• <

Rekord w Porcie Gdynia. Terminal BCT przekroczył 500.000 TEU przeładunku rocznego (foto, wideo)

mb

23.12.2019 05:40 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rekord w Porcie Gdynia. Terminal BCT przekroczył 500.000 TEU przeładunku rocznego (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Rekord w Porcie Gdynia. Terminal BCT przekroczył 500.000 TEU przeładunku rocznego (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

W piątek 20.12 BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o. w Gdyni po raz pierwszy w swojej historii przekroczył poziom 500.000 TEU rocznych przeładunków. Rekord ten został osiągnięty dzięki znakomitej współpracy z armatorami żeglugowymi oraz załadowcami, korzystającymi od lat z usług BCT. Port Gdynia z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki przeładunkowe. W tym roku spodziewane jest przekroczenie 24 mln ton, w tym 900 000 TEU.
 
Podczas oficjalnej uroczystości z okazji osiągnięcia rekordowego wyniku głos zabrali Wojciech Szymulewicz- Prezes BCT, Mikołaj Osiński – Prezes MSC Poland oraz Maciej Krzesiński – Dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
 
"W czterdziestoletniej historii działalności BCT w Gdyni i 17-letniej obecności ICTSI na terminalu, kilka razy zbliżyliśmy się do granicy 0,5 miliona przeładowanych TEU rocznie.”– powiedział Wojciech Szymulewicz, Prezes BCT – „Jednak faktycznie dopiero w tym roku przekroczyliśmy tę magiczną dla nas cyfrę. Trzeba podkreślić, że jesteśmy terminalem bramowym dla ładunków przeznaczonych p prawie wyłącznie dla polskiej gospodarki dlatego tym bardziej cieszy nas osiągnięty wynik.. Bardzo dziękujemy naszym klientom, którzy powierzają nam swoje ładunki, doceniając pracę terminala BCT.

Mamy także nadzieję, że w przyszłości dzięki nowym inwestycjom portowym, uda nam się uruchomić połączenia oceaniczne, co znacząco przyczyni się do kolejnych rekordów.” – podkreślił Prezes BCT.

- W imieniu Zarządu Morskiego Portu Gdynia serdecznie gratuluję Zarządowi i Pracownikom Bałtyckiego Terminala Kontenerowego, który w tym roku obchodzi 40 - lecie działalności. Z okazji okrągłej rocznicy oraz nadchodzących świąt życzę dalszych sukcesów i kolejnych tak spektakularnych wyników – komentuje Maciej Krzesiński.
 
Mając na względzie stale rosnący potencjał terminali, Zarząd Morskiego Portu Gdynia podejmuje wielomilionowe inwestycje, które w efekcie przyczynią się do przyjmowania większych jednostek oraz znaczącego wzrostu przeładunków.

W tym roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz  Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali umowę na unijne dofinansowanie projektu „Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia – przebudowa i elektryfikacja”. Planowane całkowite koszty inwestycji wyniosą niemal 70 milionów złotych. W wyniku podpisanej umowy inwestycja ta uzyskała wsparcie ze środków unijnych w  kwocie około 20 milionów złotych. Poprzez elektryfikację dostępu kolejowego inwestycja usprawni funkcjonowanie transportu Intermodalnego Terminalu Kontenerowego od strony lądu.

Nowa obrotnica i pogłębienie akwenów portowych oraz przebudowa nabrzeży to kluczowe elementy rozwoju Portu Gdynia. Są to inwestycje o strukturalnym znaczeniu dla Polski i transeuropejskich sieci transportowych.
 
W tym roku terminal kontenerowy BCT świętuje również okrągły jubileusz 40-lecia działalności. Otwarty w 1979 roku przez wiele lat był jedynym kontenerowym „oknem na świat” dla polskiej gospodarki. W ciągu swojej wieloletniej działalności kontenerowej w Gdyni, terminal przeładował ogółem ponad 9,3 mln. TEU.

Po przejęciu gdyńskiego terminala w 2003 roku przez ICTSI – międzynarodowego operatora terminali kontenerowych i wsparty inwestycjami, stał się jednym z największych polskich terminali kontenerowych w kraju. Te wieloletnie działania pozwoliły na osiągnięcie w roku 2019 przełomowego wyniku – przeładunku 500.000 TEU.
 
"To jest szczególny dla nas dzień, za moimi plecami widać półmilionowy umieszczony  TEU w kontenerze, który zostanie załadowany na statek. Jest to szczególny prezent, który otrzymujemy od naszych klientów przed świętami. W porzednich latach Bałtycki Terminal Kontenerowy chwalił się dużymi inwestycjami, ktore już zostały zrealizowane: mamy nowe place i nowy sprzęt. Teraz nadszedł czas konsumpcji tych inwestycji. Cieszymy się z półmilionowego kontenera, natomiast możliwości przeładunkowe to milion TEU, także możemy podwoić obroty bez inwestycji. Główni armatorzy, którzy korzystają z naszych usług to: MSC, Containership, COSCO, Evergreen, Unifeeder i grupa Maersk. Wszyscy więksi gracze są obecni w naszym terminalu - dodaje w rozmowe Wojciech Szymulewicz, prezez zarządu BCT w Gdyni

Port Gdynia zgodnie z przewidywaniami w zakresie przeładunków ciągle rośnie. W ubiegłym roku osiągnęliśmy w całym porcie ponad 23 mln ton. W tym roku przewidujemy, że tego przeładunku będzie ponad 24 mln, w tym ponad 900 tys. TEU. Oba nasze terminale kontenerowe wypracują największy w historii wynik. BCT jak nasz największy partner kontenerowy, osiągnął rekordowy wynik i jest to świetna niespodzianka na 40-lecie, świetny prezent gwiazdkowy podsumowujący rok - dodaje w rozmowie Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą.
 
Półmilionowe TEU zostało załadowane w eksporcie na statek MSC Veronique, największego klienta terminala firmy MSC – Mediterranean Shipping Company.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.