• <
CHIPOLBROK_2026_1100x200_75_LAT

Gróbarczyk składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie terminala zbożowego w Porcie Gdynia

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Gróbarczyk składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie terminala zbożowego w Porcie Gdynia
Fot. GospodarkaMorska.pl

Były minister gospodarki morskiej, obecnie poseł PiS Marek Gróbarczyk zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie terminala zbożowego w Porcie Gdynia. Poseł uważa, że oddanie go w najem zwycięskiemu Konsorcjum SBT stanowi znaczną szkodę na rzecz Skarbu Państwa.

Były minister gospodarki morskiej oraz wiceminister infrastruktury w poprzednim rządzie Prawa i Sprawiedliwości, obecnie poseł tej partii Marek Gróbarczyk zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia Konsorcjum SBT złożonemu z firm Szczecin Bulk Terminal, Tapini i Ribera. Jak napisał poseł – jest to oddanie terminala „w obce ręce”. 

„W związku z wyrządzeniem znacznej szkody na rzecz Skarbu Państwa przekraczającej kwotę 100 mln złotych przez m. Dariusza Klimczaka oraz m. Arkadiusza Marchewkę, jutro składamy zawiadomienie do prokuratury o wszczęcie postępowania karnego” – napisał Gróbarczyk na portalu X. Dzierżawę terminala nazwał „skandaliczną”. 

Pierwszy przetarg na operatora terminala zbożowego w Porcie Gdynia został ogłoszony w 2023 rokum, stanęło do niego czterech oferentów. Finalnie wybrano ofertę Szczecin Bulk Terminal, operatora terminala masowego w Porcie Szczecin, który stanął do konkursu wraz z firmami doradczymi Tapini i Ribera. Decyzja ta spotkała się z protestami m.in. środowisk rolniczych, które wskazywały, że Tapini i Ribera powiązane są z koncernem Viterra, jednym z największych podmiotów zajmujących się handlem zbożem w Polsce, co rodzi ryzyko wystąpienia monopolu. Dyskusje polityczne i branżowe trwały miesiącami, a posłowie Koalicji Obywatelskiej – w tamtym czasie będącej partią opozycyjną do rządzącego PiS-u – Michał Kołodziejczak, Kazimierz Plocke, Piotr Borys, Arkadiusz Marchewka i Jacek Karnowski przeprowadzili nawet kontrolę poselską w ministerstwie infrastruktury, gdzie w randze wiceministra pracował Marek Gróbarczyk, domagając się wydania dokumentów dotyczących przekazania w dzierżawę terminalu zbożowego w Gdyni. 

"Na naszych oczach rząd PiS oddaje w obce ręce terminal zbożowy w Gdyni, wyremontowany, przygotowany do tego, by obsługiwały go duże statki, żeby Polska miała okno na świat, dzięki któremu możemy sprzedawać zboże za granice" – mówił w 2023 roku Michał Kołodziejczak.

Po zmianie rządu ministerstwo infrastruktury, tym razem już z Arkadiuszem Marchewką jako wiceministrem odpowiedzialnym za gospodarkę morską, odmówiło wydania zgody na podpisanie umowy ze zwycięskim konsorcjum. Rozpisany został nowy przetarg, którego zwycięzcą okazało się... to samo konsorcjum. Sprawa ciągnie się już kilka miesięcy, a w terminalu wciąż nie ma nowego operatora. Z ostatnich przekazanych informacji wynika, że po przedłużających się procedurach resort infrastruktury zezwolił za drugim razem na sygnowanie umowy z Konsorcjum SBT, pozostał jednak ostatni krok: uzyskanie pozwolenia na koncentrację ze strony Komisji Europejskiej.

SOLID PORT_790_140_2024
JOTUN_2026
MORSKA_AGENCJA_GDYNIA_75LAT_PORTY, LOGISTYKA

Dziękujemy za wysłane grafiki.