• <
ATC_CARGO_TOP

Czarnecki: po brexicie Europa będzie zdominowana przez duopol niemiecko-francuski

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Czarnecki: po brexicie Europa będzie zdominowana przez duopol niemiecko-francuski
Czarnecki: po brexicie Europa będzie zdominowana przez duopol niemiecko-francuski - GospodarkaMorska.pl

ew

29.03.2019 Źródło: PAP

Najbardziej prawdopodobny jest brexit, ale nie można wykluczyć pozostania Wielkiej Brytanii w UE; po brexicie Europa będzie jeszcze bardziej zdominowana przez duopol niemiecko-francuski, co może spowodować tendencje odśrodkowe – powiedział PAP europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Brytyjski rząd podda w piątek pod głosowanie projekt umowy wyjścia z UE, ale bez deklaracji politycznej na temat przyszłych relacji ze Wspólnotą. Przyjęcie umowy wystarczyłoby do opóźnienia brexitu do 22 maja, ale nie spełniłoby jeszcze wymogów dotyczących ratyfikacji porozumienia.

"Poczekajmy, zobaczymy, scenariusze mogą być różne i cały czas nie można wykluczać pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej" - powiedział w piątek PAP Czarnecki. Przyznał, że pozostanie W. Brytanii w UE "miałoby swój urok dla Polski" oraz dla Polaków dla mieszkających na Wyspach.

"Po pierwsze bardzo dużo polskich firm eksportuje (swoje towary) na Wyspy, i jest to coraz większy wolumen eksportowy, to jest korzystne dla naszej gospodarki. Po drugie - żyje tam de facto 1,5 mln Polaków i naszym obowiązkiem jest dbać o ich interesy. Po trzecie - w wymiarze geopolitycznym, do momentu, kiedy Wielka Brytania jest we Wspólnocie, mamy do czynienia z chybotliwą, ale równowagą sił" - ocenił Czarnecki.

Europoseł PiS zaznaczył, że Wielka Brytania ma podobne do Polski poglądy na temat wielu problemów ekonomicznych w UE, w tym związanych z deregulacją gospodarki.

"Również, gdy chodzi o przyszłość Unii, to wizje Warszawy i Londynu są podobne, czyli raczej Europa ojczyzn, Europa narodów, a nie jakieś super-państwo z siedzibą w Brukseli, które de facto jest zakładnikiem dwóch największych krajów członkowskich Unii - czyli Niemiec i Francji" - zaznaczył. Tymczasem po brexicie - jak ocenił - "nastąpiłby przechył w kierunku duopolu, nie chcę powiedzieć dyktatu, niemiecko-francuskiego, co powodowałoby tendencje odśrodkowe". "A to nie byłoby dobre dla przyszłości Unii dobre" - podkreślił.

Czarnecki nie wykluczył, że konsekwencją duopolu niemiecko-francuskiego byłoby w przyszłości zacieśnienie współpracy Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi oraz krajami tzw. nowej Unii, które przystąpiły do Wspólnoty w ostatnich 15 latach.

"Jeżeli Europa coraz bardziej będzie podporządkowana duetowi Berlin-Paryż, to - w reakcji na to - będą tworzone grupy państw, które będą broniły się przed takimi dyktatem. Już widać to po polityce rządu w Rzymie. Widzimy to także po integrowaniu się całej nowej Unii. Myślę, że takie alternatywne ośrodki mogą się pojawić, z przyszłą rolą Polski - jako największego kraju tej nowej Unii i kraju numer pięć po brexicie - w tej polityczne Europie" - powiedział europoseł PiS.

Według niego, Polska "w sposób naturalny może być liderem takiej inicjatywy". "Siłą rzeczy taka inicjatywa byłaby kręgiem państw szczególnie blisko współpracującym z USA, co miałoby dla nas ważny wymiar gospodarczy i militarny" - ocenił.

Zdaniem Czarneckiego, "dzisiaj najbardziej prawdopodobny jest brexit". "Nie od razu, po negocjacjach odnośnie setek regulacji ekonomicznych, socjalnych, finansowych, ale jednak do tego prze premier Jej Królewskiej Mości Theresa May, a także większość Partii Konserwatywnej" - ocenił europoseł PiS.
Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.