• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

W Gdańsku na razie nie zobaczymy statku Greenpeace Rainbow Warrior. Mamy komentarz Portu Gdańsk

pc/ew

05.09.2019 10:08 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski W Gdańsku na razie nie zobaczymy statku Greenpeace Rainbow Warrior. Mamy komentarz Portu Gdańsk
W Gdańsku na razie nie zobaczymy statku Greenpeace Rainbow Warrior. Mamy komentarz Portu Gdańsk - GospodarkaMorska.pl

W Gdańsku na razie nie zobaczymy statku Greenpeace Rainbow Warrior. Jak poinformowała organizacja ekologiczna, jednostka nie została wpuszczona do Portu Gdańsk. Publikujemy pełną treść komunikatu oraz odpowiedź gdańskiego portu.

Wczoraj wieczorem, organizacja poinformowała: „W tym roku Greenpeace obchodzi 15-lecie obecności w Polsce. Z tej okazji, w piątek o świcie do portu w Gdańsku miał wpłynąć legendarny statek Greenpeace – Rainbow Warrior III. Organizacja planowała udostępnienie statku dla zwiedzających, darmowy koncert, pokazy filmów a także szereg wydarzeń edukacyjnych, których motywem przewodnim miały być działania na rzecz klimatu. Niestety Główny Dyspozytor Portu Gdańsk, mimo dopełnienia przez organizację wszystkich formalności, nie udostępnił miejsca do zacumowania statku przy nabrzeżu. Statek zatrzyma się na kotwicowisku, uniemożliwi to jednak dostęp do statku.

– Jest nam niezmiernie przykro, że Główny Dyspozytor Portu Gdańsk nie udpostępnił nam miejsca do zacumowania statku, które umożliwiłoby realizację programu obchodów 15-lecia Greenpeace Polska. Dopełniliśmy wszystkich formalności, od dawna zabiegaliśmy o to, żeby móc udostępnić statek osobom chętnym go zwiedzić, poznać jego historię a także zamienić kilka słów z załogą tego legendarnego żaglowca. Nie mieliśmy takich problemów kiedy w 2007 do Polski przypłynął inny nasz statek – Arctic Sunrise – powiedziała Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.

Międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace powstała 1971 roku w kanadyjskim Vancouver. W Polsce działa od 2004 roku. Od 15 lat działaczki i działacze ekologiczni prowadzą kampanie na rzecz zmian systemowych na rzecz klimatu, rolnictwa ekologicznego, różnorodności biologicznej, objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną parku narodowego, zmniejszenia produkcji plastiku jednorazowego użytku, itp. Statek Rainbow Warrior III to jeden z trzech statków floty Greenpeace (pozostałe dwa to Arctic Sunrise i Esperanza). Jego budowa rozpoczęła się w 2010 roku, kadłub został zbudowany w gdańskiej stoczni”.

Na odpowiedź gdańskiego portu nie trzeba było długo czekać. Dziś rano wydane zostało oświadczenie o następującej treści:

"1. Oficjalny wniosek o udostępnienie nieokreślonego nabrzeża wpłynął do ZMPG w piątek, 30 sierpnia 2019 r.

Główny Dyspozytor Portu Gdańsk korespondował i rozmawiał telefonicznie z agentem jednostki Rainbow Warrior III, by móc określić, w jakim terminie dokładnie i w jakich celach jednostka zawinie do Portu Gdańsk. Efektem tych rozmów było wytypowanie przez agenta dwóch nabrzeży (cyt. „Prosimy o podanie możliwości zawinięcia do Gdańska, jak we wcześniejszej korespondencji (Ziółkowskiego, Westerplatte)”).

2. W odpowiedzi Główny Dyspozytor Portu Gdańsk oświadczył, iż:

„jedno z nich [Nabrzeże Westerplatte] jest nabrzeżem eksploatacyjnym, a przyległy do niego teren jest zamkniętym rejonem, gdzie obywa się 24h/dobę przeładunek masy towarowej.

Jedynym ogólnodostępnym nabrzeżem jest wspomniane w niniejszym e-mailu Nabrzeże Kapitana Ziółkowskiego, przy którym obecnie trwają prace remontowo–modernizacyjne oraz na przyległym do niego terenie brak jest możliwości na przeprowadzenie przedmiotowego wydarzenia.

[…] z wymienionego nabrzeża korzysta również tabor pływający podmiotów portowych, które świadczą usługi na rzecz jednostek handlowych. Dodatkowo do tego nabrzeża od wiosny do późnej jesieni cumują tramwaje wodne według stałego harmonogramu”.

Nie ma zatem możliwości w tak krótkim czasie zaplanowania logistycznych rozwiązań dla kilku podmiotów korzystających z Nabrzeża Ziółkowskiego. Warto dodać, że w korespondencji mailowej (poza oficjalnym wnioskiem) 29 sierpnia 2019 r. agent Rainbow Warrior III stwierdził, że „z uwagi na remont nabrzeża Ziółkowskiego nie jest ono dogodną lokalizacją dla wymienionej jednostki”.

 Zarząd Morskiego Portu Gdańsk – co wynika z powyższego – próbował znaleźć rozwiązanie sytuacji, jednak ze względów technicznych postój jednostki Rainbow Warrior III nie jest możliwy we wskazanym terminie i przy tak ściśle określonych wymogach agenta oraz Greenpeace."

 

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.