• <

Chevron z ogromną stratą w drugim kwartale

PMK

03.08.2020 05:36
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Chevron z ogromną stratą w drugim kwartale

Partnerzy portalu

Chevron z ogromną stratą w drugim kwartale - GospodarkaMorska.pl

Chevron Corp w piątek odnotował stratę 8,3 miliarda dolarów w drugim kwartale w wyniku spadających cen paliw, przymusowego wyjścia z wenezuelskiego rynku i wydatków związanych z redukcją tysięcy miejsc pracy.

Chevron obniżył wartość swoich aktywów wydobywczych ropy i gazu o 5,6 miliarda dolarów, w tym całą inwestycję w spustoszonej kryzysem Wenezueli, gdzie jest ostatnią nadal działającą amerykańską firmą naftową. Administracja Trumpa poleciła mu zakończyć tam swoją działalność.

Strata obejmuje również 1 miliard dolarów na pokrycie odpraw dla nawet 6 700 z 45 000 pracowników, którzy odeszli z pracy w wyniku globalnej restrukturyzacji.

Główny rywal USA, Exxon Mobil Corp, również wykazał w piątek stratę i powiedział, że jest w trakcie przeglądu operacji, obiecując „znaczne” cięcia kosztów.

Ogromne odpisy dokonane po dokonaniu przez Chevron 10 miliardów dolarów odpisu obejmującego głównie gaz ziemny w czwartym kwartale 2019 roku.

Całkowita wartość towarów i usług wyprodukowanych w USA w ostatnim kwartale spadła o 32,9% rocznie, co jest najgłębszym spadkiem aktywności gospodarczej w historii nowożytnej.

Strata odzwierciedla średnio 65% spadek cen otrzymywanych za ropę naftową produkowaną w ostatnim kwartale, gdy popyt gwałtownie spadł w związku z ograniczeniami podróżowania przez COVID-19 i spadającym popytem przemysłowym na paliwa.

Obrót akcjami spółki przed rynkiem był w piątek o 3,6% niższy. W czwartek zamknął się ceną 86,27 USD, co oznacza spadek o 29% w porównaniu z początkiem roku.

Chevron sprzeciwiał się opuszczeniu Wenezueli, argumentując, że jego obecność była stabilizacją i wspierała lokalnych pracowników. Jak poinformował, każde wyjście spowodowałoby przekazanie jego aktywów rosyjskim lub chińskim firmom naftowym. Chevron działa w tym kraju od prawie 100 lat, głównie poprzez joint venture z wenezuelskim państwowym koncernem naftowym PDVSA.

Administracja Trumpa dała Chevronowi czas do grudnia na zakończenie działalności w związku z sankcjami USA mającymi na celu obalenie rządu prezydenta Nicolasa Maduro. Chevron odpisał 2,6 miliarda dolarów wartości aktywów Wenezueli, które w czerwcu produkowały 7000 baryłek dziennie.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.