• <
siemens_gamesa_2022

Shell zamawia całkowicie elektryczne promy dla operacji w Singapurze

24.09.2021 16:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Shell zamawia całkowicie elektryczne promy dla operacji w Singapurze

Partnerzy portalu

Shell zamawia całkowicie elektryczne promy dla operacji w Singapurze - GospodarkaMorska.pl
Fot. Penguin/Incat Crowther

Anglo-holenderska firma energetyczna Shell przyznała kontrakt firmie Penguin International Ltd, singapurskiemu projektantowi, konstruktorowi i właścicielowi aluminiowych szybkich jednostek na zaprojektowanie, zbudowanie i eksploatację co najmniej trzech promów czysto elektrycznych i ładowarek brzegowych w Singapurze.

Po uruchomieniu nowe obiekty będą pierwszą w pełni elektryczną usługą promową w Singapurze i pierwszą Shella na świecie.

Nowe 200-osobowe promy jednopokładowe będą wykorzystywane do transportu pasażerów między kontynentalnym Singapurem a Shell's Energy and Chemicals Park na wyspie Bukom, zastępując obecnie używane konwencjonalne promy z silnikiem Diesla .

Trasa promowa o długości około 5,5 kilometra z Cieśniny Singapurskiej jest ruchliwym połączeniem, które przewozi około 3000 pasażerów dziennie lub około 1,8 miliona podróży pasażerów rocznie.

W pełni elektryczne promy są zasilane przez system akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 1,2 MWh i poruszają się z prędkością ponad 20 węzłów przy zerowej emisji i hałasie. Podczas cumowania w Shell Bukom promy będą ładowane poprzez połączenie szybkiego ładowania w godzinach szczytu i wolnego ładowania poza godzinami szczytu i w nocy. Ultraszybkie ładowarki brzegowe Penguin są w stanie naładować każdy prom w mniej niż 10 minut.

– Przyszłość żeglugi obejmie różne części sektora wykorzystujące różne paliwa, a elektryfikacja jest rozwiązaniem pozwalającym na dekarbonizację krótkich rejsów, w tym operacji portowych – skomentował Nick Potter, dyrektor generalny Shell Shipping and Maritime, Asia Pacific & Middle East.

– Przejście na zeroemisyjne, w pełni elektryczne promy jest częścią ambicji Shell, aby przyspieszyć postęp w kierunku zerowej emisji netto w sektorze żeglugi – dodał.

Electric Dream ma być najnowszym kamieniem milowym na drodze do dekarbonizacji Penguin. Już w 2018 roku firma przeprowadziła modernizację solarną promu pasażerskiego Penguin Redeem. W kwietniu tego roku dostarczyła pierwszą w Singapurze hybrydowo-elektryczną łódź portową Penguin Tenaga. W pierwszej połowie przyszłego roku Penguin planuje dostarczyć hybrydowo-elektryczną łódź patrolową klientowi z Singapuru. Ostatecznie, w pierwszej połowie 2023 roku, promy Electric Dream mają zostać przekazane ich właścicielowi.

Dla Shella projekt jest częścią ambicji firmy, aby pomóc sektorowi żeglugowemu w osiągnięciu zerowej emisji netto do 2050 roku. 

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.