• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Gdynia buduje sieć kooperacji z przedsiębiorcami japońskimi

ew/Port Gdynia

24.01.2020 14:53 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia buduje sieć kooperacji z przedsiębiorcami japońskimi

Partnerzy portalu

Port Gdynia buduje sieć kooperacji z przedsiębiorcami japońskimi - GospodarkaMorska.pl

W dniach 21 – 22 stycznia 2020 roku, przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia wzięli udział w oficjalnej misji gospodarczej rządu polskiego z udziałem Mateusza Morawieckiego Premiera RP.

Głównymi tematami rozmów w Tokio, były innowacje w energetyce i inwestycje infrastrukturalne. W spotkaniach oficjalnych oraz sesjach biznesowych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, wzięło udział kilkuset japońskich przedsiębiorców oraz polskie firmy z planami ekspansji na rynki azjatyckie.

Port Gdynia zaprezentował strategiczną inwestycję - Port Zewnętrzny o wartości 3,2 mld złotych, która realizowana jest w formule partnerstwa publiczno prywatnego. W spotkaniach uczestniczył przedstawiciel firmy Ernst & Young, jednej z trzech firm, będących doradcą transakcyjnym tej inwestycji. Według NBP Japonia jako jeden z dwóch największych inwestorów z Azji ulokowała w Polsce 955 mln USD w 2018 roku.

"Jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5- 7 mld PLN, dodatkowe tysiące miejsc pracy"- Premier Mateusz Morawiecki. Polskie firmy w ciągu ostatniej dekady zwiększyły eksport do Japonii ponad dwukrotnie - z 270 mln euro w 2008 r. do 566 mln euro w 2018 r.

Podczas spotkań biznesowych przedstawiciele Portu Gdynia, zaprezentowali inwestycję Port Zewnętrzny, która zdynamizuje polski eksport drogą morską.

Na sztucznym lądzie, w oparciu o istniejące nabrzeża: Śląskie i Szwedzkie, powstanie głębokowodny terminal kontenerowy, z funkcjonalnością obsługi morskich farm wiatrowych (offshore), zwiększając powierzchnię portu o 151 ha. Zdolności przeładunkowe Portu Gdynia wzrosną o 2,5 mln TEU oraz powstanie ponad 700 nowych miejsc pracy.

„Stosunki gospodarcze pomiędzy Japonią a Polską są dla portu kolejną perspektywą na zwiększenie potoku ładunków z i do Azji. Z bardzo dużym zainteresowaniem środowisk biznesowych spotkała się nasza strategiczna inwestycja - Port Zewnętrzny. Jesteśmy w stanie wiele zaoferować naszym potencjalnym partnerom z Japonii. Po sesji spotkań biznesowych widzimy możliwości współpracy w wielu obszarach”- powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Polska charakteryzuje się jednymi z najlepszych warunków dla biznesu i inwestorów pod względem sprzyjającej, stabilnej sytuacji gospodarczej. Polska jest dostrzegana jako kraj o dogodnych warunkach inwestycyjnych ze względu na stopień przedsiębiorczości, stabilność gospodarczą, stopień innowacyjności, wykwalifikowanych pracowników i dynamikę rozwoju.

Przedstawiciele ZMPG S.A. odbyli szereg spotkań biznesowych z lokalnymi przedsiębiorcami oraz na szczeblu rządowym z premierem Japonii Shinzo Abe. Efektem rozmów jest zaplanowana rewizyta przedstawicieli japońskiego biznesu w Polsce.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.