• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosyjski statek szpiegowski pojawił się na portuglskich wodach. Trudne święta dla marynarzy

Boże Narodzenie to czas, który wiele osób spędza w rodzinnym gronie. Jednakże także wtedy siły morskie muszą być gotowe do działania w obliczu zagrożeń, o czym przekonali się marynarze Marynarki Wojennej Portugalii (Marinha Portugesa). Działania były prowadzone na Atlantyku, nieopodal Azorów, wysp należących do Portugalii.

28.12.2023, 08:43
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Niesłabnący potencjał fregat. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na Dynamic Mongoose-23

Polska fregata rakietowa wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu na Morzu Północnym pk. Dynamic Mongoose-23. Od początku maja działała w trudnych warunkach na morzu, pokazując przygotowanie załogi do prowadzenia skomplikowanych i wymagających operacjach w ramach NATO. Na co dzień służąca w 3. Flotylli Okrętów i stacjonująca w Porcie Wojennym Gdynia potwierdza obecność i znaczenie polskiej Marynarki Wojennej jako ważnego elementu systemu bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i nie tylko.

16.05.2023, 12:24
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.

05.05.2023, 09:46
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Wystawa polskich pojazdów podwodnych w Narodowym Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zaprezentowano wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Ekspozycja składa się z unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po transformacji.

27.04.2023, 21:03
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Marynarka Wojenna USA planuje użyć łodzi bezzałogowych do walki z przemytnikami narkotyków

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych rozszerza swój program bezzałogowych statków nawodnych na Amerykę Środkową i Południową, gdzie po raz pierwszy zostaną one zintegrowane z dowództwem operacyjnym. Decyzja dotyczy pracy Task Force 59, specjalnej jednostki utworzonej w Zatoce Perskiej, która wypróbowuje małe bezzałogowe łodzie obserwacyjne, takie jak MANTAS T-12 i Saildrone, w roli bezpieczeństwa morskiego.

05.04.2023, 11:02
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Odbiór techniczny statków Damen CSD650 i MuC1506 przez zamawiającego

W stoczni Damen Dredging w holenderskim Nijkerk pogłębiarka ssąca CSD 650 Krakatoa została skontrolowana przez swojego właściciela przed wysyłką. Klient zaakceptował stacjonarną pogłębiarkę, która zostanie teraz wysłana do Indonezji, gdzie będzie pracować na wyspie Kalimantan.

23.03.2023, 15:43
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Narodowe Muzeum Morskie z konkursem dla dzieci. „Mój wymarzony pojazd podwodny”

Gdańska placówka muzealna zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym do uczestnictwa w konkursie, w ramach którego będą mogli zaprojektować i zbudować własne pojazdy podwodne. Konkurs jest organizowany w ramach nadchodzącej wystawy „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”.

23.03.2023, 10:54
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Francuzi wykorzystają barkę wodorową do elektryfikacji statków w porcie

Firmy Améthyste, ArianeGroup, Cetim, HDF Energy, Rubis Terminal i Sofresid Engineering połączyły siły w projekcie budowy wielousługowej barki energetyczne Elemanta H2. Posłuży do zaopatrywania dużych statków w ekologiczną energię elektryczną i wodór, zmniejszając podczas postoju w porcie ich emisję zanieczyszczeń o ponad 80 proc.

09.07.2022, 14:15
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Żaglówka Manta wyłowi i przetworzy plastikowe odpady zalegające w morzach

Organizacja non-profit The SeaCleaners przygotowała specyfikację techniczną żaglówki Manta. Nie byłby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jednostka ta zostanie przeznaczona do zbierania śmieci w morzach i oceanach.

30.06.2022, 20:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Postępy w projekcie dużego żaglowca towarowego dzięki kanadyjskim inwestycjom

Wysiłki zmierzające do uruchomienia największego na świecie bezemisyjnego żaglowca towarowego posunęły się naprzód wraz z ogłoszeniem, że kanadyjska firma kawowa inwestuje w projekt. Jednostka o nazwie Ceiba jest obecnie budowana przy użyciu tradycyjnych metod budowy statków w Kostaryce i ma wejść do służby w 2023 roku.

18.11.2021, 21:01
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.