• <

Nowa łódź pilotowa rozpoczęła służbę w Porcie Gdańsk

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowa łódź pilotowa rozpoczęła służbę w Porcie Gdańsk
Pilot 20, fot. GospodarkaMorska.pl

Do floty Przedsiębiorstwa Usług Morskich Gdańsk-Pilot, zajmującego się pilotażem statków w Porcie Gdańsk, dołączyła nowoczesna jednostka Pilot 20. 

Nowa jednostka przypłynęła do Portu Gdańsk 2 czerwca i odtąd będzie pełnić tam stałą służbę. Na co dzień będzie stacjonować w basenie WOC – obok trzech pozostałych kutrów pilotowych: Pilot 22, Pilot 23 i Pilot 24.

Pilot 20 został zbudowany w 2025 roku. Jednostka ma 16,25 metra długości, 5,20 metra szerokości, a jej zanurzenie wynosi 1,30 metra. Zadaniem łodzi będzie dostarczanie na pokłady statków wchodzących do Portu Gdańsk pilotów oraz podejmowanie ich i odstawienie na ląd ze statków wychodzących. 

Gdańsk-Pilot eksploatuje także trzy inne łodzie: Pilot 22, Pilot 23 i Pilot 24.

Pilot 23 i Pilot 24 to bliźniacze łodzie, które powstały na zamówienie Gdańsk-Pilot w fińskiej stoczni Kewatec Shipyards w Kokkoli. Mierzą po 16,20 metra długości i 4,60 metra szerokości, mają zanurzenie wynoszące 1,30 metra. Jak podkreślają przedstawiciele Gdańsk-Pilot, jednostki zostały skrojone na miarę i potrzeby europejskiego portu i od początku ich eksploatacji sprawują się rewelacyjnie. Dzięki dwóm silnikom Caterpillar o mocy 560 koni mechanicznych każdy, łodzie mogą rozwinąć prędkość do 26 węzłów. Konstrukcja łodzi zapewnia samoodwracalność w przypadku wywrócenia.

Pilot 22 został zbudowany w Tczewskiej Stoczni Rzecznej w 1991 roku. Jest to łódź nieznacznie dłuższa od wcześniej wspomnianych jednostek, bo mierząca 17,09 metra, ale jednocześnie o wiele wolniejsza – może rozwinąć do 10 węzłów. Charakteryzuje się za to zwiększoną wytrzymałością w warunkach lodowych, dlatego jest wykorzystywana przede wszystkim przy oblodzeniu.

SOLID PORT_790_140_2024
Port Gdańsk Business Mixer 2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.