• <

Akcja protestacyjna rybaków rekreacyjnych. Początek już 15 czerwca

gm

11.06.2022 12:02 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Akcja protestacyjna rybaków rekreacyjnych. Początek już 15 czerwca

Partnerzy portalu

Akcja protestacyjna rybaków rekreacyjnych. Początek już 15 czerwca - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

"Przystępujemy do rozpoczęcia akcji protestacyjnej jako Solidarność skupiająca wszystkie podmioty związane z rybołówstwem rekreacyjnym i komercyjnym" – zapowiedzieli podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego.

"W związku z brakiem rozwiązania dla sektora rybołówstwa przystępujemy do zapisów porozumienia, które podpisaliśmy z panem ministrem Markiem Gróbarczykiem, czyli rozpoczynamy akcję protestacyjną. Takie zapisy są, strona rządowa nie podjęła z nami jakiegokolwiek dialogu w celu rozwiązania naszej sytuacji" – zapowiedział w czwartek podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przewodniczący NSZZ Solidarność Pracowników Morza Bałtyckiego, członek Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego Michał Niedźwiedzki.

Jak dodał "przystępujemy do rozpoczęcia akcji protestacyjnej jako Solidarność skupiająca wszystkie podmioty związane z rybołówstwem rekreacyjnym i komercyjnym, które są oczywiście zapisane w Solidarności, i które sympatyzują".

Podjęcie decyzji o czerwcowej akcji protestacyjnej było związane m.in. z nieobecnością podczas posiedzenia komisji ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra infrastruktury.

Czwartkowa Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczyło rozpatrzenie informacji na temat działań podjętych w stosunku do armatorów rybołówstwa rekreacyjnego w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. zakazu połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.

Akcja protestacyjna ma rozpocząć się 15 czerwca, rybacy będą blokować Półwysep Helski. Armatorzy domagają się w całości spełnienia warunków porozumienia zawartego w styczniu 2020 z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zakładało ono m.in. o możliwość złomowania jednostek, stworzenia osłony na czas opracowania przepisów przez ministerstwo i rekompensat dla załóg.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.