• <

Wynik wyszukiwania - "ulice" - Wiadomości

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sponsorem Głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej

W dniu 12 maja 2024 doszło do podpisania umowy sponsoringowej pomiędzy STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o., a Polską Ligą Żeglarską. STBU nabyło prawa Sponsora Głównego rozgrywek, które obecnie są najbardziej dynamicznie rozwijającym się projektem żeglarskim w Polsce.
17.05.2024

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.
16.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.
17.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Ukraina może czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE

Ukraina jest gotowa czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE w celu załagodzenia ostrego sporu politycznego z Polską, ale chce, aby UE wprowadziła embargo na importu rosyjskiego zboża – powiedział w środę dziennikowi „Financial Times” ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka.
06.03.2024

Przez Gdańsk przejechały elementy do budowy morskiej infrastruktury

W trakcie kilkugodzinnej operacji przez Gdańsk przejechały ciężarówki, na które załadowano moduły FPSO. Akcję przeprowadzono w nocy, aby nie kolidowała z ruchem ulicznym.
08.02.2024

Jest umowa na dokumentację projektową dróg łączących Port Zewnętrzny z Drogą Czerwoną

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej połączenia drogowego między projektowanymi Portem Zewnętrznym i Drogą Czerwoną.
23.01.2024

Uroczyste obchody rocznicy Grudnia '70 w Szczecnie

Wiązanki kwiatów złożono w niedzielę przed tablicą upamiętniającą ofiary szczecińskiego Grudnia '70. Wydarzenia sprzed 53 lat były ogromnie ważnym etapem na długiej i pełnej ofiar powojennej drodze Polaków do odzyskania własnego suwerennego państwa – napisał w liście prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości.
17.12.2023

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniono 53. rocznicę Grudnia' 70

Uroczystości upamiętniające 53. rocznicę Grudnia '70 odbyły się w sobotę przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Drogę do wolnej Polski odmierzają krzyże upamiętniające ofiarę tych, którzy odważnie upomnieli się o prawa i godność narodu – napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda.
16.12.2023

Gdańscy stoczniowcy i uczniowie oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Emerytowani i czynni Stoczniowcy oraz uczniowie pomorskich szkół złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 53. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2023

Francja dalej walczy ze skutkami przejścia orkanów Ciaran i Domigos

Po przejściu orkanów Ciaran i Domigos w departamencie Pas-de-Calais na północy Francji doszło do powodzi po wylaniu rzek Aa i Liane - informują we wtorek media. Władze zmobilizowały 1500 strażaków, rannych zostało 7 osób, a w 36 gminach zamknięto szkoły i ograniczono transport publiczny.
07.11.2023

Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16

Do 16 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran w Europie; jego przejście zakłóciło też transport na zachodzie kontynentu.
03.11.2023

Polska Liga Żeglarska: finałowa runda 2. Ligi w Nowym Sztynorcie

Onboard Sailing Poznań, Port Mechelinki oraz BSA Flota Gdynia awansują do 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej . W dniach 14-15.10.2023 na wodach jeziorach Sztynorckiego oraz Dargin rozegrany został ostatni etap tegorocznie Polskiej Ligi Żeglarskiej. W podwójnych regatach – IV rudzie 2. Ligi PLŻ oraz Finale Lig Regionalnych udział wzięło łącznie 19 zespołów na 17 jachtach. Były to największe (pod względem ilości jachtów) regaty w formacie ligowym w tym sezonie, a zwyciężyły je odpowiednio BSA Flota Gdynia oraz MKS Marina Niesulice.
17.10.2023

Podwójny finał żeglarski w Sztynorcie

10 załóg 2. Ligi rozegra czwartą finałową rundę w ramach Polskiej Ligi Żeglarkiej, która zdecyduje o awansach do 1 Ligi, natomiast 9 kolejnych załóg wyłonionych z Lig Trójmiejskiej, Warszawskiej i Wielkopolskiej rozegra swój finał o miano Mistrza Lig Regionalnych. Podwójne regaty odbędą się w Sztynorcie w dniach 14-15 października.
13.10.2023

Finałowa runda 1. Ligi Żeglarskiej

W Sztynorcie odbyła się czwarta, finałowa runda 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Zwyciężyła załoga Slava Racing przed Albatrosem Wolin i Marina Niesulice. Awans do Ekstraklasy zapewniły sobie cztery czołowe załogi rankingu całego sezonu, najsłabsze spadają do 2. Ligi.
26.09.2023

W najbliższy weekend finał 1. Ligi Żeglarskiej

W Sztynorcie 18 załóg startujących w 1. Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra finałową rundę sezonu 2023. Najlepsze cztery załogi awansują do Ekstraklasy, a cztery najgorsze czeka relegacja do 2. Ligi na sezon 2024. Regaty odbędą się na jeziorze Dargin, planowanych jest rozegranie 30 krótkich dynamicznych wyścigów.
22.09.2023

Port Gdańsk gotowy na zboże

Agresja Rosji na Ukrainę przewróciła do góry nogami łańcuchy dostaw w całej Europie. Przed dużymi wyzwaniami stają w związku z tym polskie porty morskie. Najpierw, jeszcze w zeszłym roku, musiały się szybko przygotować na przyjęcie o wiele większych niż wcześniej wolumenów węgla. Następnie w górę poszybowały przeładunki zbóż. Port Gdańsk i współpracujące z nim firmy, już teraz przygotowują się do kolejnej kampanii zbożowej.
13.08.2023

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Wolin i Uznam - oficjalnie otwarty

Tunel pod Świną oficjalnie otwarto w piątek; kierowcy samochodów przejadą nim wieczorem. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że przeprawa, która łączy wyspy Wolin i Uznam, "kończy etap marzeń, a przenosi w realną, bezpieczną, od dawna wyczekiwaną rzeczywistość".
30.06.2023

W ewakuacji Chersonia pomagają wolontariusze z całego kraju

Wolontariusze z całej Ukrainy pomagają w ewakuacji mieszkańców częściowo zatopionego Chersonia na południu kraju, który zalewany jest wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce – poinformował w piątek znajdujący się w tym mieście fotograf PAP Władysław Musijenko.
09.06.2023

Aktywiści klimatyczni zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej "wyspie bogaczy"

Aktywiści klimatyczni grupy "Ostatniego Pokolenia" zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej wyspie Sylt, nazywanej często "wyspą bogaczy". Spryskali pomarańczową farbą hotelowy bar. "Oznaczamy miejsca i symbole nadmiernej konsumpcji", wyjaśnił aktywista Hendrik Frey w czwartek w komunikacie prasowym.
09.06.2023

Gdańsk. Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pyłu węglowego z portu

Gdańscy radni, w trakcie czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, wystosowali apel do premiera, ministra skarbu i aktywów państwowych o podjęcie działań w sprawie przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania gdańskiego portu i przyległych dzielnic.
01.06.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Poseł Kacper Płażyński na kontroli w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Gdański poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński w piątek przeprowadził poselską kontrolę w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk w sprawie pyłu węglowego pochodzącego z gdańskiego portu. Po jej zakończeniu wraz z gdańskim radnym Andrzejem Skibą zorganizowali konferencję prasową.
19.05.2023

Problem zanieczyszczeń i zapylenia wyzwaniem dla Portu Gdańsk

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych zarzutami dotyczącymi zaniechań działań ze strony Zarządu Morskiego Portu Gdańsk w związku z uciążliwym dla mieszkańców zapyleniem, spółka wystosowała komunikat odnoszący się do krytyki pod jej adresem.
28.04.2023

Port Gdańsk inicjuje kolejną akcję czyszczenia ulic dojazdowych do terminali portowych

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. wychodzi z inicjatywą sfinansowania czyszczenia ulic i chodników oraz infrastruktury z tym związanej, w tym znaków drogowych i barierek, prowadzących do terminali portowych. Zlecił również prace związane z budową kolejnych punktów buforowych dla samochodów ciężarowych. Wszystko po to, by zminimalizować uciążliwości związane ze wzmożonym ruchem tirów.
26.04.2023

Port Gdynia. Przepustowość badań i przeładunków zbóż będzie większa

W związku ze zwiększonymi przeładunkami zbóż Zarząd Morskiego Portu Gdynia w porozumieniu z terminalami i firmami zajmującymi się badaniami zbóż w porcie podjął decyzję o udostępnieniu części nowego placu manewrowo-składowego do obsługi ciężarówek z tym ładunkiem.
25.04.2023

W Gdańsku powstanie obowiązkowy punkt awizacji dla ciężarówek z węglem

Przy rondzie na ul. Budowniczych Portu Gdańskiego, na terenie udostępnionym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk od 10 lutego uruchomiony zostanie obowiązkowy punkt awizacji pojazdów ciężarowych z węglem.
05.02.2023

Woda porwała 5-letniego chłopca. Kalifornijska parada cyklonów zbiera śmiertelne żniwo

Przez Kalifornię przetacza się w poniedziałek kolejna potężna burza. Pochłonęła dwie kolejne śmiertelne ofiary, porwała z samochodu pięciolatka i wymusiła ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi.
10.01.2023

Razem robimy biznes. Świąteczne spotkanie członków PFTM [WIDEO]

Dotychczasowe osiągnięcia oraz perspektywy rozwoju na przyszły rok – o tym dyskutowali podczas branżowej konferencji członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich – organizacji zrzeszającej przedsiębiorców reprezentujących sektor gospodarki morskiej. Okazją do kolejnego spotkania było także otwarcie nowej siedziby firmy Hydromech, której powstanie jest owocem kontaktów biznesowych nawiązanych w PFTM. Hydromech był współgospodarzem grudniowego spotkania Forum.
20.12.2022

Bogata w złoża gazu Holandia jest zmuszona do importowania surowca zza granicy

Pomimo posiadania największych w Europie złóż, kraj musi importować ten surowiec. Wydobycie z Groningenveld w północnej prowincji Groningen zostało zredukowane ze względu na osiadanie gleby nad polem i trzęsienia ziemi.
17.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

52. rocznica Grudnia' 70. Uczczono pamięć poległych stoczniowców

W piątek po południu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 51. rocznicę poległych robotników na Wybrzeżu w Grudniu '70.
16.12.2022

Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie planują obronę w Chersoniu i zaczynają kampanię dezinformacyjną

Rosjanie stworzyli iluzję, że wycofują się z Chersonia, a w rzeczywistości wysyłają tam nowe wojska i przygotowują się do obrony w okupowanym mieście – powiedział w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow.
24.10.2022

Portugalia. Kilkadziesiąt zalanych dróg i ulic w efekcie sztormu Armand

Utrzymujący się od wtorkowego wieczoru nad Portugalią sztorm Armand doprowadził do licznych podtopień ulic w miastach i dróg w całym kraju. Do środowego wieczoru strażacy podjęli setki interwencji zarówno na terenach położonych nad Atlantykiem, gdzie utrzymuje się sztorm, jak i w dystryktach oddalonych od oceanu.
19.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

Port Gdynia. Jutro startuje neutralizacja niewybuchów

We wtorek 4 października rozpocznie się operacja neutralizacji dwóch min morskich z czasów II wojny światowej, jakie znaleziono na redzie Portu Gdynia.
03.10.2022

Huragan Ian opuszcza Kubę i zmierza na Florydę

Tropikalny cyklon nawiedził wybrzeże Kuby w nocy z wtorku na środę, gdzie spowodował zniszczenia i powodzie. Teraz kieruje się na półwysep Floryda.
28.09.2022

Nowy Port to serce Portu Gdańsk. Jakie atrakcje na 250-lecie dzielnicy?

W piątek i sobotę, 9 i 10 września na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Góreckiego 16 odbędą się jubileuszowe obchody Dni Nowego Portu. Jubileuszowe, gdyż dzielnica obchodzić będzie swoje 250-lecie. W programie m.in. wykłady, koncerty i strefa gastronomiczna.
08.09.2022

Pływający hotel w Kairze. PRS z umową z Wings AMA

Polski Rejestr Statków zawarł umowę z Wings AMA z Kairu na budowę pływającego hotelu, który będzie odbywał rejsy turystyczne po Nilu. 
08.08.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Atrakcyjny teren do zagospodarowania w porcie Szczecin

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA poprzez realizowane inwestycje w porcie Szczecin stawia na stałe zwiększanie obsługi szerokiej gamy ładunków. Maksymalizuje tym samym potencjał pogłębionego do 12,5 m toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Spółka opublikowała właśnie ogłoszenie, w którym zaprasza zainteresowanych dzierżawą terenów położonych w porcie Szczecin na Półwyspie Ostrowa Grabowskiego do składania wyrazów zainteresowania w zakresie zagospodarowania i obsługi nowych terenów inwestycyjnych.
08.06.2022

