• <
gryfia_70lat

Maersk podnosi prognozy zysku na 2021 rok

04.08.2021 12:02 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Maersk podnosi prognozy zysku na 2021 rok - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Firma Maersk podała, że przychody w drugim kwartale wzrosły do 14,2 mld dolarów przy bazowym EBITDA w wysokości 5,1 mld dolarów i bazowym EBIT w wysokości 4,1 mld dolarów.


Dobre wyniki kwartalne wynikają głównie z kontynuacji wyjątkowej sytuacji rynkowej z silnym odbiciem popytu powodującym wąskie gardła w łańcuchach dostaw i niedobory sprzętu, zauważył Maersk w aktualizacji handlowej. Wolumeny kontenerów wzrosły o 15 procent rok do roku w ciągu kwartału, a średnie stawki frachtowe wzrosły o 59% w II kwartale 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.


Popyt ma nadal rosnąć


Perspektywy wzrostu popytu na światowym rynku na ten rok zostały zrewidowane do 6-8 procent (około jednego punktu procentowego), nadal napędzane głównie przez amerykański popyt na chińskie towary. W związku z tym Maersk podniósł swoją prognozę zysku w górę i oczekuje teraz całorocznej EBITDA w przedziale 18-19,5 miliarda dolarów. Popyt będzie nadal rósł w drugiej połowie roku, więc Maersk oczekuje, że jego zyski w trzecim kwartał przekroczą te w drugim.

„Warunki handlowe w nadchodzących kwartałach są jednak nadal narażone na wyższą niż zwykle zmienność z powodu tymczasowego charakteru obecnych wzorców popytu, zakłóceń w łańcuchach dostaw i niedoborów sprzętu” – podsumowała firma.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.