darłowie uczestnicy konferencji „Produkty, technologie i usługi serwisowe KEMEL”.
– Ta edycja spotkań kierowana jest bezpośrednio do eksploatatorów statków, do działów technicznych flot, ship managementów, które eksploatują statki, głównie morskie – mówi Maciej Nowak, dyrektor sprzedaży Bota Technik.
Jacek Krajewski z Seatrans, firmy zajmującej się rekrutacją i zatrudnianiem marynarzy i oficerów, poinformował, że uszczelnienia KEMEL bardzo dobrze sprawdzają się w użytkowaniu i są niezawodne.
– W takim standardowym rozwiązaniu jest to łożysko, w którym kręci się wał śrubowy, czyli na końcu którego jest osadzona śruba. Jest on zazwyczaj smarowany olejem, jest też kwestia uszczelnienia, żeby olej nie wydostawał się na zewnątrz – obecnie bardzo ważne sprawy ochrony środowiska – i też żeby woda nie wchodziła do wnętrza łożyska. Tych wszystkich kłopotów pozbywamy się używając łożysk KEMEL-a, które są chłodzone, smarowane wodą, w związku z tym sprawa uszczelnienia jest dużo prostsza – tłumaczy Jacek Krajewski, technical superintendent w Seatrans.
Na konferencji w Darłowie obecny był także Yuji Okamoto, japoński przedstawiciel firmy KEMEL, który zaprezentował uszczelnienie powietrzne typu AX. To system zaprojektowany i w 100% wyprodukowany w Japonii jako komponenty OEM, gotowe do instalacji na statku. Jego główny element – air control unit – jest prostym rozwiązaniem pneumatycznym z jednym elementem elektrycznym – alarmem, łatwym w obsłudze dla załogi. Dodatkowo uszczelnienie powietrzne AX typu air seal można zamontować w dwojaki sposób: albo jako nową budowę, albo retrofit, czyli modernizację istniejącego grawitacyjnego uszczelnienia KEMEL-a lub innych firm. Jak poinformował Jacek Rossochacki z KEMEL UK, ze swoją ponad 30-letnią opinią niezawodności bardzo popularne jest to drugie rozwiązanie. Przykładem jego zastosowania jest seria statków Karpaty Polskiej Żeglugi Morskiej (Karpaty, Sudety, Beskidy i Tatry), które obecnie są w trakcie retrofitu wykonywanego przez firmę Bota Technik. Obecnie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni prace trwają na jednostkach Karpaty i Sudety.
– KEMEL to japońska firma, która produkuje uszczelnienia i łożyska. Posiadamy ogólnoświatową sieć sprzedaży i serwisu. Przyjechałem do Polski, aby uczestniczyć w konferencji dotyczącej naszych produktów, których autoryzowanym partnerem jest tutaj Bota Technik – mówi Yuji Okamoto z KEMEL Japan.
Jak poinformował Grzegorz Janasiewicz, inżynier serwisowy Bota Technik, uszczelnienia KEMEL-a są najczęściej wybierane przez armatorów.
– Zwłaszcza na nowych statkach, jak i tych, które już mają swoją historię. Wykonanie, materiały i ich jakość sprawiają, że możemy powiedzieć śmiało, że jest to jeden z najlepszych produktów w tej chwili dostępnych na rynku morskim na świecie – mówi Grzegorz Janasiewicz, inżynier serwisowy Bota Technik.
Organizatorem konferencji w Darłowie była Bota Technik.
Bota Technik zajmuje się m.in. serwisem układów napędowych, automatyki okrętowej oraz sprzedażą urządzeń autoryzowanych partnerów. Firma łączy doświadczenie z pasją i wiedzą. Dzięki temu umiejętności jej pracowników doceniają armatorzy z kraju i zagranicy. Spółka stosuje standardy międzynarodowych producentów napędów okrętowych, a każde zamówienie traktuje indywidualnie, terminowo dostarczając rozwiązania najwyższej jakości.
Nauta wykorzystuje grafen w przemyśle stoczniowym
Rozpoczęła się operacja wypompowania ropy z tankowca Safer w Jemenie
PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną
MSC uruchamia bezpośrednie połączenia kontenerowe między Gdynią a portami chińskimi
Stocznia z „wielkiej trójki” z nowym właścicielem i nazwą
Program "Miecznik" źródłem zatrudnienia w branży stoczniowej. Oferta Stoczni Wojennej w Urzędzie Pracy