• <
PZT_1100x200_gif_2020

PGE Eksploatacja wraca na właściwe tory. Spółkę czekają duże inwestycje

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski PGE Eksploatacja wraca na właściwe tory. Spółkę czekają duże inwestycje
PGE Eksploatacja wraca na właściwe tory. Spółkę czekają duże inwestycje - GospodarkaMorska.pl

PMK

28.02.2017 Źródło: własne

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk stanowczo odrzucił zarzuty skierowane w stronę władz Portu Gdańskiego Eksploatacja przez tamtejsze związki zawodowe. Port znajduje się w solidnej sytuacji finansowej i nie grozi mu upadłość.

- Od momentu powołania obecny Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, realizując nadzór właścicielski, podejmuje działania porządkujące sytuację w PGE oraz działania naprawcze w związku z zaniedbaniami poprzedników, które hamowały rozwój Spółki PGE. Wskaźniki struktury majątkowej i kapitałowej PGE pokazują, że spółka dysponuje stale znacznym kapitałem własnym. Ponadprzeciętne wskaźniki płynności świadczą o tym, że PGE posiada solidne zasoby finansowe – czytamy w oświadczeniu ZMPG.

Bez pokrycia okazał się także zarzut o wyłączeniu z umowy dzierżawy terenu o powierzchni około 12 ha. Teren został bowiem tylko wyłączony z opłat, z powodu prowadzonych tam inwestycji.

- Konieczność tworzenia nowych umów dzierżawy wynikała z prowadzonego procesu sprzedaży akcji Spółki PGE, których właścicielem jest Spółka ZMPG. Podwyższenie czynszu za dzierżawę nieruchomości przez PGE w 2014 r. miało także służyć uniknięciu naruszenia prawa Unii Europejskiej o zastosowaniu niedozwolonej pomocy publicznej – tłumaczy ZMPG w oświadczeniu.

Według zarządu portu nieprawdziwe jest również, twierdzenie, że zakończył się proces sprzedaży PGE. Wciąż trwa postępowanie sądowe z powództwa Mariner Capital Limited, czyli maltańskiej spółki, która zabiegała o nabycie jedynego niesprywatyzowanego polskiego portu. Dopóki ta sprawa się nie zakończy, a to leży w gestii sądu, ZMPG nie może podejmować prób dalszej sprzedaży PGE. Jednocześnie przedstawiciele zarządu portu jednoznacznie zaprzerzają informacją, że spółka PGE znajduje się obecnie w złej sytuacji.

- Analiza ekonomiczna pokazuje, że na wyniki PGE w największym stopniu ma wpływ ilość przeładowywanych towarów, co wiąże się z pozyskiwaniem nowych kontrahentów. Zaniedbania poprzedników w tej dziedzinie, jak również brak planu rozwoju i inwestycji mimo posiadania znacznych środków finansowych, doprowadziły począwszy od 2014 r. do spadku przeładunków o blisko 1 mln ton i obrotów o ponad 11 mln zł. Obecny Zarząd zatrzymał proces degradacji Spółki, niszczenia jej stanu posiadania i obniżania potencjału. PGE podejmuje aktywne działania na rzecz rozwoju działu handlowego oraz prowadzi zakupy inwestycyjne, które w roku 2017 będą jednymi z największych w historii firmy. Równolegle ZMPG realizuje największy od lat projekt inwestycyjny w porcie wewnętrznym polegający na przebudowie nabrzeży oraz pogłębieniu toru wodnego – czytamy w oświadczeniu.

Jak się okazuje zarzuty zawarte w piśmie związkowców do Premier Beaty Szydło są nie do końca zgodne z prawdą i jak to się mówi "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Powstaje pytanie czy przyczyną wysłania listu są prywatne animozje części związkowców w stosunku do nowego zarządu portu, wynikające z nowej strategii zarządzania czy faktyczne sygnały o pogarszającej się sytuacji w PGE. Jednocześnie trzeba zauważyć, że poprzedni zarząd spółki PGE przez ostanie lata osiągał dodatni wynik finansowy co potwierdzają przytaczane przez zarząd portu "ponadprzecętne wskaźniki płynnoścI" oraz "solidne zasoby finansowe" spółki PGE.

- Jednocześnie informujemy, że w sprawie listu otwartego Zarząd Morskiego Portu Gdańsk prowadzi również szczegółową komunikację z panią Premier oraz Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentującym właściciela, czyli Skarb Państwa. Jest również w stałym kontakcie z Radą Nadzorczą – kończy oświadczenie ZMPG.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.