Chemiczny gigant BASF oraz duński deweloper OZE Ørsted zawarli 25-letnią umowę na zakup energii elektrycznej po stałej cenie (CPPA). W świetle umowy BASF zakontraktował 186 MW mocy w planowanej przez Ørsted morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 na niemieckiej części Morza Północnego.
Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell oraz niemiecka spółka RWE zamierzają wspólnie realizować projekty w zakresie produkcji, wykorzystania i dystrybucji zielonego wodoru, a także dalsze możliwości dekarbonizacji elektrowni gazowych i opalanych biomasą, należących do RWE w północno-zachodniej Europie.
Wodór jest odmieniany przez wszystkie przypadki w sektorze morskim. Kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają porty, na terenie których są już dziś rozwijane są węzły energetyczno-wodorowe. Władze kolejnych portów zadeklarowały rozwój projektów wodorowych.
Armator Jumbo Shipping zakończył transport i przeładunek elementów fundamentów morskich turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea Two, której operatorem jest duński Ørsted.
W dobie rosnących cen energii elektrycznych na rynkach europejskich państwa poszukują sposobów jak zatrzymać ten proces. Jedną z odpowiedzi jest wykorzystanie zielonych, innowacyjnych technologii, które pozwolą obniżyć koszty produkowanej energii, a także wspomóc proces transformacji energetycznej.
Niezależny związek zawodowy marynarzy Nautilus International wezwał do zaprzestania znoszenia ograniczeń wizowych dla pracowników z sektora morskiej energetyki wiatrowej, po tym jak premier Boris Johnson ogłosił, że rząd w Londynie zainwestuje kolejne 160 mln funtów w realizację projektów pływających morskich farm wiatrowych.
Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku.
Aker Offshore Wind, Ocean Winds i Statkraft podpisały umowę o współpracy w zakresie wspólnego rozwoju, budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej na obszarze koncesji Utsira Nord w Norwegii.
Przedstawiciele portu Göteborgu oraz norweskiego koncernu energetycznego Statkraft planują wybudować w porcie fabrykę wodoru, która ma rozpocząć działalność w 2023 roku. Początkowo zakład będzie miał moc 4 MW, produkując do 2 ton wodoru dziennie.
Chiński producent Goldwind zaprezentował nowy model morskiej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW oraz nowe turbiny dla farm lądowych. Jak na razie „dwunastka” będzie dostępna tylko na rynku chińskim.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Port Haller tematem rozmów w Kongresie USA
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym