• <

Rozdzielanie wód balastowych i technologia spawania blachy

ac

01.01.2021 12:14 Źródło: własne
Strona główna Rozdzielanie wód balastowych i technologia spawania blachy
Rozdzielanie wód balastowych i technologia spawania blachy - GospodarkaMorska.pl
Climarem Sp. z o.o.

Firma Climarem Sp. z o.o. (dawniej PBUCH S.A.) stosuje innowacyjne metody w zagadnieniach dotyczących wód balastowych a także technologii spawania blach.

Separator do wody balastowej

W przypadku wody balastowej stosowany jest separator do rozdzielania z płynu złożowego gazu, węglowodorów i wody.

Konstrukcja urządzenia jest tak przemyślana, aby za pośrednictwem deflektora i przegród (stabilizacyjnej i przelewowej) doprowadzić do rozdzielenia substancji. Woda spływa do części dolnej separatora, zakończonej osadnikiem, z boku wyprowadzony jest króciec do odprowadzania węglowodorów, a w części górnej płaszcza jest odprowadzenie gazu, który tuż przed opuszczeniem separatora zostaje przepuszczony przez demister siatkowy wykonany ze stali nierdzewnej w celu odseparowania cząstek cieczy ze strumienia gazu wylotowego.

Zbiornik wyposażono również w króćce do lokalnego i zdalnego pomiaru poziomu, króciec pod zawór bezpieczeństwa, króćce do zdalnego i lokalnego pomiaru ciśnienia oraz króćce do pomiaru temperatury. Zbiornik wyposażony jest również we właz rewizyjny.

Technologia spawania blachy

Drugi obszar działań firmy Climaren Sp. z o.o. to rozszerzenie zakresu grubości spawanych materiałów. Zrealizowano zamówienie, którym był separator o grubości płaszcza 60mm.

By potwierdzić odpowiednią jakość połączeń spawanych, wykonano złącza próbne oraz przeprowadzono wymagane normą badania. W ten sposób uzyskano kwalifikowaną technologię spawania wydaną przez UDT, zezwalającą na spawanie połączeń do grubości 120 mm. Spawanie wykonano metodą łuku krytego.

Bardzo ważnym aspektem podczas spawania grubych blach jest utrzymanie odpowiedniego reżimu temperaturowego odnośnie temperatury podgrzewania wstępnego, temperatury międzyściegowej oraz wygrzewania złącza po spawaniu. Wszystko po to, aby zmniejszyć skłonność do wystąpienia pęknięć zimnych.

Założenia technologiczne okazały się poprawne, co potwierdziły pozytywne wyniki badań laboratoryjnych.


Dziękujemy za wysłane grafiki.