• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Pierwsza w Europie sieć 5G dla statku wycieczkowego

jk

04.10.2017 09:28 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Pierwsza w Europie sieć 5G dla statku wycieczkowego
Pierwsza w Europie sieć 5G dla statku wycieczkowego - GospodarkaMorska.pl

Firma Telia, we współpracy z Ericsson (NASDAQ: ERIC) i Intel Corporation, uruchamia pierwsze funkcjonujące zastosowania sieci 5G w Europie. Obejmują one zapewnienie łączności z internetem o wysokiej prędkości w sieci 5G dla statku wycieczkowego i jego pasażerów podczas pobytu w porcie oraz zastosowanie przemysłowe, w ramach którego koparka jest zdalnie sterowana poprzez sieć 5G.

Jest to istotny krok naprzód na światowej mapie wdrożenia technologii 5G, który przybliża firmy Ericsson, Intel i Telia, a co najważniejsze – ich klientów, do osiągnięcia celu, jakim jest uruchomienie w 2018 r. usług opartych na sieci 5G w Tallinnie i Sztokholmie, dwóch najbardziej rozwiniętych pod względem cyfryzacji miastach na świecie.

– Chcemy wcześnie opracować system 5G i uruchomić go w Sztokholmie, Tallinnie i Helsinkach w 2018 r. Współpracujemy z naszymi partnerami działającymi w ramach całego ekosystemu, badając obszerne możliwości, jakie ta technologia zapewni naszym klientom i społeczeństwu. Nie chodzi tylko o stworzenie nowej sieci, lecz również o wypracowanie nowego stylu myślenia i postrzegania tego, czym może stać się sieć komórkowa i jak może działać. Duże prędkości, niskie opóźnienia, gwarancja przepustowości i prawdziwa mobilność zapewnią dalsze przesunięcie granic cyfryzacji, a wraz z naszymi partnerami chcemy być siłą, która te granice przesuwa – powiedziała Gabriela Styf Sjöman, Dyrektor Globalnego Działu ds. Sieci firmy Telia Company.

Wdrożenie wczesnych rozwiązań w systemie 5G w warunkach rzeczywistych jest konieczne, aby zdobyć wiedzę na temat sposobu, w jaki różne technologie można wykorzystać w różnych rodzajach działalności, w jakich środowiskach najlepiej funkcjonują, oraz sposobu, w jaki systemy współdziałają w sieci, chmurze i z różnymi urządzeniami. Firmy Telia i Ericsson ogłosiły wspólny plan działań w 2016 r., zgodnie z którym klienci Telii mają uzyskać dostęp do usług w systemie 5G w 2018 r. na terenie Tallinna i Sztokholmu. We współpracy z Intelem udało się wprowadzić w życie wczesne przykłady takich usług dla klientów i przedsiębiorstw.

„Warunki rzeczywiste” sieci 5G dla statku linii Tallink stworzono w porcie w Tallinnie, dzięki czemu można było przetestować i zbadać w jaki sposób nowa technologia mobilna zapewnia większą prędkość i jakość przesyłu danych. Podczas testu przeprowadzonego we wrześniu 2017 r. siecią 5G objęto cały statek podczas jego pobytu w porcie. Technologia ta zapewniła dostępność sieci Wi-Fi dla 2 000 pasażerów i umożliwiła działanie własnych systemów informacyjnych i komunikacyjnych statku. Jest to pierwszy przykład wielu zastosowań sieci 5G w transporcie oraz jednej z bardzo wielu usług bezprzewodowych zapewniających klientom możliwość przesyłania gigabitów danych.

Przygotowując się na wdrożenie technologii 5G, uczestnicy Szczytu Cyfrowego UE odbywającego się w Tallinnie mają niepowtarzalną możliwość doświadczyć zdalnego sterowania maszyną budowlaną – w tym wypadku koparką – z użyciem zdalnego pilota działającego na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości poprzez ultraszybkie połączenie 5G w czasie rzeczywistym o bardzo niskim opóźnieniu. Przykład ten pokazuje jak operator maszyny może z wykorzystaniem sieci 5G zdalnie sterować koparkami pracującymi w niebezpiecznych warunkach, przebywając w wygodnym i bezpiecznym biurze. Ukazuje to możliwości, jakie technologia 5G zapewni dla wykonywania robót w trudnych i niebezpiecznych warunkach przemysłowych.

Na rozwiązanie umożliwiające uruchomienie przykładowych zastosowań w Estonii składają się technologie dostarczone przez firmy Ericsson i Intel. Stacja bazowa 5G firmy Ericsson, składająca się z anteny 5G, modułu radiowego i kontrolnego, w połączeniu z mobilną platformą testową 5G firmy Intel®, umożliwia zastosowanie fal milimetrowych i rozszerzenie sieci komórkowej firmy Telia do 5G.

– Przygotowany przez nas raport dotyczący potencjału biznesowego technologii 5G wskazuje na ogromne możliwości dla operatorów sieci komórkowych na całym świecie, którzy wdrożą technologię 5G. Zgodnie z naszymi prognozami, potencjalne korzyści mogą wynieść 582 mld USD do 2026 r., co odzwierciedla możliwy wzrost przychodów ze sprzedaży o 34%. Wykorzystanie tych możliwości wymaga inwestycji w technologię 5G, rozwoju działalności i wdrożenia odpowiednich modeli marketingowych – powiedział Arun Bansal, szef oddziałów Ericsson w Europie i Ameryce Łacińskiej.

– Nasza współpraca w zakresie testów wczesnych zastosowań technologii 5G oraz korzyści, jakie technologia ta przyniesie w różnych branżach, podkreślają znaczenie wspólnego działania i konieczność zapewnienia swobodnego przepływu danych pomiędzy siecią, chmurą i urządzeniami, aby sieć 5G stała się faktem. Platformy 5G firmy Intel są niezbędnym narzędziem, które umożliwia przeprowadzenie aktywnych testów w warunkach rzeczywistych we współpracy z usługodawcami na całym świecie, mających na celu zdobycie istotnej wiedzy i umożliwiających określenie przyszłości technologii 5G – powiedziała Asha Keddy, Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający Next Generation and Standards Group w firmie Intel Corporation.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.