Nowe ulice na terenach dawnej Stoczni Gdynia

Na wniosek Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o. o. Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę, zatwierdzającą nazwy ulic na wewnętrznych drogach dawnej Stoczni Gdynia.
04.05.2022

Tunel pod Świną ma być oddany w połowie 2023 roku

Tunel pod Świną w Świnoujściu ma być oddany do użytku na przełomie maja i czerwca 2023 roku - poinformowała w poniedziałek zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. Pierwotnie inwestycja miała być ukończona w trzecim kwartale br.
28.03.2022

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiada rozmowę z prezydentem USA o dodatkowych dostawach LNG

Będę rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowych dostaw gazu LNG - zapowiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Potwierdziła również, że UE planuje dokonywać wspólnych zakupów gazu.
23.03.2022

Protest ostrzegawczy rybaków przybrzeżnych w portach i przystaniach nad polskim Bałtykiem

Około 80 jednostek należących do rybaków przybrzeżnych wypłynęło w niedzielę na redę w portach w Kuźnicy, Łebie, Ustce i Darłowie w proteście ostrzegawczym. Rybacy manifestowali swoje niezadowolenie z działań Departamentu Rybołówstwa, które ich zdaniem zmierzają do likwidacji branży.
28.11.2021

Sztorm Grand Prix. Wojskowa Akademia Techniczna wygrywa 1 Ligę

Załoga AZS WAT Warszawa wygrała Sztorm Grand Prix zamykające sezon 1 Ligi tym samym tryumfując w klasyfikacji generalnej. Rozgrano 18 wyścigów a kolejne miejsca zajęły załogi AZS AWFiS Gdańsk, YKP Szczecin i UKS Żeglarz Wrocław, które jednocześnie awansowały do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.
26.09.2021

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 na Haiti; są ofiary; wydano ostrzeżenie przed tsunami.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło w sobotę rano zachodnią część Hait. Są ofiary śmiertelne. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami - podały amerykańskie służby geologiczne (USGS).
14.08.2021

Gdynia Sailing Days 2021 za nami. Ponad 800 żeglarzy rywalizowało w 24 konkurencjach [WIDEO, ZDJĘCIA]

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach. Zawody jak zwykle zostały sprawnie przeprowadzone przez komisję sędziowska i ekipę pracującą na brzegu. Poza świetną organizacją i znakomitą pogodą trzeba też podkreślić wielki sukces sportowy – mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er zostali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).
19.07.2021

Czas na 1 Lige w Gdyni!

18 załóg 1 Ligi będzie rywalizować w drugiej rundzie Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza majowa runda w Sopocie dostarczyła sportowych emocji na najwyższym poziomie. Druga runda, odbywająca się w ramach Gdynia Sailing Days będzie okazją do zdobycia kolejnych punktów w walce o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ.
09.07.2021

Port Gdańsk rozbudował sieć drogową i kolejową. Cel: konkurencyjność i pierwszy port na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Najważniejszym węzłem dla obrotu towarowego są porty morskie. To huby logistyczne, punkt wpięcia się gospodarki kraju w światowy system transportowy - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas konferencji podsumowującej projekt „Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku”. Inwestycja współfinansowana w 85 proc. przez Unię Europejską, kosztowała blisko 168 mln zł. Jak wpłynie na funkcjonowanie Portu Gdańsk?
28.06.2021

Indie. Co najmniej 96 zaginionych na morzu po przejściu cyklonu Tauktae

Co najmniej 96 osób zaginęło we wtorek na morzu wskutek zatonięcia barki u wybrzeży Bombaju w zachodnich Indiach po uderzeniu cyklonu Tauktae - poinformowała indyjska marynarka wojenna, której dwa okręty i śmigłowce pomagają w poszukiwaniach.
18.05.2021

Hydromech - sprawdzeni w boju. Firma od realizacji wymagających projektów wojskowych

Projekty na potrzeby polskiego wojska były jednym z tematów wtorkowej (11 maja) konferencji w siedzibie firmy Hydromech w Lublewie Gdańskim. Udział w niej wzięli przedstawiciele firmy, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz lokalni samorządowcy. – Chcemy wykorzystać lokalny potencjał i dać pracę specjalistom. Nasza firma jest gotowa na wyspecjalizowaną współpracę – mówi prezes Karina Gronkowska.
13.05.2021

Kwalifikacje do Polskiej Ligi Żeglarskiej. "14 szczęśliwców, 4 pechowców" [relacja]

W niedzielę (9 maja)w Sopocie zakończyły się eliminacje do 1 Ligi. Wystartowało 18 zespołów klubowych z całej Polski, 4 z nich niestety nie otrzymały prawa startu w sezonie głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej.
10.05.2021

Wielka inwestycja w Porcie Gdańsk zakończona (foto, video)

10 km dróg, 7 km torów, 14 rozjazdów 7 obiektów inżynierskich w tym wiadukty drogowe i przepusty ochronne na rurociągach paliwowych PERN i LOTOS, parking buforowy dla aut ciężarowych – czyli kluczowa inwestycja Portu Gdańsk o łącznej wartości 166 mln zł netto, jest na ukończeniu.
18.03.2021

GIOŚ: nawet 25 lat więzienia za "zbrodnię środowiskową"

Jeżeli skutkiem przestępstwa przeciwko środowisku, np. po porzuceniu odpadów niebezpiecznych, będzie śmierć człowieka, taki czyn może być uznany za "zbrodnię środowiskową", za którą może grozić do 25 lat więzienia - mówi PAP dyrektor w GIOŚ Krzysztof Gołębiewski.
17.02.2021

Możliwa akcja lodołamania na Wiśle - lodołamacze czekają na odpowiednie warunki

Wody Polskie przygotowują się do akcji lodołamania na Wiśle w rejonie Płocka (Mazowieckie). Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, lodołamacze miałby wyruszyć z Włocławka w weekend, płynąc w górę rzeki, w kierunku Płocka. Obecnie poziom Wisły powoli tam opada, ale nadal przekracza stany alarmowe.
12.02.2021

10 lutego miasto Gdynia obchodzi 95 urodziny

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez. Ze względu na sytuację epidemiczną, wszystkie wydarzenia zorganizowane będą zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.
07.02.2021

PGNiG OD: znaczący wzrost sprzedaży CNG i LNG w 2020 r.

Ponad 30-proc. wzrost sprzedaży sprężonego gazu CNG do napędu pojazdów oraz 18-proc. wzrost sprzedaży LNG zanotowała w 2020 r. spółka PGNiG Obrót Detaliczny.
01.02.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

PKM SA podpisała umowę na realizację tzw. „bajpasu kartuskiego" z gdyńską firmą Torhamer

Z udziałem przedstawicieli Samorządu Województwa Pomorskiego oraz przedstawicieli PKP PLK podpisana została umowa pomiędzy samorządową spółką PKM SA i gdyńską firmą Torhamer na wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych tzw. „bajpasu kartuskiego” na odcinku realizowanym przez PKM. Na wszystkie prace z tym związane wykonawca ma 24 miesiące od momentu podpisania umowy, co oznacza, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej trasy kolejowej w grudniu 2022 r.
22.12.2020

Gdańsk pamięta. Apel Pamięci w 50. rocznicę wydarzeń Grudnia '70

- Nie ma słów, które otarłyby łzy matek i ojców, narzeczonych, synów i córek, kolegów z pracy ofiar Grudnia 70. Te wydarzenia zmieniły biografie tysięcy ludzi, niektórzy z nich do dziś budzą się z krzykiem - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas Apelu Pamięci pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 pół wieku od tragicznych wydarzeń. Nieopodal miejsca apelu, na głównej fasadzie Zieleniaka, rozbłysła okolicznościowa instalacja świetlna.
16.12.2020

Stoczniowcy oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Dwudziestoosobowa grupa emerytowanych i czynnych pracowników Stoczni Gdańsk złożyła w środę kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 50. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2020

Sejm uczcił 50. rocznicę Grudnia '70

Grudzień '70 był jednym z etapów polskiej drogi wiodącej do Sierpnia '80 i odzyskania przez Polskę niepodległości i wolności w 1989 r. - podkreślił Sejm w przyjętej we wtorek przez aklamację uchwale w sprawie uczczenia 50. rocznicy Grudnia '70.
15.12.2020

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamietajmy o ofiarach

Około 10 tysięcy internowanych, ponad 100 osób straciło życie - w niedzielę, 13 grudnia 2020 r. mija 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z powodu pandemii upamiętnienie rocznicy i oddanie hołdu ofiarom komunistycznych represji odbędzie się w sposób symboliczny - Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, o godz. 18, złoży kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.
13.12.2020

Od 10 lat chronią bałtyckie plaże - Błękitny Patrol WWF w Międzynarodowy dzień wolontariusza

5 grudnia obchodzimy międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 600 wspierających nas osób. Od 10 lat bałtyckie plaże przemierza Błękitny Patrol WWF, a 2 lata temu powstała podobna formacja, która zajmuje się polskimi rzekami – Strażnicy Rzek WWF. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz ochrony przyrody.
03.12.2020

Ogłoszenie o postępowaniu na wybór przewoźników promowych w Porcie Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w dniu 2 grudnia 2020 roku ogłosił postępowanie na wybór przewoźników promowych korzystających z Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia w latach 2021 do 2025. Postępowanie prowadzone jest w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Przewoźnicy, którzy do 15 grudnia złożą wnioski o udział i zostaną zakwalifikowani do udziału w postępowaniu będą mogli złożyć oferty, których treścią będą plany zawinięć, parametry promów oraz propozycję wysokości opłat portowych.
02.12.2020

Rekordowa ilość załóg w Polskiej Lidze Żeglarskiej

Rekordowe 43 załogi zgłosiły się do Polskiej Ligi Żeglarskiej 2021. Wszystkie z 24 klubów biorących udział w zeszłorocznych rozgrywkach potwierdziły zaangażowanie na kolejny sezon, a chce dołączyć do nich aż 19 nowych załóg.
20.11.2020

Władze Gdańska przedstawiły wizję zagospodarowania pasa nadmorskiego

- Gdańsk otwiera się na morze to hasło, które wiele razu słyszeliśmy. Wspólnie z moimi współpracownikami postanowiliśmy w inny sposób spojrzeć na pas nadmorski. Jednym z przejawów kompleksowego myślenia o zagospodarowaniu pasa nadmorskiego jest także miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Dom Zdrojowy. Przywracamy blask dawnemu obiektowi, żeby Brzeźnu przywrócić charakter miejsca kuracyjnego – tymi słowami rozpoczęła konferencję Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
19.11.2020

Silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim; są ofiary

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie, według różnych źródeł, od 6,6 do 7, nawiedziło dzisiaj Morze Egejskie i było odczuwalne na zachodzie Turcji i w Grecji - podały lokalne i międzynarodowe służby geologiczne. W Turcji władze informują o czterech zabitych i 120 rannych.
30.10.2020

W klasie Omega status quo

Na jeziorze Niesłysz w Niesulicach, w dniach 10-11 października odbyły się regaty o Puchar Burmistrza Świebodzina. Była to ostania runda w Porta Pucharze Polski w Klasie Omega 2020. Po zaciętej walce zwycięzcy w ubiegłego roku obronili swoje tytuły w klasach Sport i Standard.
13.10.2020

Bez poduszkowców, ale i bez emisji - raport WWF o polskim transporcie przyszłości

Jaka będzie mobilność w 2050 roku? O wizji polskiego transportu Fundacja WWF Polska i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) rozmawiała przez rok z kilkudziesięcioma ekspertami. Raport „Zeroemisyjna Polska 2050” został już przedstawiony w Senacie.
07.10.2020

Młodzi Polacy ruszają dziś na ulice - dla klimatu

Wzywamy polski rząd - w tym szczególnie Premiera, Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Rozwoju, Ministra Klimatu - aby włączył w proces decyzyjny obywateli i obywatelki, oraz uznał za priorytet osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku. Pod takim apelem podpisują się dziś strajkujący dla klimatu.
25.09.2020

Kolejny etap budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia

W środę 16.09.2020 r. w godzinach porannych na terenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia rozpoczęto betonowanie II odcinka estakady prowadzącej na górną rampę najazdową na prom. Przez 20 godzin, bez przerwy, trwały prace przy użyciu 2 dużych pomp, które poprzez wysięgniki o długości 56 i 48 metry dostarczyły 912 m3 betonu konstrukcyjnego na ustrój nośny nr 1 estakady.
18.09.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do „Czajki” zbudowane z nieodpowiednich materiałów (wywiad z ekspertem)

