• <
ATC_CARGO_TOP

Prezydent: W Meksyku widzimy szansę na rozwój dla polskiego biznesu

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Prezydent: W Meksyku widzimy szansę na rozwój dla polskiego biznesu
Prezydent: W Meksyku widzimy szansę na rozwój dla polskiego biznesu - GospodarkaMorska.pl

mk

25.04.2017 Źródło: PAP

- Upatrujemy w Meksyku wielkiej szansy na rozwój biznesowy dla polskich przedsiębiorców - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na zakończenie Polsko-Meksykańskiego Forum Ekonomicznego w Mieście Meksyk.

Zdaniem prezydenta do intensyfikacji wzajemnych relacji gospodarczych zachęca m.in. stabilność makroekonomiczna regionu Ameryki Łacińskiej, otwarta polityka handlowa i inwestycyjna oraz wzrost siły nabywczej lokalnych konsumentów.

- Stwarza to atrakcyjny rynek dla wytworzonych w Polsce usług i towarów – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że na kontynencie rozwijają się inicjatywy integracyjne: Mercosur i Sojusz Pacyfiku, w którym Polska od lipca 2015 r. ma status obserwatora. Polski prezydent podkreślił też, że zgodnie z prognozami finansowymi Meksyk i Brazylia do 2050 r. staną się jednymi z ośmiu największych gospodarek świata. Zaznaczył, że Polska ma nadzieję, iż globalna umowa między UE i Meksykiem zostanie w miarę szybko odnowiona.

Dodał, że polski eksport do Ameryki Łacińskiej, którego Meksyk jest największym odbiorcą, odnotowuje systematyczny wzrost. - Jesteśmy przekonani, że mamy sobie jeszcze bardzo wiele do zaoferowania, a drzemiący w nas potencjał nie jest w pełni wykorzystany – mówił prezydent.

- Stawiamy na najwyższą jakość i nowoczesne, innowacyjne rozwiązania – podkreślał. Prezydent wskazał, że Polska jest zainteresowana zwłaszcza współpracą w takich obszarach jak: elektromobilność, technologie komunikacyjno-informacyjne, zielona gospodarka czy farmacja i biotechnologia.

- Zależy nam także na pogłębianiu wzajemnej współpracy inwestycyjnej – przekonywał. - Polska gospodarka jest dynamiczna, otwarta na kapitał, nowe idee, a przystąpienie Polski do UE stworzyło szereg ułatwień dotyczących dostępu do polskiego rynku także dla przedsiębiorców spoza Europy – argumentował.

- Cieszy nas obecność meksykańskich inwestorów w Polsce – powiedział Andrzej Duda. Jego zdaniem to także efekt kompleksowego wspierania przedsiębiorczości i inwestycji, "dzięki któremu Polska stała się niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

Prezydent zaznaczył, że umiędzynarodowienie polskiej gospodarki spowodowało ponad trzykrotny wzrost obrotów handlowych w ostatnim dziesięcioleciu. - Świadczy to o wzrastającej konkurencyjności polskiej gospodarki, która w coraz większym stopniu bazuje na innowacyjnych towarach i usługach – tłumaczył szef państwa. Dodał, że według najbardziej prestiżowych światowych agencji ratingowych Polska jest w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie.

- Jeśli spojrzy się na ostatnie wyniki gospodarcze naszego kraju, które stanową podsumowanie 1,5 roku pracy polskiego rządu, na wzrastający dynamicznie popyt wewnętrzny związany z także socjalną polityką prowadzoną przez polski rząd, to można śmiało powiedzieć, że Polska wśród krajów dających dobrą perspektywę do zainwestowania jest jednym z absolutnych europejskich tygrysów – podkreślał prezydent.

Przekonywał też, że Polska przeszła przez europejski kryzys gospodarczy "w zasadzie suchą nogą", co stwarza doskonałe perspektywy inwestycyjne, ma nowoczesny system bankowy, świetną bankowość elektroniczną oraz doskonale przygotowaną i pracującą, zdolną kadrę inżynierską, młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się także we współpracy z zagranicznymi kontrahentami.

Prezydent ma nadzieję, że takie wydarzenia jak forum w Mieście Meksyk przyczynią się do nawiązania wielu korzystnych kontraktów, a w niedalekiej perspektywie przyniosą wymierne efekty dla gospodarek Polski i Meksyku.

Prezydent Duda jako ważną ocenił podpisaną w poniedziałek deklarację o wzajemnej współpracy między polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a meksykańskim Ministerstwem Gospodarki oraz uroczyste zainaugurowanie działalności biura zagranicznego PAIH w Mieście Meksyk. - Polska w Meksyku i Mexico City zaczyna być obok naszej tradycyjnej, stałej misji dyplomatycznej, obok polskiej ambasady obecna silnie także w tym komponencie gospodarczym – podkreślił.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.