• <
PZT_980x120_gif_2020

PFR i dwie zagraniczne firmy przejmują DCT Gdańsk - największy terminal kontenerowy w Polsce

Strona główna Porty, logistyka PFR i dwie zagraniczne firmy przejmują DCT Gdańsk - największy terminal kontenerowy w Polsce
PFR i dwie zagraniczne firmy przejmują DCT Gdańsk - największy terminal kontenerowy w Polsce - GospodarkaMorska.pl

ew

19.03.2019 Źródło: PAP

Konsorcjum Polskiego Funduszu Rozwoju, globalnej grupy portowej PSA i zarządzającej funduszami IFM Investors podpisało we wtorek umowę kupna największego terminalu kontenerowego w Polsce, czyli DCT Gdańsk. Wartość transakcji to kwota powyżej 5 mld zł - poinformował prezes PFR Paweł Borys.

PFR poinformował we wtorkowym komunikacie, że razem z PSA International Ptd Ltd (PSA) i IFM Global Infrastructure Fund (IFM) podpisał umowę wspólnego nabycia 100 proc. udziałów w Deepwater Container Terminal Gdańsk (DCT Gdańsk), największym terminalu kontenerowym w Polsce. Sprzedający to fundusz Global Infrastructure Fund II zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), a także fundusze MTAA Super, AustralianSuper i Statewide Super.

"Zamknięcie transakcji wymaga jeszcze formalnego zatwierdzenia przez właściwe organy ochrony konkurencji i konsumentów" - napisano.

Prezes PFR Paweł Borys powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że inwestycja prawdopodobnie okaże się największą transakcją 2019 r. w Polsce. Zaznaczył, że precyzyjna wartość będzie podana po zamknięciu transakcji. "Natomiast, żeby podać rząd wielkości, to mówimy o transakcji powyżej 5 mld zł" - powiedział Borys.

Borys powiedział, że fundusze sprzedające DCT były przez wiele lat udziałowcami terminala i inwestowały w jego budowę. "DCT to obecnie jeden z największych portów, terminali głębokowodnych na Bałtyku, który w zeszłym roku obsłużył ponad 1,9 mln kontenerów. Naszą ambicją jest to, aby w tym roku przekroczyć 2 miliony, a w najbliższych latach stać się wiodącym terminalem na Morzu Bałtyckim z pozycją numer jeden, jeżeli chodzi o terminale kontenerowe" - powiedział Borys.

Zaznaczył, że inwestycja to nie tylko nabycie udziałów w DCT. "Zakładamy, że w perspektywie najbliższych czterech lat jako konsorcjum zainwestujemy blisko 2 mld zł w rozbudowę terminala DCT. W perspektywie 2021 r. chcemy, aby terminal osiągnął łączną przepustowość 3 milionów kontenerów" - powiedział.

Borys poinformował, że w kolejnych latach planowana jest budowa terminala III, dzięki czemu w perspektywie lat 2024-2025 DCT uzyskałoby łączną przepustowość 4,5 miliona kontenerów. "Z pewnością byłby to port kontenerowy numer jeden na Morzu Bałtyckim" - powiedział Borys.

"W ramach transakcji współpracujemy z konsorcjum ośmiu banków, z którymi mamy uzgodnione warunki finansowania długoterminowego zarówno dla samej transakcji, jak i późniejszych inwestycji. Więc jesteśmy przekonani, że te środki są zabezpieczone bądź poprzez współpracę z konsorcjum banków, bądź dzięki zaangażowaniu kapitału własnego samego DCT, bądź konsorcjum" - wyjaśnił.

Prezes PFR podkreślił jednocześnie, że inwestycja w DCT, to nie działanie na rok-dwa, ale "małżeństwo (...) prawie na zawsze".

"Podpisaliśmy wieloletnią umowę o współpracy. Zamierzamy w długim terminie inwestować we wzmocnienie infrastruktury portowej w DCT. Jeżeli chodzi o nasze udziały w konsorcjum to PFR, jako inwestor finansowy, posiada 30 proc. udziałów w konsorcjum, fundusz IFM posiada również 30 proc. i PSA International posiada 40 proc. - jest takim naszym partnerem branżowym, operacyjnym" - powiedział szef PFR.