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni „Czajka” zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Awaria była wręcz nieuchronna. Warszawa potrzebuje kolejnej oczyszczalni, a żadne sterowanie nie zda egzaminu dopóki nie zostanie zapewniona odpowiednia możliwość oczyszczania ścieków i przepustowość kanalizacji – mówi w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
18.09.2020

Huragan Sally urwał część mostu na Florydzie (wideo)

W wybrzeże USA uderzył w środę kolejny huragan w tym roku. Sally powoduje podtopienia, a w Pensacoli na Florydzie urwał część drogowego mostu. Na południowym wybrzeżu USA ponad pół miliona domów nie ma dostępu do prądu.
17.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

Huragan Izajasz ma uderzyć we wtorek w Nowy Jork

Izajasz, który przybrał na sile i z burzy tropikalnej znów przekształcił się w poniedziałek wieczorem w huragan 1 kategorii, wieje już z prędkością ponad 135 km na godzinę niedaleko wybrzeży Karoliny Południowej. Według prognoz we wtorek ma uderzyć w Nowy Jork.
04.08.2020

Jak walczyć z suszą?

Polska staje przed obliczem największego od wielu lat zagrożenia suszą. Czy zdążymy podjąć odpowiednie działania zanim będzie za późno? Miejmy nadzieję, że tak, gdyż obecny sposób naszego gospodarowania wodami może doprowadzić nas do katastrofy, której dotkliwe skutki odczujemy wszyscy. Susza jest problemem systemowym, który wymaga rozwiązań systemowych, powiązanych ze sobą na wielu płaszczyznach.
22.07.2020

Niecodzienne zjawisko pogodowe w Kapsztadzie. Piana morska przykryła ulice miasta [wideo]

W wyniku poniedziałkowej gwałtownej burzy i towarzyszącym jej silnym wiatrom, ulice stolicy Republiki Południowej Afryki pokryła gęsta morska piana.
14.07.2020

MK: Już 6 tys. wniosków w programie „Moja Woda”

Od 1 lipca 2020 r. złożono już ponad 6 tys. wniosków w programie „Moja Woda”. Jego realizacja ma przyczynić się do łagodzenia skutków suszy poprzez budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.
10.07.2020

W. Brytania: zamkniemy plaże, jeśli nie będzie zachowywany dystans społeczny

Brytyjski rząd ostrzegł w piątek, że zamknie plaże, jeśli będą one zbyt zatłoczone, a ludzie nie będą przestrzegali zasad dystansu społecznego, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.
26.06.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

Posąg handlarza niewolników wrzucony do kanału (wideo)

Dziesiątki tysięcy ludzi biorą udział w niedzielę w demonstracjach ruchu Black Lives Matter w kilku brytyjskich miastach. Główny protest, odbywający się przed ambasadą USA w Londynie, został przyćmiony przez obalenie pomnika handlarza niewolnikami w Bristolu
15.06.2020

Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie (foto, wideo)

Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.
03.06.2020

Inwestycja drogowo-kolejowa w Porcie Gdańsk już na finiszu (foto, wideo)

85% prac już za nami. Firma NDI jesienią zakończy prace przy przebudowie układu drogowo-kolejowego w Porcie Gdańsk. Powstaje tu 5,6 km nowych dróg, 16 rozjazdów, 4 wiadukty i parking buforowy dla aut ciężarowych.
19.05.2020

Mimo kryzysu Covid-19 budowa Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia idzie pełną parą [foto, wideo]

Pomimo skomplikowanej sytuacji epidemiologicznej w kraju budowa Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia, realizowana przez DORACO, sprawnie wchodzi w kolejne fazy realizacji: obecnie na wielu frontach prowadzone są intensywne roboty budowlano-montażowe.
22.04.2020

30 młodych fok trafiło na rehabilitację

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewał, że epidemia koronawirusa rozprzestrzeni się na cały świat, a ludzie zostaną zamknięci w swoich domach. Opustoszały nie tylko ulice wielu miast w Polsce, ale również nadmorskie plaże. Natura, w odróżnieniu od nas, nie stanęła w miejscu. Wręcz przeciwnie, na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki.
03.04.2020

Zostań w domu, spójrz na morze

Brzmi jak kiepski żart? Niekoniecznie. Każdy z nas może popatrzeć na falujący Bałtyk bez wychodzenia z domu.
21.03.2020

Zawód w branży jachtowej to przyszłość? Rozpoczyna się nabór

Reforma oświaty zmodyfikowała część zawodów, których można uczyć się w szkołach branżowych. Jeszcze w ubiegłych latach szkoły rekrutowały przyszłych szkutników, od września 2019 naukę podjęli monterzy jachtów i łodzi. Niebawem rusza rekrutacja. Zdobyć można wyjątkowy zawód.
09.03.2020

14 ofiar śmiertelnego wycieku toksycznego gazu w Porcie Karaczi

Do 14 wzrosła liczba osób, które otruły się gazem w portowych dzielnicach Karaczi - poinformowały władze. Źródłem wycieku jest statek przewożący m.in. amerykańską soję. Badania nie wskazały jednoznacznie, o jaki gaz chodzi. Statek skierowano do portu Kasima.
19.02.2020

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Modernizacja sieci drogowo-kolejowej Portu Zewnętrznego w Porcie Gdańsk na półmetku

Prace przy rozbudowie i modernizacji sieci drogowo-kolejowej Portu Zewnętrznego w Porcie Gdańsk są na półmetku – poinformowała w czwartek wykonująca te prace firma NDI. Powstający w porcie układ drogowo-kolejowy ma być w przyszłości zapleczem dla planowanego Portu Centralnego, dzięki któremu przeładunki Portu Gdańsk mogą wynieść ok. 100 mln ton rocznie.
17.10.2019

PKP PLK podpisały umowę na projekt modernizacji trasy Tczew-Twarda Góra. To ważny odcinek magistrali węglowej

Sprawniejsze i szybsze podróże, takie będą główne efekty modernizacji prawie 50 km linii na odcinku Twarda Góra – Tczew. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na dokumentację projektową. To kolejny projekt PLK przygotowywany do realizacji w przyszłej perspektywie. Inwestycja, poza zapewnieniem lepszych podróży, usprawni przewóz towarów.
24.09.2019

