• <
smartre_2023

Portal śledczy: Francja importuje uran z Rosji mimo wojny w Ukrainie

gm

30.11.2022 13:07 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Portal śledczy: Francja importuje uran z Rosji mimo wojny w Ukrainie

Partnerzy portalu

Portal śledczy: Francja importuje uran z Rosji mimo wojny w Ukrainie - GospodarkaMorska.pl
Port w Dunkierce

Trwają dostawy rosyjskiego uranu do Francji pomimo wojny w Ukrainie – poinformował w środę francuski portal śledczy Mediapart, podając, że jego reporterzy wraz z aktywistą organizacji Greenpeace udokumentowali rozładunek kontenerów z rosyjskimi materiałami radioaktywnymi w porcie w Dunkierce.

"Nasi koledzy z Mediapart uczestniczyli we wtorek w rozładunku kilkudziesięciu kontenerów i beczek z substancjami radioaktywnymi z Rosji w porcie w Dunkierce" – napisał szef Mediapart Edwy Plenel na Twitterze.

„Po raz pierwszy od lutego 2022 r. we Francji sfotografowano dostawę rosyjskiego uranu naturalnego” – poinformowała reporterka portalu - Jade Lindgaard, autorka dziennikarskiego śledztwa.

Rosja została objęta sankcjami przez Unię Europejską, ale sektor jądrowy został z nich wykluczony, zatem dostawy uranu nie są nielegalne. „Dostawa nasuwa jednak poważne pytania etyczne: czy można kontynuować handel uranem bądź bronią jądrową z Rosją, gdy ta prowadzi krwawą wojnę na Ukrainie?" – pyta Mediapart.

Fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.