• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zakończenie robót pogłębiarskich na torze wodnym Świnoujście-Szczecin

pc/PAP

25.09.2019 09:51 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Zakończenie robót pogłębiarskich na torze wodnym Świnoujście-Szczecin

Partnerzy portalu

Zakończenie robót pogłębiarskich na torze wodnym Świnoujście-Szczecin - GospodarkaMorska.pl

Trwają czynności odbiorowe (sondaże dna) związane z zakończeniem bieżących prac czerpalno-refulacyjnych na torze wodnym Świnoujście-Szczecin oraz na torze podejściowym do portu zewnętrznego w Świnoujściu – poinformował Urząd Morski w Szczecinie.

Wykonawca robót, konsorcjum firm Van den Herik Kust-en Oeverwerken B.V. z Holandii i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wydobył łącznie ok. 480 tysięcy metrów sześciennych urobku.

Koszt prac to ok. 17 mln złotych, a źródłem ich finansowania jest ustanowiony przez Radę Ministrów program wieloletni pn. „Utrzymanie morskich dróg wodnych w rejonie ujścia Odry w latach 2019-2028” – poinformował Urząd Morski w Szczecinie.

Pogłębienie toru wodnego to długo wyczekiwana przez całą szczecińską branżę gospodarki morskiej inwestycja. Obejmuje ona pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra na odcinku ok. 62 kilometrów, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 metrów oraz m.in. przebudową skarp brzegowych i pogłębieniem oraz poszerzeniem obrotnic dla statków.

Przedsięwzięcie obejmuje także budowę dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych.

Dzięki inwestycji maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do około 11 metrów (obecnie jest to 9,15 metra). Po pogłębieniu do szczecińskiego portu będą mogły wchodzić statki o większym zanurzeniu bez konieczności ich odlichtunku w Świnoujściu przed dalszą drogą do Szczecina. Statek, który obecnie wchodzi z ładunkiem ok. 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z ładunkiem prawie dwukrotnie większym.

Projekt jest realizowany przy współudziale środków z Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, a jego całkowita wartość wynosi ok. 1,4 mld zł. Podwykonawcą inwestycji, opracowującym dokumentację projektową, jest konsorcjum firm Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o. (spółka z Grupy ASE), TRACTEBEL Poland Engineering S.A. oraz International Marine and Dredging Consultants.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.