• <
gryfia_70lat

Wznowiono ruch promowy między Krymem i Turcją

ew

22.11.2019 14:33 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wznowiono ruch promowy między Krymem i Turcją

Partnerzy portalu

Wznowiono ruch promowy między Krymem i Turcją - GospodarkaMorska.pl

Wznowiono ruch promowy między Krymem i Turcją - poinformowały w piątek rosyjskie media. Transport promowy między zaanektowanym w 2014 r. przez Rosję Krymem a Turcją został zawieszony w 2017 r. z inicjatywy strony tureckiej.

"Otrzymałam potwierdzenie, że uruchamiany jest prom Zonguldak-Kercz, raz w tygodniu, regularne dostawy. Trwa drugi załadunek (...)" - powiedziała na posiedzeniu krymskich władz Natalia Sierowa z organizacji Południowe Regionalne Centrum Wsparcia Eksportu. Jej wypowiedź cytuje agencja TASS.

Interfax Ukraina zwraca uwagę, że latem ubiegłego roku władze na Krymie informowały o tym, że do końca jesieni 2018 roku planują wznowić ruch promowy z Turcją. Agencja zaznacza, że w związku z zachodnimi sankcjami za aneksję Krymu w październiku 2017 roku Turcja podjęła decyzję o niewpuszczaniu do swoich portów statków przybywających z tego półwyspu. Zakaz dotyczył statków pływających pod wszystkimi banderami.

Portal RBK przypomina, że w październiku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po raz pierwszy oficjalnie przyjął delegację Rosji, w skład której wchodzili przedstawiciele Krymu. Po wizycie do MSZ w Kijowie wezwano ambasadora Turcji. "Ambasador wyraźnie zaznaczył, że miało to przypadkowy, a nie celowy charakter" - oświadczyła rzeczniczka ukraińskiego MSZ Kateryna Zełenko.

W sierpniu podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Ankarze prezydent Turcji podkreślił, że Turcja nie uznała „bezprawnej aneksji Krymu” i tego nie uczyni.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.