W stoczni hiszpańskiego koncernu Navantia, mieszczącej się w San Fernando nad Oceanem Atlantyckim, odbyła się ceremonia położenia stępki pod kolejną fregatę, która ma wzmocnić potencjał saudyjskiej floty wojennej. Przyszły Neom należy do serii trzech jednostek zamówionych w 2024 roku. Aktualne plany zakładają, że wszystkie mają znaleźć się w służbie do końca 2029 roku.
Z Antwerpii wystartował 10 maja nowy serwis Mediterranean Shipping Company, jednego z czołowych gigantów żeglugi kontenerowej. Firma ogłosiła, że to nowe, bezpośrednie połączenie portów europejskich i bliskowschodnich. Jednym z kluczowych na jego trasie jest Port Gdańsk. Takie rozwiązanie ma zapewnić ciągłość dostaw między Europą a regionem Zatoki Perskiej, szczególnie w sytuacjach zakłóceń w żegludze przez Cieśninę Ormuz.
Belgijski resort obrony poinformował o zwodowaniu kolejnego okrętu przeciwminowego typu City, BNS Liège (M943), który w przyszłości zasili siły morskie kraju. Co istotne, tego samego dnia odbyło się cięcie blach pod kolejną jednostkę tej serii.
9 maja swój ostatni dyżur zakończył śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy Mi-14PŁ/R nr 1009. Przez dekady brał udział w wielu misjach w ramach SAR (Search and Rescue). Teraz zakończył swoją służbę i pojawia się pytanie, czy w ogóle będzie możliwe zastąpienie go. W obliczu stopniowego wycofywania śmigłowców morskich polska Marynarka Wojenna może stracić kluczowe zdolności, które potem ciężko będzie odtworzyć.
W dniach 1-13 maja na Morzu Bałtyckim odbywa się międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. „Open Spirit 2026”. Na wodach Łotwy okręty państw NATO wykonują zadania związane z oczyszczaniem akwenu z niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej, a także monitorowaniem sytuacji pod wodą. Na czele utworzonej w związku z tym okrętowej grupy zadaniowej (OGZ) stoją polscy oficerowie.
Niemiecki gigant przewozowy rozwija swoją obecność w Afryce Zachodniej. 20 maja oficjalnie otworzy swoje biuro w Kotonu, w Beninie. Celem jest rozwinięcie usług w skali nie tylko krajowej, ale też międzynarodowej, wykorzystując rosnące znaczenie żeglugi w regionie, a także potencjał lokalnych rynków.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek o uderzeniach w rosyjski okręt w Kaspijsku nad Morzem Kaspijskim oraz punkty dowodzenia, składy amunicji i miejsca zgrupowania przeciwnika na terytoriach ukraińskich, okupowanych przez Rosję.
8 maja na Morze Arktyczne wyruszył statek Arctic Sunrise, należący do Greenpeace. Na pokładzie znajdują się naukowcy, a celem ich wyprawy jest badanie akwenu. Obok zwiększania wiedzy na temat tego wyjątkowego ekosystemu celem badaczy i ekologów jest podkreślanie potrzeby ochrony regionu przed rabunkową gospodarką, z myślą o wydobyciu ropy i gazu. Obok niszczenia unikatowego środowiska wpływa to też na ocieplenie klimatu. Wyprawa wpisuje się w kampanię na rzecz moratorium na górnictwo głębinowe oraz ochrony 30% oceanów do 2030 rok
Od lat w planach rozwojowych morskiego rodzaju sił zbrojnych są obecne zapowiedzi pozyskania konkretnych okrętów, tak bojowych jak i pomocniczych. Dopiero w ostatnich latach, szczególnie po agresji Rosji na Ukrainę, można mówić o „nabraniu prędkości”. Teraz Inspektorat Marynarki Wojennej ponownie informuje, że do 2039 roku siły morskie otrzymają nawet kilkanaście różnych okrętów, w dodatku nie licząc już realizowanych przedsięwzięć.
EST-Floattech, holenderski dostawca morskich systemów akumulatorów, poinformował 6 maja o udanej implementacji i integracji swojego systemu akumulatorów serii Octopus na pokładzie nowo wybudowanego śródlądowego statku wycieczkowego Amadeus Aurea. Celem jest ograniczenie emisji spalin i zmniejszenie poziomu hałasu, biorąc pod uwagę przepisy związane ruchem śródlądowym.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary