• <

Wynik wyszukiwania - "rybacy" - Wiadomości

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.
13.05.2024

W Portugalii ogłoszono alert po zauważeniu rekinów

Władze gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii ostrzegły mieszkańców regionu przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk w związku z pojawieniem się co najmniej dwóch rekinów z gatunku niebezpiecznego dla ludzi.
02.05.2024

Baltic Power spotka się z rybakami

Przedstawiciele Baltic Power organizują cykl spotkań z rybakami w związku z planowanym uruchomieniem budowy pierwszej morskiej elektrowni wiatrowej. Spotkania odbędą się w Łebie i we Władysławowie.
17.04.2024

Przerażające odkrycie rybaków w Brazylii. W łodzi znaleźli dwadzieścia ciał w rozkładzie [wideo]

Brazylijscy rybacy znaleźli u wybrzeży gminy Braganca w północnym stanie Para łódź, w której znajdowało się "co najmniej 20" ciał w zaawansowanym rozkładzie. Śledczy podejrzewają, że pasażerowie zginęli na morzu z głodu i pragnienia.
16.04.2024

Na Zalewie Wiślanym trwają "śledziowe żniwa"

Miesiąc wcześniej niż w poprzednich latach zaczęły się na Zalewie Wiślanym połowy śledzi. Czas ten jest nazywany przez rybaków "śledziowymi żniwami", bo łowią wówczas najwięcej. W tym roku rybacy sprzedają rybę za podobną cenę jak rok temu - kilogram kosztuje 2,5-2,70 zł.
10.03.2024

Policja Vanuatu: chińscy rybacy łamią prawo na naszych wodach

Pierwsze od wielu lat wspólne patrole policji morskiej Vanuatu i straży przybrzeżnej USA ujawniły łamanie prawa przez chińskich rybaków – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na władze wyspiarskiego państwa. Tłem tych incydentów jest rywalizacja Chin i USA o wpływy na wyspach Oceanu Spokojnego.
06.03.2024

Łódź rybacka zawrócona z zatoki przez Straż Graniczną

Liczne nieprawidłowości stwierdzili na skontrolowanej na Zatoce Gdańskiej łodzi rybackiej z Sopotu funkcjonariusze grupy kontrolnej z jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Nakazali szyprowi natychmiastowy powrót do przystani w Sopocie.
25.02.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

Rusza nabór wniosków z KPO na małe przetwórstwo

Od 3 stycznia 2024 r. można się będzie ubiegać się o wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej.
03.01.2024

Lwy morskie i mewy na proteście rybaków w Chile

Kilkadziesiąt mew oraz kilka lwów morskich, ssaków z rodziny uchatkowatych, pojawiło się w czwartek w centrum miasta Valparaiso w środkowym Chile na proteście rybaków. Zwierzęta przyciągnął na manifestację zapach ryb, którymi manifestanci obrzucili policjantów.
28.12.2023

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach udostępniając rosyjskim kutrom swoje porty

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
11.12.2023

Filipiny: "nielegalne i agresywne" działania Chin wobec naszych statków

Rząd Filipin określił w sobotę jako "nielegalne i agresywne" działania ChRL na Morzu Południowochińskim, twierdząc, że chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych w celu zablokowania jednostek filipińskiego biura rybołówstwa prowadzących regularną misję zaopatrzeniową dla swoich kutrów.
09.12.2023

Trzech Filipińczyków zginęło w zderzeniu łodzi rybackiej ze statkiem

Trzech filipińskich rybaków poniosło śmierć w wyniku zderzenia łodzi z „zagranicznym” statkiem handlowym. Sprawa łączona jest z kwestiami terytorialnymi między Filipinami i Chinami.
04.10.2023

Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin

W Hongkongu aresztowano sześć osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin, podał we wtorek japoński nadawca NHK. Chiny objęły całkowitym embargiem import wszystkich produktów pochodzenia morskiego z Japonii w związku z rozpoczętym 24 sierpnia zrzutem uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni jądrowej w Fukushimie. Jednocześnie chińskie łodzie rybackie nadal prowadzą działalność na wodach w pobliżu Japonii.
26.09.2023

Tunezyjscy rybacy-piraci zostali aresztowani za okradanie imigrantów na Morzu Śródziemnym

Kapitan tunezyjskiego statku rybackiego i trzej członkowie jego załogi trafili do włoskiego więzienia. Grozili imigrantom nożami, blokowali łodzie swoimi kutrami, żądali oddania pieniędzy i telefonów komórkowych – podają niedzielne włoskie media, m.in. "Gezzetta del Sud online".
30.07.2023