Port Gdynia dla miasta Gdyni

Gdyński port jest starszy od miasta o całe cztery lata. I nic w tym fakcie dziwnego, gdyż przyczynkiem do powstania Gdyni była właśnie budowa portu. Decyzja, podjęta dziewięćdziesiąt siedem lat temu u zarania narodzin II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa polskiego. Gdyński port powstał jako żywa wizytówka ówczesnej Polski – jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Gdyby nie port to w ogóle nie było by miasta…
24.09.2019

Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski (foto)

W poniedziałek, 9 września aktywistki i aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Aktywiści namalowali na burcie statku ogromny napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.
09.09.2019

Gabriel Chrzanowski. Miał ulicę, teraz będzie tablica

Gabriel Chrzanowski to postać nieco zapomniana, ale ze wszech miar zasługująca na pamięć gdynian i wszystkich Polaków. Był rzecznikiem budowy portu w Gdyni, stworzenia floty pod polską banderą oraz wielu innych inicjatyw, wiążących Polskę z morzem. W niedzielę, 8 września, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godz.12:00 będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Gabriela Chrzanowskiego, która została ufundowana przez rodzinę Chrzanowskich.
06.09.2019

USA: Huragan Dorian ponownie osłabł do kategorii 2

Przemieszczający się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od południowo-wschodniego wybrzeża USA huragan Dorian ponownie osłabł do kategorii 2 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - podało w czwartek amerykańskie centrum ds. huraganów (NHC).
06.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

Wakacyjny festiwal Pyromagic 2019 w przyszłym tygodniu w Szczecinie

Zapierające dech w piersiach pokazy sztucznych ogni, setki tysięcy turystów, godziny pracy i kilkadziesiąt dni przygotowań, to nic innego jak XII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic, która odbędzie się w Szczecinie w dniach 9-10 sierpnia.
29.07.2019

Zobacz, jak powstaje publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia (wideo)

Nowoczesny publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Jak poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Krzysztof Tomczuk, kierownik kontraktu w Korporacji Budowlanej Doraco, która jest głównym wykonawcą projektu, obecnie kończą się prace rozbiórkowe, głównie w części lądowej. Inwestycja poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków.
02.07.2019

USA: Wielki pożar w najstarszej rafinerii na Wschodnim Wybrzeżu (wideo)

W rafinerii PES w Filadelfii w stanie Pensylwania, największej i najstarszej na Wschodnim Wybrzeżu USA, doszło w piątek nad ranem do wielkiego pożaru. Słychać było serię eksplozji, nad miastem widoczna była kula ognia. Cztery osoby odniosły obrażenia.
21.06.2019

Telematyka - jak ułatwia życie kierowcom w okresie wakacji?

Efektywne planowanie, a jednocześnie kontrola - to podstawa optymalnego wykorzystania pojazdów. Czym są Point of Interest (POI) w transporcie i spedycji oraz w jaki sposób telematyka może ułatwić codzienną pracę, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy samochody dostawcze obowiązuje sporo dodatkowych ograniczeń?
11.06.2019

Prawie rok przed planowanym terminem uda się przebudować kolej prowadzącą do terminala kontenerowego DCT (foto)

Prawie rok przed planowanym terminem uda się przebudować kolej prowadzącą do terminala kontenerowego DCT. Inwestycję w Porcie Gdańsk wykonuje sopocka firma NDI. Prace rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku i oprócz przebudowy torów obejmują także rozbudowę układu drogowego w Porcie Zewnętrznym.
07.06.2019

Dni Morza_Sail Szczecin 2019: 5 scen, 5 festiwali i piękne żaglowce

Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznego święta żaglowców, czyli Dni Morza. Na mieszkańców Szczecina i turystów czekać będzie cała masa atrakcji.
03.06.2019

Świętokrzyskie: Alarmy powodziowe nadal w dwóch powiatach

W związku z wysokim poziomem Wisły, alarmy powodziowe w poniedziałek obowiązywały nadal w dwóch nadwiślańskich powiatach województwa świętokrzyskiego. W pozostałych, gdzie poziom wody w rzece jest niższy, obowiązywały pogotowia przeciwpowodziowe.
27.05.2019

Kraków: Wieczorem ma spaść poziom wody w Wiśle

W godzinach wieczornych w piątek poziom wody w Wiśle spadnie poniżej stanu alarmowego - wynika z informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Na miejscowych rzekach i potokach poziom wody się stabilizuje.
24.05.2019

Konferencja otwierająca: „Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia”

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia 5 kwietnia odbyła się informacyjna konferencja otwierająca dla projektu „Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia” (nr projektu POIS.03.02.00-00-0015/17), współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w nowej perspektywie 2014-2020, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele armatorów, administracji krajowej i lokalnej oraz głównego wykonawcy - Korporacji Budowlanej DORACO sp. z o.o. Projekt obejmuje w
09.04.2019

Tak będzie wyglądał nowy terminal promowy w Gdyni (foto, wideo)

W Porcie Gdynia trwa budowa publicznego terminalu promowego. Będzie nowoczesny, poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków. W piątek w Gdyni odbyła się konferencja, której uczestnicy mogli m.in. szczegółowo poznać zakres planowanej inwestycji.
08.04.2019

Wiadukt w Porcie Gdańsk prawie ukończony (foto, wideo)

Od ośmiu miesięcy w Porcie Gdańsk trwają prace nad rozbudową układu drogowo-kolejowego w Porcie Zewnętrznym. Generalnym Wykonawcą prac jest sopocka firma NDI, która mimo okresu zimowego osiągnęła już ponad 35% zaawansowania prac. Dziś na jednym z czterech wiaduktów drogowych zawisła symboliczna „wiecha”.
04.04.2019

Tallinn planuje budowę nowej linii tramwajowej pomiędzy portem i terminalem kolejowym

W stolicy Estonii w ciągu najbliższych lat powstać ma nowa linia tramwajowa, która połączy port w Tallinnie z planowanym terminalem, który zostanie zbudowany w mieście w ciągu linii kolejowej Rail Baltica.
06.03.2019

Chorwacja: Huraganowe wiatry na wybrzeżu i nad Adriatykiem (wideo)

Wichury, których prędkość przekracza w porywach 190 km/h, zdezorganizowały w sobotę ruch drogowy i lotniczy na wybrzeżu Chorwacji i transport morski na Adriatyku. Powalone przez wiatr drzewa niszczyły samochody, wichura zrywała dachówki i wybijała szyby w oknach.
23.02.2019

PGNiG wierci kolejne otwory eksploatacyjne na Podkarpaciu

Trwają prace na największym złożu gazu ziemnego w Polsce. Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce – na południowych obrzeżach miasta Przemyśl, od którego swoją nazwę wzięło złoże.
07.02.2019

Belki na wiadukcie w Porcie Gdańsk już zamontowane (foto)

Zakończył się montaż belek na jednym z czterech wiaduktów drogowych, które powstają w gdańskim porcie. Prace przebiegają w imponującym tempie – zaledwie 15 listopada wmurowano kamień węgielny pod tym obiektem. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych sam montaż trwał dwa dni. Wiadukty są częścią wykonywanej przez sopocką firmę NDI na rzecz Portu Gdańsk inwestycji pn. „Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku”.
05.02.2019

Ropa w USA powiększa spadki cen; rosną zapasy surowca, a ryzyko z Wenezueli małe

Ropa w USA powiększa spadki cen ze środy, gdy straciła 0,7 proc. Teraz surowiec tanieje o dalsze 0,5 proc. W USA rosną zapasy surowca, a ryzyko związane z sytuacją w Wenezueli jest dla rynków paliw małe - podają maklerzy.
24.01.2019

W Elblągu odwołano stan pogotowia przeciwpowodziowego

W Elblągu prezydent miasta odwołał w piątek stan pogotowia przeciwpowodziowego. Stan rzeki Elbląg o g. 8.00 wynosił 551 cm, co oznacza spadek poniżej stanów ostrzegawczych; sytuacja hydrologiczna wróciła do normy - podał urząd miasta w Elblągu.
04.01.2019

Kapitanat Portu Gdańsk w Nowym Porcie podczas sztormu. Cofka na Motławie

Silny wiatr na Morzu Bałtyckim nie odpuszcza. Jego porywy sięgają nawet 95 km/godzinę. Nie kursują promy, zamknięto mola, woda pozalewała plaże, nabrzeża i ulice. Stan alarmowy został przekroczony o prawie pół metra i wynosi obecnie 616 cm. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gd
02.01.2019

Zobacz szalejący sztorm na Bałtyku. Nie odpuści co najmniej do czwartku (foto, wideo)

Silny wiatr na Morzu Bałtyckim nie odpuszcza. Jego porywy sięgają nawet 95 km/godzinę. Nie kursują promy, zamknięto mola, woda pozalewała plaże, nabrzeża i ulice. Stan alarmowy został przekroczony o prawie pół metra i wynosi obecnie 616 cm. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia prognozuje, że silne wiatry występować będą co najmniej do 3 stycznia do godz. 12:00.
02.01.2019

Portugalia: Windą na zamek i plażę

W portugalskich gminach przybywa ruchomych schodów i wind prowadzących do zabytkowych miejsc, a czasem też na plażę. Korzystają z nich mieszkańcy, ale przede wszystkim turyści.
31.12.2018

Sto lat temu - w Boże Narodzenie - do Gdańska przypłynął Ignacy Jan Paderewski

W Boże Narodzenie 1918 roku Ignacy Jan Paderewski przybył do Gdańska, korzystając z pomocy brytyjskiej misji wojskowej.
26.12.2018

Szczecin: Obchody Grudnia '70

48 lat temu w Szczecinie zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. W poniedziałek szczecinianie uczcili pamięć ofiar protestu przeciwko ogłoszonym wtedy przez władze państwowe podwyżkom cen żywności.
17.12.2018

USA: Silne trzęsienie ziemi na Alasce, ostrzeżenie przed tsunami (wideo)

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0 nawiedziło w piątek rano (czasu miejscowego) południe Alaski; w stolicy stanu, Anchorage, zatrzęsły się domy. Ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami dla południowych wybrzeży Alaski. Nie zanotowano ofiar ani poważnych strat.
30.11.2018

USA: Huragan Michael zabił 11 osób, obecnie skierował się nad Atlantyk

11 osób zabił huragan Michael, który spustoszył tereny południowej części atlantyckiego wybrzeża USA. Najbardziej ucierpiały stany Floryda, Wirginia oraz Karolina Północna i Południowa.
13.10.2018

Brudziński do związkowców: Piłka po waszej stronie

Kiedy nasi poprzednicy obcinali uposażenie funkcjonariuszy, protestów nie było, kiedy my znajdujemy środki i mamy wolę porozumienia, Wy protestujecie. Panowie związkowcy piłka po Waszej stronie - napisał w środę na Twitterze do związkowców ze służb mundurowych szef MSWiA Joachim Brudziński.
26.09.2018

Brudziński do służb: Nasze propozycje czekają na waszą akceptację

Nasze propozycje czekają na waszą akceptację – zwrócił się we wtorek do służb szef MSWiA Joachim Brudziński. Wśród propozycji znalazły się: dodatkowa podwyżka, płatne nadgodziny, pełnopłatne zwolnienia lekarskie i ustępstwa związane z wiekiem emerytalnym.
26.09.2018

USA: Siła huraganu Florence spadła do kategorii pierwszej

Zbliżający się do południowo-wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych huragan Florence osłabł i obecnie ma kategorię pierwszą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
14.09.2018

Hiszpania/Media: Rząd szuka sposobu na sprzedaż broni Arabii Saudyjskiej

Hiszpański rząd Pedro Sancheza szuka sposobu na sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej mimo zapowiedzi zerwania kontraktu na dostawę 400 pocisków; zmiana decyzji to rezultat trwających od piątku protestów stoczniowców - podały w sobotę hiszpańskie media.
08.09.2018

Premier: Pamięć o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy

Pamięć o bohaterze zbiorowym, o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy i życzę tego sobie i całej Polsce, żebyśmy to dziedzictwo Solidarności nieśli w przyszłość - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w 38. rocznicę Sierpnia '80.
31.08.2018

Międzyodrze – pierwsze z wniosków o ZRID złożone

Przygotowania do przebudowy układu dróg na Międzyodrzu w Szczecinie trwają. Miasto ma gotowe projekty, decyzje środowiskowe oraz złożony wniosek o dofinansowanie. Pierwsze wnioski o wydanie decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) zostały złożone.
09.08.2018

