• <

Załogi dyżurne morskich lotników przeprowadziły akcje poszukiwawczo-ratownicze

08.07.2024 10:58 Źródło: Służby Prasowe BLMW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Załogi dyżurne morskich lotników przeprowadziły akcje poszukiwawczo-ratownicze

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe BLMW

W miniony weekend załogi dyżurne Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziły kilka akcji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Bałtyckim.

Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa MW otrzymała 6 lipca sygnał ,,Alarm ratowniczy-Rozbitek na morzu''. Z informacji otrzymanej wynikało, że pomocy potrzebował młody mężczyzna, z którym utracono kontakt w rejonie plaży Gdańsk Stogi. Po starcie o godz. 21:49 i dolocie w miejsce akcji, załoga śmigłowca W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego nawiązała łączność z Rescue Gdynia i Polratok i prowadziła poszukiwania w rejonie. O godzinie 23:10 ze względu na trudne warunki atmosferyczne akcję zakończono i śmigłowiec powrócił na lotnisko macierzyste. Niestety poszkodowany nie został odnaleziony.

7 lipca 2024 roku, o godz. 23:23 załoga dyżurna z Grupy Działań Lotniczych w Darłowie wystartowała w rejon miejscowości Mielno, po otrzymaniu zadania poszukiwania rozbitka na morzu. Załoga prowadziła poszukiwania współpracując z jednostkami WOPR, PSP oraz MSPiR. O godzinie 01:05 akcję zakończono i śmigłowiec powrócił na lotnisko macierzyste. Niestety jak dzień wcześniej nie udało się odnaleźć poszkodowanego. Akcje z ramienia Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego koordynował Dyżurny Operacyjny Ratownictwa.

Były to 792 i 793 akcje poszukiwawczo-ratownicze w historii BLMW. Łącznie przeprowadzono 15 akcji w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 424 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.