• <
siemens_gamesa_2022

Na terenie portu w Göteborgu będzie produkowany wodór

05.11.2021 16:35
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Na terenie portu w Göteborgu będzie produkowany wodór

Partnerzy portalu

Na terenie portu w Göteborgu będzie produkowany wodór - GospodarkaMorska.pl
Fot: Port w Göteborgu

Przedstawiciele portu Göteborgu oraz norweskiego koncernu energetycznego Statkraft planują wybudować w porcie fabrykę wodoru, która ma rozpocząć działalność w 2023 roku. Początkowo zakład będzie miał moc 4 MW, produkując do 2 ton wodoru dziennie.

Dwa podmioty zawarły umowę w celu przeprowadzenia bardziej dogłębnego badania potencjału tymczasowego magazynu wodoru i stacji paliw w porcie w Göteborgu. Obecnie prowadzone są wstępne badania, które koncentrują się przede wszystkim na aspektach bezpieczeństwa. Oczekuje się, że zostanie ono zakończone na początku 2022 roku.

- Port w Göteborgu jest największym portem w Skandynawii i jako węzeł transportu morskiego, kolejowego i drogowego obsługuje szeroką gamę ciężkiego sprzętu do przeładunku towarów. Wodór ma potencjał, aby zastąpić kopalny olej napędowy we wszystkich tych urządzeniach - powiedział Arvid Guthed, wiceprezes ds. rozwoju portu w Zarządzie Portu w Göteborgu.

Wodór w miejsce 2200 litrów oleju napędowego dziennie

Produkcja 2 ton wodoru dziennie to równowartość 2200 litrów oleju napędowego, co może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) o co najmniej 4 tony każdego dnia. Wydajność będzie można zwiększyć, jeśli wzrośnie zapotrzebowanie i pojawią się nowe obszary zastosowań. Wartość całej inwestycji sięgnie 60 mln koron szwedzkich (ok. 6,05 mln euro).

Guthed poinformował, że już teraz w porcie i wokół niego istnieje znaczne zapotrzebowanie na wykorzystanie sprzętu zasilanego wodorem. Wiele firm i organizacji jest gotowych i czeka.

Celem Szwecji jest zmniejszenie emisji w segmencie transportu krajowego o 70 procent do 2030 roku. Według strategii Fossil-Free Sweden Hydrogen Gas Strategy, opublikowanej w styczniu 2021 roku, projekty wodorowe, które są planowane w Szwecji, osiągają obecnie redukcję na poziomie nieco ponad 30 procent całkowitej krajowej emisji CO2 w Szwecji. Cel klimatyczny Portu w Göteborgu odzwierciedla cel szwedzki, gdzie redukcja o 70 procent będzie miała miejsce nie tylko w porcie, ale także w przypadku transportu do i z portu w całym regionie Göteborga.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.