Europosłanka Zalewska: w Polsce unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki

W Polsce Unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki – mówiła w czwartek w Parlamencie Europejskim eurodeputowana PiS Anna Zalewska w trakcie debaty pt. Oceany, różnorodność biologiczna i rybołówstwo.
11.05.2023

Zrównoważony rozwój rybactwa. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rząd przyjął w środę projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego. Ma on umożliwić realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027, którego budżet to blisko 732 mln euro - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
29.03.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

Rybacy zabili członka załogi

Duńska policja zatrzymała pięciu rybaków pracujących na kutrze Inger Katrine. Są oni oskarżeni o brutalne morderstwo nowego członka załogi.
07.02.2023

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

Spółka SSE Renewables opublikowała raport, który przedstawia wizję firmy dotyczącą lepszego współistnienia sektora rybołówstwa z morskimi farmami wiatrowymi, zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji instalacji OZE.
29.01.2023

Do 13 grudnia rybacy mogą wnioskować o wsparcie finansowe

Od 7 do 13 grudnia podmioty z branży rybołówstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na pokrycie dodatkowych wydatków poniesionych w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi wojną na Ukrainie - poinformował w czwartek resort rolnictwa.
01.12.2022

Rybacy uciekli z łodzi w ostatniej chwili (WIDEO)

Amerykańska Straż Przybrzeżna opublikowała wideo z akcji ratunkowej u wybrzeży Karoliny Północnej. Służby zareagowały na sygnał nadany przez małą łódź rybacką. Dwóch rybaków udało się uratować w ostatniej chwili.
20.11.2022

Sztormowe czasy dla floty rybackiej UE. Sektor dotknięty wysokimi cenami paliw

Rybołówstwo Unii Europejskiej będzie miało trudności z utrzymaniem rentowności z powodu gwałtownego wzrostu kosztów energii i inflacji w 2022 r. Flota rybacka UE może zakończyć 2022 r. ze stratami, wynika z najnowszego „2022 Annual Economic Report on the EU Fishing Fleet”.
16.10.2022

Ciecióra: będzie nowelizacja ustawy, na podstawie której mają być wypłacane rekompensaty dla rybaków rekreacyjnych

Z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa dojdzie do nowelizacji ustawy, na podstawie której mają być wypłacane rekompensaty dla rybaków rekreacyjnych – zapowiedział we wtorek w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Rekompensaty te związane są zakazem połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
13.09.2022

Rybacy i przetwórcy rybni w obliczu największego kryzysu w historii. „Jeżeli połowy nie ruszą szybko, to stoimy przed widmem bankructwa”

Nie tylko wypożyczalnie sprzętu turystycznego, lokale gastronomiczne i ośrodki turystyczne mają poważny problem wynikający z katastrofy ekologicznej na Odrze. Niemal z dnia na dzień możliwość funkcjonowania stracili także rybacy, przetwórcy i spółdzielnie rybackie.
19.08.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego: do 17 września żądamy realizacji porozumienia, jeśli nie rozpoczynamy protest

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego, którzy mają zakaz połowu dorsza na Bałtyku, do 17 września domagają się spotkania z przedstawicielami rządu oraz spełnienia warunków porozumienia zawartego w 2020 r. – zapowiedzieli w czwartek w Sejmie przedstawiciele armatorów.
04.08.2022

Wyskoczył za burtę uciekając przed śmiercią, zjadły go ryby

Kapitan rybackiego kutra wyskoczył za burtę statku, by uniknąć śmierci z rąk członka załogi. Nie przeżył – jego ciałem pożywiły się ryby.
01.08.2022

Protest rybaków we Władysławowie

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokują drogę wojewódzką nr 216 z Władysławowa (woj. pomorskie) na Półwysep Helski, przechodząc przez przejście dla pieszych. Zapowiadają, że protest potrwa do godz. 13:30
15.06.2022

Akcja protestacyjna rybaków rekreacyjnych. Początek już 15 czerwca

"Przystępujemy do rozpoczęcia akcji protestacyjnej jako Solidarność skupiająca wszystkie podmioty związane z rybołówstwem rekreacyjnym i komercyjnym" – zapowiedzieli podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego.
11.06.2022

Hiszpania. W delcie rzeki Ulla znaleziono 300-kilogramowego rekina

W delcie rzeki Ulla, w północno-zachodniej Hiszpanii, znaleziono 300-kilogramowego rekina piaskowego. Zwierzę zostało przypadkowo złowione przez jeden z lokalnych statków rybackich.
03.06.2022

