• <
PZT_1100x200_gif_2020

Giżycko poprosi wojsko o czasowe wypożyczenie mostu

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Giżycko poprosi wojsko o czasowe wypożyczenie mostu
Giżycko poprosi wojsko o czasowe wypożyczenie mostu - GospodarkaMorska.pl
04.11.2016 Źródło: PAP

Władze Giżycka (woj. warmińsko-mazurskie) poproszą wojsko o czasowe wypożyczenie miastu składanego mostu, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego podczas prowadzenia dużych inwestycji infrastrukturalnych – poinformował burmistrz Wojciech Iwaszkiewicz.

W najbliższym sezonie turystycznym w okolicach Giżycka będą prowadzone dwie duże inwestycje infrastrukturalne: już trwa remont Kanału Niegocińskiego, który powoduje, że cały ruch z Tajt i Kisajna na Niegocin (i odwrotnie) odbywa się przez przepływający przez Giżycko Kanał Łuczański. Druga inwestycja, dopiero planowana, prowadzona będzie na obwodnicy miasta i będzie polegała na budowie ronda. Te dwie inwestycje „stykają się”. Kierowcy, by uniknąć jechania przez remontowaną obwodnicę będą musieli, bowiem pokonać –  otwierany w sezonie czasowo, tj. kilka razy dziennie – most na Kanale Łuczańskim.

Aby uniknąć paraliżu na wodzie i na drogach, miasto planowało zbudować tymczasowy most nad Kanałem Łuczańskim, a pomoc w realizacji inwestycji zadeklarowało wojsko. W ostatnim czasie wojskowi inżynierowie odwiedzili miasto i zbadali możliwości dotyczące takiej przeprawy.

– Niestety, to co planowaliśmy, czyli budowa drewnianego mostu, nie wchodzi w grę. Specjaliści wojskowi orzekli bowiem, że musielibyśmy wbijać pale w Kanał Łuczański, a to by go zbyt zwęziło, utrudniło na nim żeglugę – powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Wojskowi specjaliści przyznali, że armia dysponuje mostami składanymi, które mogłyby być zamontowane nad kanałem w Giżycku. – Zwrócimy się z prośbą o wypożyczenie nam takiego mostu – powiedział burmistrz, który przyznał, że z powodów technicznych i organizacyjnych, ustawienie takiej konstrukcji już na najbliższy sezon raczej się nie uda.

W rozmowie z PAP burmistrz zapowiedział, że w związku z tym, że miasto „i tak jest skazane na budowę nowego mostu”, samorząd będzie chciał, przed decyzją lokalizacyjną o takiej przeprawie, przeprowadzić analizę ruchu w mieście. Samo to badanie trwa kilka miesięcy, miasto też na razie nie ma na nie pieniędzy.

Aby nieco ułatwić komunikację w Giżycku, wojsko już wcześniej zadeklarowało miastu możliwość czasowego udostępniania wojskowej, niedostępnej na co dzień dla cywilów, drogi. Będzie ona pomocna w objechaniu miasta w miejscu remontu obwodnicy.

Wojsko jest jednym z największych pracodawców w Giżycku i okolicach. Burmistrz Iwaszkiewicz dodał, że propozycje wojskowych przyszły nie tylko ze strony stacjonującej tu brygady, ale i dowództwa z Warszawy. – Niezmiernie nas to cieszy – podkreślił samorządowiec.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.