• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zapotrzebowanie na paliwo morskie wraca do poziomów sprzed pandemii

PMK

06.11.2020 16:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Zapotrzebowanie na paliwo morskie wraca do poziomów sprzed pandemii

Partnerzy portalu

Zapotrzebowanie na paliwo morskie wraca do poziomów sprzed pandemii - GospodarkaMorska.pl
Sinapore MPA

Zysk rafinerii azjatyckich z produkcji oleju napędowego o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO) wzrósł w tym tygodniu do najwyższych poziomów od sześciu miesięcy, ponieważ cięcia w produkcji ograniczają dostawy, a popyt na paliwo żeglugowe w większości portów powrócił do poziomu sprzed pandemii, twierdzą handlowcy i analitycy.

Trend ten prawdopodobnie utrzyma się do końca roku, zachęcając azjatyckie rafinerie do priorytetowego traktowania produkcji VLSFO wraz z petrochemicznymi surowcami naftowymi, gdzie popyt również się umocnił.

Marża VLSFO wyniosła 9,43 USD za baryłkę powyżej ropy z Dubaju we wtorek, najwięcej od 10 kwietnia. Pozostałe paliwo również osiągnęło w tym roku najwyższą średnią marżę wśród produktów rafineryjnych, wynika z danych Refinitiv Eikon.

W przeciwieństwie do innych paliw rafinowanych, takich jak benzyna, olej napędowy i paliwo do silników odrzutowych, które zostały dotknięte ograniczeniami mobilności nałożonymi podczas pandemii, popyt na paliwo resztkowe w żegludze i wytwarzaniu energii był stosunkowo odporny.

- Światowe porty odnotowują silny wzrost popytu na bunkry - powiedział Sri Paravaikkarasu, dyrektor ds. ropy naftowej w Azji w FGE. 

- Popyt na bunkry w Azji wzrósł powyżej poziomów sprzed COVID wszędzie, z wyjątkiem Fujairah - powiedział singapurski sprzedawca ropy naftowej. Popyt Fudżajry spadł z powodu mniejszego ruchu tankowców, ponieważ producenci z Bliskiego Wschodu ograniczali eksport.

Największy na świecie węzeł bunkrowy w Singapurze odnotował 6% wzrost całkowitej sprzedaży paliwa żeglugowego w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.