Etiopia i Erytrea ogłosiły zakończenie wojny

Zwaśnione od 20 lat Etiopia i Erytrea ogłosiły w poniedziałek, że zakończył się okres, w którym były w stanie wojny. Przywódcy obu państw podpisali "wspólną deklarację pokoju i przyjaźni" kończącą konflikt; uzgodnili przywrócenie stosunków dyplomatycznych.
10.07.2018

Terlecki: po dwóch latach okazało się, że Polska miała rację w sporze o imigrantów

Po dwóch latach okazało się, że to Polska miała rację w sporze o imigrantów, a polski punkt widzenia zwycięża dziś w naradach na najwyższym, unijnym szczeblu - podkreślił w felietonie dla "Dziennika Polskiego" wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
06.07.2018

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym (foto, wideo)

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym. Umowę w tej sprawie podpisano w Gdańsku we wtorek. Wartość inwestycji to ok. 176 mln zł.
03.07.2018

Tajwan: Smart city na eksport

Poszukując nowej niszy na rynku, Tajwan stworzył projekt rozwoju inteligentnych miast, który może stać się produktem eksportowym wyspy. Patrolujące ulice inteligentne radiowozy czy zaawansowane systemy reagowania kryzysowego to niektóre elementy tajwańskiego smart city.
21.06.2018

Debata PAP: Elektryfikacja transportu nieunikniona

Elektryfikacja transportu to zjawisko nieuniknione, które zaczynamy obserwować nie tylko na Zachodzie, ale również i w Polsce. Będzie ono mieć wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również na środowisko - uważają uczestnicy czwartkowej debaty zorganizowanej przez PAP.
08.06.2018

Szef MSZ Niemiec: Nord Stream 2 to projekt komercyjny

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas przypomniał w piątek w Helsinkach, że Niemcy uważają gazociąg Nord Stream 2 za projekt komercyjny. Odniósł się także do obaw o pozycję Ukrainy i uzależnienie od Rosji.
26.05.2018

Trzaskowski: Powinniśmy wykorzystać potencjał mostów, które już są w Warszawie

Naszym obecnym celem powinno być przede wszystkim wykorzystanie potencjału tych mostów, które już dziś istnieją w Warszawie - ocenił kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak dodał, Warszawa powinna zainwestować w usprawnienie transportu publicznego.
07.05.2018

Jutro wernisaż wystawy obrazów marynistycznych Ignacego Klukowskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu

Ok. 40 obrazów Ignacego Klukowskiego o tematyce marynistycznej pokaże Muzeum Rybołówstwa w Helu, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Malarz po II wojnie światowej zamieszkał w Gdańsku, gdzie był konserwatorem zabytków. Wernisaż wystawy - w środę
24.04.2018

Tereny postoczniowe zmienią się nie do poznania! (foto)

Inwestor Młodego Miasta - spółka Shipyard City Gdańsk - ujawnia kolejne szczegóły i wizualizacje dotyczące tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Poniżej prezentujemy tekst przygotowany przez firmę PR Ultra Relations:
11.04.2018

Prezydent Adamowicz: Trzeba stworzyć PAKT dla Stogów

Rozmowa z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, resortem gospodarki morskiej oraz mieszkańcami na temat Paktu dla Stogów jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem, który pogodzi interesy państwa, miasta i dzielnicy - uważa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Pakt zagwarantuje mieszkańcom Stogów korzyści z zysków jakie przynosi gdański port do budżetu państwa – tłumaczy prezydent.
09.04.2018

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Salwadoru

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 st. wystąpiło w poniedziałek wieczorem, czasu lokalnego u wybrzeży Salwadoru (Ameryka Środkowa). Nie spowodowało jednak ofiar ani strat materialnych.
03.04.2018

Związki zawodowe mundurowych domagają się podwyżek pensji

Związki zawodowe mundurowych domagają się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, odmrożenia waloryzacji pensji. Zapowiadają protesty, jeśli nie zostaną spełnione ich postulaty. MSWiA zapewnia, że systematycznie podnoszone są pensje funkcjonariuszy.
27.03.2018

Zamieszkać w Stoczni Cesarskiej. Wizja architekta, który pracował dla króla Arabii Saudyjskiej (foto)

Ślązak ze Szczawnicy, pracuje dla pracowni architektonicznej w Kopenhadze. 32-letni Mateusz Mastalski jest głównym architektem przebudowy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. - Zakochałem się w tym miejscu - mówi. Zobacz, jak połączył w projekcie historię z przyszłością. I jak będzie walczył z zimnym morskim wiatrem...
23.03.2018

Portugalia: Prawie 1000 interwencji służb z powodu sztormu Feliks

Szalejący nad Portugalią od piątku sztorm Feliks doprowadził do licznych powodzi, osunięć ziemi oraz upadku na drogi połamanych drzew. Dwie osoby zostały ranne, a służby obrony cywilnej interweniowały około 1000 razy.
10.03.2018

Sztorm z 9-metrowymi falami uderzył w Portoryko (wideo)

Sztorm z falami dochodzącymi nawet do dziewięciu metrów uderzył w poniedziałek w wybrzeże Portoryko, zmuszając lokalne władze do ewakuacji mieszkańców i zamknięcia dziesiątek dróg i szkół na terenie tej karaibskiej wyspy.
05.03.2018

Sektor logistyczny nadal liderem w Europie dzięki koniunkturze na rynkach

Z najnowszego raportu „DNA of Real Estate”, opracowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield, wynika, że popyt na powierzchnie logistyczne przekłada się na wzrost czynszów i spadek stóp kapitalizacji na terenie całej Europy.
02.02.2018

Niemcy: Z powodu fali powodziowej na Renie wstrzymano ruch statków

Ze powodu fali powodziowej na Renie wstrzymano w niedzielę ruch statków między Duisburgiem a Koblencją. Fala kulminacyjna w Kolonii i Duesseldorfie spodziewana jest w poniedziałek. Niebezpieczna sytuacja panuje w wielu regionach na zachodzie i południu Niemiec.
07.01.2018

Morawiecki w Szczecinie: Testament stoczniowców jest wielkim świadectwem

Tragicznie pomordowani stoczniowcy zostawili nam w spadku testament; to jest wielkie świadectwo, dzięki któremu dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Szczecinie w 47. rocznicę wydarzeń grudniowych 1970 roku.
17.12.2017

Świnoujski port powiększył swoje tereny - będą nowe inwestycje

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA powiększył o blisko 10 ha swoje tereny w świnoujskim porcie. Działkę kupiono od PKN Orlen.
29.11.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.