Wskazał, ze PSA International to wiodący operator portowy na świecie, jest właścicielem największego portu kontenerowego świata - w Singapurze. Natomiast IFM, jak mówił Borys, jest jednym z wiodących na świecie funduszy infrastrukturalnych.

Zaznaczył, że można liczyć na uzyskanie od PSA najwyższej klasy światowej wiedzy i kompetencji na temat tego, jak rozwijać port, a przez to wzmocnić polską infrastrukturę transportową, handel, z korzyścią dla polskich firm zainteresowanych eksportem na cały świat. "Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie korzystna dla samego funduszu, jak i polskiej gospodarki" - powiedział.

Prezes PFR zwrócił uwagę na "fantastyczną pracę" jaką wykonał Macquarie Infrastructure and Real Assets (jeden z dotychczasowych, ponad dziesięcioletni inwestor w DTC), jeśli chodzi o inwestycje w DCT - budowę dwóch terminali.

Przewodniczący Rady Nadzorczej DCT Gdańsk, dyrektor zarządzający Macquarie Infrastructure and Real Assets Cord von Lewinski mówił, że od samego początku fundusz miał wizję rozwoju terminalu i miał nadzieję, że stanie się on jednym z największych portów kontenerowych na Bałtyku. Dodał, że rozwój terminala pozwolił utworzyć setki nowych miejsc pracy w regionie. "DCT stał się ważnym elementem globalnego łańcucha dostaw i przyczynił się do lepszego połączenia Polski z resztą świata" - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki komentując transakcję ocenił, że podpisanie umowy to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. "W powszechnej świadomości nazwa DCT Gdańsk nie jest tak rozpoznawalną marką jak: Orlen, PKO, Lotos, czy KGHM, ale to właśnie gdański terminal kontenerowy jest gospodarczo największym polskim oknem na świat" - wskazał premier.

Premier wyraził przekonanie, że nowa struktura właścicielska DCT będzie jeszcze bardziej efektywna i jeszcze bardziej prorozwojowa. "Słowem, to sprawdzeni i uznani partnerzy z najwyższej światowej półki, zapewniający świetne perspektywy rozwoju naszego polskiego okna na światowy handel" - ocenił.

Zdaniem Morawieckiego o bardzo pozytywnym scenariuszu rozwojowym dla DCT świadczą plany inwestycyjne nowych właścicieli. W ocenie premiera ta inwestycja to przykład "kolejnej udanej i jak najbardziej rynkowej repolonizacji" aktywów gospodarczych dostępnych w Polsce. "Repolonizacja, reindustrializacja i modernizacja – te trzy procesy mocno wpisane są w realizację naszego rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - przypomniał.

Według premiera inwestycja wpisuje się też w szerszy strategiczny cel, jaki realizuje rząd PiS od ponad 3 lat. "Chcemy, żeby w perspektywie kilku lat, Polska stała się rzeczywistym hubem i liderem logistyczno-transportowym Europy Środkowej i Północnej" - powiedział.

We wtorkowym komunikacie napisano, że DCT Gdańsk znajduje się na przecięciu bałtyckich szlaków handlowych i ma strategiczną pozycję jako główna brama na rynki Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Jest to najszybciej rozwijający się port kontenerowy w Europie i należy do 15 największych europejskich portów tego typu. Dzięki nabrzeżu o długości 1306 metrów oraz maksymalnej głębokości 17 metrów, terminal jest dobrze przygotowany do obsługi największych kontenerowców, zawijających już dziś do portu.

Państwowa Grupa PFR skupia instytucje finansowe oferując instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych.

PSA jest wiodącą globalną grupą portową, posiadającą ponad 50 przybrzeżnych, kolejowych i śródlądowych terminali w 17 krajach, w tym m.in. w Singapurze i Antwerpii.

IFM Investors to założona ponad 20 lat temu globalna firma zarządzająca funduszami instytucjonalnymi o wartości 82 miliardów dol. (na dzień 31 grudnia 2018 r.). Jest własnością 27 australijskich funduszy emerytalnych, a jego inwestycje są ściśle powiązane z interesami inwestorów.
Źródło:
PAP
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 43,27 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 17080,00 $ tona -2,15% 10 lip
 Cynk 2145,00 $ tona 0,61% 10 lip
 Aluminium 1639,00 $ tona -1,21% 10 lip
 Pallad 1997,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 841,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 19,08 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1801,55 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.