Po protestach rybaków Rosja przeniosła manewry poza irlandzkie wody

Manewry rosyjskich okrętów wojennych, które Moskwa planowała przeprowadzić na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, odbędą się jednak poza nimi - poinformował w sobotę wieczorem rosyjski ambasador w tym kraju.
30.01.2022

Irlandia. Rybacy uzgodnili z ambasadą Rosji strefę buforową w czasie rosyjskich manewrów

Irlandzcy rybacy, którzy planowali zakłócić ćwiczenia rosyjskich okrętów wojennych na wodach u wybrzeży Irlandii, poinformowali w czwartek, że na spotkaniu z ambasadorem Rosji uzgodnili utworzenie na czas trwania ćwiczeń stref buforowych.
28.01.2022

Irlandia. Rybacy zamierzają przeprowadzić protest w czasie rosyjskich manewrów

Irlandzcy rybacy zamierzają protestować w czasie planowanych na początek lutego ćwiczeń rosyjskich okrętów na wodach u wybrzeży Irlandii. Wyjaśniają, że to ważne obszary z punktu widzenia rybołówstwa, a manewry grożą zachwianiem ekosystemu.
25.01.2022

Rybacy przybrzeżni blokują drogi w Malechowie i Kębłowie

Na drodze krajowej nr 6 w Malechowie (woj. zachodniopomorskie) i Kębłowie (woj. pomorskie) występują utrudniania w ruchu. Zgodnie z zapowiedzią sztabu kryzysowego Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego trwa tam protest rybaków, którzy cyklicznie przechodzą przez przejścia dla pieszych.
13.01.2022

Rybacy obawiają się o swoją przyszłość

W jednej trzeciej Zalewu Wiślanego wprowadzono zakaz połowów, w ramach powiększenia obszarów ochronnych w tym rejonie Bałtyku.
05.12.2021

Francja. Rybacy zablokowali częściowo Eurotunel i porty Kanału La Manche

Francuscy rybacy zablokowali w piątek na kilka godzin częściowo wjazd do Eurotunelu oraz promy na Kanale La Manche i porty w Saint-Malo, Calais i Ouistreham w ramach protestu przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
26.11.2021

W. Brytania. Rząd rozczarowany zapowiedzią blokady La Manche przez francuskich rybaków

Brytyjski rząd wyraził w czwartek rozczarowanie zapowiedzianą na piątek przez francuskich rybaków blokadą tunelu pod kanałem La Manche i portu w Calais. Francuscy rybacy zamierzają tak protestować przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
25.11.2021

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.
19.11.2021

Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania

„Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania” – powiedział w czwartek premier Francji Jean Castex, komentując konflikt z rządem w Londynie o licencje na połowy dla francuskich rybaków.
28.10.2021

Francuzi zatrzymali dwa brytyjskie statki rybackie. Trwa spór między Francją i Wielką Brytanią

Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki „zaostrzenia kontroli” w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
28.10.2021

Stornie z Zatoki Puckiej w fatalnym stanie

Stornie z otwartymi ranami i owrzodzeniami mają być coraz częstszym widokiem w Zatoce Puckiej – alarmuje „Dziennik Bałtycki”. Miejscowi rybacy próbują zainteresować problemem polityków i naukowców.
14.10.2021

Rybacy będą protestować w stolicy

W najbliższy czwartek ok. 100-osobowa grupa rybaków morskich będzie protestować przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie. Powodem planowanego protestu są ograniczenia w połowach.
06.10.2021

Rozwój offshore wind na Atlantyku. USA rozważają wypłatę rekompensat dla rybaków

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje możliwości zapewnienia systemu rekompensat dla amerykańskiego sektora rybołówstwa komercyjnego w związku z planowanym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim.
02.08.2021

Parlament Europejski ostrzega przed negatywnym wpływem morskich farm wiatrowych na rybołówstwo

Parlament Europejski ostrzegł przed możliwym negatywnym wpływem nowych morskich farm wiatrowych na rybołówstwo na wodach Unii Europejskiej oraz wezwał do przeprowadzenia większej ilości badań nad tym, jak uniknąć lub złagodzić ich skutki oraz przyjęcia środków zabezpieczających byt rybaków.
26.07.2021

Rybacy odblokowali we Władysławowie drogę na Hel

Pięć godzin trwała w sobotę we Władysławowie blokada drogi na Półwysep Helski przez armatorów rybołówstwa rekreacyjnego. Demonstrujący skrócili protest o dwie godziny. Wcześniej zapowiadali, że będą blokować drogę do godz. 16.
24.07.2021

