• <

Orlen dostarczy gaz na Słowacje. Transport przypłynie ze Stanów

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Orlen dostarczy gaz na Słowacje. Transport przypłynie ze Stanów

Partnerzy portalu

Orlen, za pośrednictwem spółki zależnej PGNiG Supply&Trading, podpisał ze słowacką spółką ZSE Energia umowę na sprzedaż gazu, który przypłynie z USA. Jego wolumen pokryje ok. 30 proc. rocznego zapotrzebowania ZSE Energia, która jest 2. największym dostawcą gazu na Słowacji - podał w poniedziałek koncern.

Umowa zawarta pomiędzy Grupą Orlen oraz ZSE Energia z Grupy ZSE przewiduje dostawę gazu ziemnego w okresie od stycznia do końca 2025 r. Cena gazu w kontrakcie będzie ustalana w sposób rynkowy. Jak poinformował w poniedziałek Orlen, umowa ze słowacką spółką ZSE Energia została zawarta za pośrednictwem spółki zależnej PGNiG Supply&Trading.

"Będzie to pierwszy przypadek, kiedy słowacka spółka sprowadzi gaz ziemny z kierunku północnego. Wolumen kontraktu odpowiada ok. 1/3 rocznego zapotrzebowania klientów Grupy ZSE, która jest drugim największym dostawcą gazu na Słowacji" - przekazał koncern. Ocenił przy tym, że kontrakt jest przykładem rosnącej współpracy firm z Europy Środkowo-Wschodniej "w celu dywersyfikacji dostaw i wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego w regionie".

Surowiec pochodzący m.in. z USA zostanie dostarczony w postaci skroplonej do terminala LNG, w którym Grupa Orlen posiada długoterminową rezerwację mocy - stamtąd, po regazyfikacji, surowiec zostanie przesłany gazociągiem Polska-Litwa do polskiego sytemu gazowego i dalej przesłany na Słowację za pomocą interkonektora Vyrava.

Zawarcie kontraktu - jak podkreślił Orlen - nie byłoby możliwe, gdyby nie oddane w ostatnich latach nowe międzysystemowe połączenia gazowe, łączące Polskę z innymi krajami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i rejonu państw bałtyckich, które to połączenia umożliwią Grupie Orlen sprzedaż paliwa do klientów w kraju i za granicą w oparciu o zdywersyfikowany portfel pozyskania gazu.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.