• <
PZT_1100x200_gif_2020

Forum Gospodarki Morskiej już w piątek

Forum Gospodarki Morskiej już w piątek - GospodarkaMorska.pl

MN

10.10.2016 Źródło: własne

Unijna strategia „Blue Growth", „Zielone Porty", ustawa stoczniowa czy nowe rozwiązania regulacyjne UE i Polski to tylko niektóre z tematów, o których dyskutować będzie branża morska z Polski i Europy już 14 października podczas Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2016.

- Forum Gospodarki Morskiej w nowych szatach zebrało w roku ubiegłym bardzo dobre recenzje - podkreśla wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Zachęca nas to do dalszej pracy. Mamy ambicje, by ta impreza stała się najważniejszym spotkaniem branży morskiej w Polsce. Uważamy, że Gdynia - miasto, które z morskich ambicji powstało, a zarazem miasto, w którym gospodarka morska kwitnie po okresie transformacji, jest tu naturalną lokalizacją.

Forum odbędzie się w piątek, 14 października 2016 roku, w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98. Rozpoczęcie o godz. 9.00.

W tym roku spodziewanych jest ponad 500 gości zarówno z kraju, jak i zza granicy. Tuż po otwarciu FGM Gdynia 2016 organizatorzy zaproszą do wysłuchania wystąpienia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pana Marka Gróbarczyka oraz profesora dr hab. Jerzego Hausnera. Przyznane zostaną również coroczne nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w branży.

Goście wydarzenia jako pierwsi obejrzą też film nagrodzony w ramach konkursu towarzyszącego forum na najlepszy film promujący gospodarkę morską, głównie wśród młodego pokolenia. Chcemy pokazać, że gospodarka morska jest interesująca, innowacyjna, ma perspektywy i warto związać z nią swoje życie, ponieważ to właśnie tutaj jest miejsce na rozwój i budowanie swojej pozycji zawodowej - tłumaczył na konferencji prasowej Sławomir Kalicki, Lider Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2016.

Uczestnicy forum podejmą dyskusje wokół pytania: Czy gospodarka morska może być lokomotywą rozwoju krajów Unii Europejskiej? Jak mówi Sławomir Kalicki: Tak zaproponowana teza przewodnia tegorocznego Forum oraz tematy poszczególnych dyskusji panelowych pozwolą na wnikliwą analizę możliwości i wyzwań, które stają przed polskimi przedsiębiorstwami sektora morskiego, szczególnie w kontekście Zintegrowanej Polityki Morskiej Unii Europejskiej.

Tegoroczne forum to cztery panele dyskusyjne, do których zaproszono specjalistów oraz praktyków biznesu branży morskiej. W trakcie panelu Przemysły Morskie zaprezentowane zostaną doświadczenia krajów unijnych w realizacji strategii „Blue Growth", a także osiągnięcia krajowe w tym zakresie wraz z możliwościami dalszego rozwoju programu w Polsce. Zaproszeni goście skupią się również na Ustawie stoczniowej, budzącej w branży wiele nadziei, ale i też wątpliwości.

Dyskusje podczas panelu Logistyka Morska poświęcone zostaną nowemu Unijnemu Kodeksowi Celnemu, obowiązkowej weryfikacji wagi kontenerów w eksporcie (VGM), unijnym przepisom o pracy delegowanej i sprawom krajowym, takim jak zmiany przepisów podatkowych, czy powołanie Krajowej Administracji Skarbowej.

Panel portowy zajmie się zdefiniowaniem obecnej roli portów w gospodarce Polski i regionów. Prowadzone dyskusje będą miały także na celu szerokie spojrzenie na kwestie związane z „Zielonymi Portami". Omówiony zostanie również wpływ strategii armatorów kontenerowych na polskie porty w kontekście postępującej konsolidacji linii żeglugowych i trwającego nieustannie wyścigu w budowie coraz większych statków.

Kierunki rozwoju i nowatorskie rozwiązania na polu Ship Management przedyskutowane zostaną w trakcie panelu dedykowanego temu sektorowi. Polska spełnia wszystkie przesłanki, sprzyjające środowisku jakiego potrzebuje nowoczesny Ship Management. Istotne więc będzie wskazanie inicjatyw i narzędzi, które pozwolą wykorzystać bogate możliwości do stworzenia w kraju shipmanagementowego zagłębia. Dyskusje w ramach tego panelu prowadzone będą w języku angielskim.

W ramach Forum odbędą się także warsztaty dla studentów pt. „Zarządzanie Ryzykiem w Przedsiębiorstwie Żeglugowym". Ponadto organizatorzy zapraszają do współdecydowania o tematyce Forum. Pytania, które przekazane zostaną liderom paneli zadawać można do środy, 12 października, poprzez formularz na stronie Forum, w zakładce Zadaj pytanie. Wybrane zagadnienia omówione zostaną podczas dyskusji panelowych na Forum.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.