Rybak we Władysławowie: przepraszamy kierowców, ale organizatorem tego protestu jest rząd

Chciałem przeprosić kierowców i społeczeństwo za utrudnienia, ale organizatorem tego protestu jest premier i rząd – powiedział w sobotę we Władysławowie (Pomorskie) Andrzej Antosik ze Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa.
24.07.2021

Protest rybaków rekreacyjnych we Władysławowie - zablokowana droga na Hel

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokują w sobotę od rana drogę na wyjeździe z Władysławowa (Pomorskie) na Półwysep Helski. Rybaków wspierają rolnicy zrzeszeni w Agrounii. To już trzeci protest armatorów rybołówstwa rekreacyjnego na wybrzeżu w ciągu ostatnich tygodni.
24.07.2021

Pomorskie: Protest rybaków rekreacyjnych - utrudnienia w ruchu w drodze na Hel

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokują w sobotę drogę na wyjeździe z Władysławowa (Pomorskie) na Półwysep Helski. Protestujący przechodzą przez przejście dla pieszych i co kilkanaście minut przepuszczają samochody.
10.07.2021

Wjazd do Łeby i Ustki zablokowany przez armatorów rybołówstwa rekreacyjnego

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokują w sobotę wjazdy do Łeby i Ustki. O utrudnieniach na drogach informuje GDDKiA. Policja zorganizowała też objazdy, by turyści przyjeżdżający do kurortów nie musieli stać w korkach.
03.07.2021

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

Jak donoszą media branżowe, francuskie statki rybackie po raz kolejny otoczyły statek pracujący na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji. Jej deweloperem jest hiszpański potentat Iberdrola. Rybacy obawiają się o ryby i ich populację, co może się odbić na ich branży.
28.06.2021

Mit o zanieczyszczonej rybie z Bałtyku dużym problemem dla polskich rybaków

Naszymi bałtyckimi rybami zajada się pół Europy, tylko nie Polacy. Ludzie nie mają świadomości, jak wiele naszych ryb wyjeżdża do wyedukowanej ekologicznie Europy Północnej i Zachodniej.
25.06.2021

Jemeńscy rybacy znaleźli skarb w... brzuchu martwego kaszalota [wideo]

Jemeńscy rybacy znaleźli skarb o wartości ponad 1,5 miliona dolarów - w brzuchu martwego kaszalota.
02.06.2021

500 rybaków w Senegalu zaraziło się tajemniczą chorobą skóry

Ponad 500 rybaków w Senegalu zaraziło się tajemniczą chorobą skóry po powrocie z morza - poinformowała dziś lokalna służba zdrowia. Mężczyźni, którzy pochodzą z kilku rybackich wiosek położonych wokół stolicy Dakaru, zostali poddani kwarantannie.
19.11.2020

26 rybaków zaginęło na morzu po uderzeniu tajfunu Molave

Co najmniej 26 rybaków zaginęło na morzu po uderzeniu tajfunu Molave w wybrzeże Wietnamu. W wyniku porywistych wiatrów dzisiaj zginęły też co najmniej dwie osoby.
28.10.2020

Olbrzymie ilości maseczek i rękawiczek w rybackich sieciach

Włoscy rybacy znajdują w swoich sieciach ogromne ilości maseczek i rękawiczek - alarmuje krajowa federacja tej grupy zawodowej. Podkreśla się, że środki ochronne stosowane w związku z epidemią w niebezpieczny sposób dołączyły do odpadków zaśmiecających morze.
22.08.2020

ARiMR dofinansuje inwestycje w bezpieczeństwo i zdrowie rybaków

Od 17 sierpnia do 15 września 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie inwestycji mających polepszyć bezpieczeństwo, warunki pracy i warunki zdrowotne na statkach rybackich
21.08.2020

Rusza kolejny nabór wniosków dla rybaków za dni postojowe

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, we wrześniu wystartuje kolejny nabór wnios
06.08.2020

Lokalna Grupa Rybacka KASZUBY

ryby,rybacy,sektor rybacki

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy

Akwarium Gdyńskie,badania,Bałtyk,biologia,chemia,ekologia,ekonomika rybacka,ekspertyzy,MIR,nauka,oceanografia,polityka,połowy,projekty badawcze,przetwórstwo rybne,R/V Baltica,rybacy,rybactwo,rybak,rybołówstwo,ryby,statek,technologia,PIB

Dziękujemy za wysłane grafiki.