• <
HARTWIG SZCZECIN

W Poznaniu powstało Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku

pc

27.04.2017 12:39 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski W Poznaniu powstało Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku
W Poznaniu powstało Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku - GospodarkaMorska.pl

Na Politechnice Poznańskiej powstało polsko-chińskie Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku. Do jego głównych zadań będzie należał transferu nauki, edukacji, kultury, a w konsekwencji – także biznesu.

Nowy Jedwabny Szlak (NJS) to ogromny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jinpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z „jednego pasa i jednego szlaku”, które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą – największym partnerem handlowym Pekinu. Zdaniem ekspertów, inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku nie ogranicza się do budowy infrastruktury logistycznej. Staje się ona kluczowym narzędziem chińskiej polityki zagranicznej i budowania tzw. miękkiej siły (soft power) tego kraju.

Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku na Politechnice Poznańskiej (PP) otworzyły w czwartek władze poznańskiej uczelni oraz przedstawiciele delegacji z Chin, w tym przedstawiciele uczelni z Beijing, Chongqing oraz Tianjin. Jak tłumaczył PAP prorektor ds. edukacji ustawicznej PP prof. Teofil Jesionowski, Centrum Badawcze NJS będzie „centrum łączącym najważniejsze uczelnie techniczne w Polsce i najważniejsze uczelnie techniczne z Chin”. – To najważniejsza dotąd zawarta umowa między uczelniami chińskimi i polskimi. Zaplanowano wymianę kadr, wymianę studentów, także transferem wiedzy – mówił.

Do głównych zadań centrum należeć będzie transfer nauki, edukacji, kultury, a w konsekwencji – również biznesu. Zdaniem prof. Jesionowskiego, Chińczyków interesują zaawansowane technologie informatyczne, elektronika i telekomunikacja. – Są zainteresowani zagadnieniami z zakresu architektury, budownictwa i konstrukcji, jak i nowymi rozwiązaniami z zakresu nanotechnologii, technologii chemicznej i ochrony środowiska – podkreślił.

– Strona chińska już zaoferowała odpowiednie środki finansowe, by przyjąć naukowców, osoby odpowiedzialne za zarządzanie uczelniami, na stypendia. Np. komisja edukacji z Chongqing ufundowała 30 miesięcznych stypendiów. Uniwersytety m.in. z Tianjin ufundowały dwumiesięczne stypendia dla naszych profesorów, którzy mogą tam realizować programy badawcze. My też oferujemy przyjęcie chińskich naukowców, włączenie ich w nasze programy – dodał Jesionowski. Jak wskazał, pierwsze ok. 20-30 osób wyjedzie do Chin ok. września i października.

Według władz poznańskiej uczelni, wybór Poznania jako lokalizacji dla Centrum Badawczego NJS to nie tylko prestiż dla samej uczelni, ale i docenienie jej dotychczasowych projektów i inicjatyw badawczych.

– Poznań to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Jest u nas Akademia Huawei – jednego z największych, chińskich producentów elektroniki. Mamy też pewne, wiążące się z powstaniem Centrum zobowiązania: będziemy tworzyli Klasę Konfucjusza – podkreślił Jesionowski.

Dyrektorka sekcji edukacji w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce He Juan zaznaczyła w rozmowie z PAP, że szczególnie w ostatnich latach relacje polsko-chińskie rozwijają się bardzo dynamicznie, czego dowodem, jej zdaniem, były także niedawne wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach i wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce.

– Polska znajduje się na przebiegu Nowego Jedwabnego Szlaku i rząd chiński przywiązuje bardzo dużą wagę do położenia Polski. W ramach tego projektu „jednego pasa i drogi” relacje polsko-chińskie będą jeszcze szybciej się rozwijały – mówiła.

– Dzisiaj z satysfakcją patrzę na utworzone w Poznaniu Centrum Badawcze NJS i wydaje mi się, że w przyszłości możemy prowadzić więcej badań naukowych w ramach tego konsorcjum akademickiego, w ramach tego Centrum Badawczego i prowadzić więcej wymian studenckich między chińskimi i polskimi uczelniami. Mam nadzieję, że będzie to fantastyczna współpraca – podkreśliła He Juan.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.