• <

Wynik wyszukiwania - "rezerwy " - Wiadomości

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
10.04.2024

Nowa strategia obrony Kanady. Fokus na Arktykę

W ciągu najbliższych pięciu lat Kanada wyda na obronność ponad 8 mld CAD (dolarów kanadyjskich). Na przestrzeni 20 lat wydatki wyniosą 73 mld. Wzrośnie kanadyjska obecność wojskowa w Arktyce. Chiny, Rosja oraz inne autokratyczne reżimy zostały uznane za zagrożenie - czytamy w opublikowanej w poniedziałek przez rząd Kanady nowej strategii obrony.
09.04.2024

W Baltimore utknęło jedenaście jednostek

W porcie Baltimore, z którego nie można teraz wypłynąć po katastrofie mostu, utknęło jedenaście jednostek, w tym cztery służące wojsku.
29.03.2024

Zysk netto Grupy Orlen w 2023 r. wyniósł 27 mld 565 mln zł

Grupa Orlen wypracowała w 2023 r. zysk netto na poziomie 27 mld 565 mln zł. W IV kwartale 2023 r. wynik finansowy Grupy Orlen wyniósł 7 mld 269 mln zł - poinformował koncern w czwartkowym raporcie finansowym.
22.02.2024

Wyciek ropy naftowej do Bałtyku. Orlen Lietuva zapewnia, że sytuacja w Butyndze została opanowana

ORLEN Lietuva poinformował, ze prowadzi działania mające na celu przywrócenie pełnego funkcjonowania infrastruktury w Butyndze, gdzie nastąpił niewielki wyciek ropy. Jednocześnie, pomimo trudnych warunków atmosferycznych, mają miejsce intensywne prace, których celem jest zminimalizowanie wpływu sytuacji na środowisko.
09.02.2024

Portrezerwa. Ewolucja i wizja rozwoju

Portrezerwa to historia stworzenia dobrze prosperującego przedsiębiorstwa przeładunkowego działającego na terenie trójmiejskich portów morskich. Dzięki determinacji i zaangażowaniu założycieli oraz trzonu kadry pracowniczej spółce w krótkim czasie udało się zaistnieć na rynku, a wręcz stać się jednym z głównych graczy w swojej branży. Czym firma wyróżnia się na rynku i jakie ma plany na przyszłość?
25.01.2024

Niewielkie zmiany cen ropy w USA; obawy o Bliski Wschód utrzymują się

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują niewielkie zmiany. Rynki nadal obawiają się możliwości eskalacji konfliktów w rejonie Bliskiego Wschodu i Azji Zachodniej.
19.01.2024

Equinor zwiększa swój udział w złożu Linnorm

Equinor zawarł umowę na przejęcie udziałów Shell i funkcji operatora złoża Linnorm na Morzu Norweskim.
14.12.2023

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.
01.11.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej

Według dostępnych analiz światowy rynek statków z napędem elektrycznym, który jeszcze kilka lat temu wart był niespełna 5 mld dolarów, do końca dekady osiągnie wartość ponad 16 mld dolarów. Jego rozwojowi sprzyjać będzie polityka Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2030 roku 30%, a do 2050 roku aż 50% transportu towarowego na trasach dłuższych niż 300 km powinno się odbywać koleją lub szlakami wodnymi. W porównaniu z transportem lotniczym lub drogowym łodzie emitują znacznie mniej CO2 na kilometr i przewiezioną tonę.
03.10.2023

MOL i Tsuneishi włączają się w "wyścig po metanol" i zamawiają swój pierwszy statek napędzany tym paliwem

Wedle dyrektywy Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) odnośnie dekarbonizacji żeglugi oraz ograniczania emisji CO2 największe firmy branży morskiej dążą do stania się liderem ekologicznych przemian. Chcąc również zabezpieczyć swoje inwestycje poszukują alternatyw od konwencjonalnych paliw kopalnych, wykorzystując przy tym technologię dwupaliwową. Zainteresowaniem cieszą się napędy na LNG, wodór, czy też metanol.
21.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Morawiecki o imporcie zbóż z Ukrainy: mówimy "nie" rozchwianiu polskiego rynku

Mówimy jednoznacznie nie wszystkim ukraińskim oligarchom, którzy chcą zdestabilizować polski rynek rolny - oświadczył w piątek w Dołhobyczowie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Powtórzył, że Polska utrzyma zakaz importu zbóż z Ukrainy niezależnie od decyzji KE.
08.09.2023

Izraelska armia zawiesiła jednego z dowódców marynarki wojennej za sprzeciw wobec reformy sądownictwa

Szef izraelskiej marynarki wojennej, kontradmirał David Saar Salama, zawiesił w czwartek w obowiązkach kontradmirała Ofera Dorona, który zapowiedział wcześniej w tym miesiącu, że nie będzie już stawiał się do służby ochotniczej w proteście przeciwko kontrowersyjnym planom rządu dotyczącym reformy systemu sądownictwa.
17.08.2023

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych

Iran pozyskał technologię budowy supersonicznych pocisków rakietowych, która jest obecnie poddawana testom - poinformowała w środę półoficjalna irańska agencja Tasnim.
09.08.2023

MV Cape Ducato w Porcie Gdynia. Wizyta nietypowego statku znajdującego się w wyposażeniu władz USA

Do Gdyni wszedł 7 sierpnia statek transportowy (samochodowiec) wchodzący w skład Floty Rezerwowej Obrony Narodowej (National Defense Reserve Fleet, NDRF) USA. Obecność takiej jednostki wiąże się z specyfiką działania amerykańskich służb morskich.
08.08.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

Nowe informacje o ukraińskim ataku. Celem był nie jeden, a dwa porty kontrolowane przez Rosję

Przeprowadzony w nocy atak z użyciem bezzałogowych dronów nawodnych zakończył się uszkodzeniem rosyjskiego okrętu desantowego. Pojawiają się nowe informacje o całej operacji, które wskazują na jej szerszy zasięg. Najprawdopodobniej miała ona uderzyć w rosyjską infrastrukturę portową na Morzu Czarnym.
04.08.2023

Pierwsza kobieta mianowana na stanowisko dowódcy US Navy

Ogłaszając nominacje na najwyższe stanowiska dowódcze prezydent USA Joe Biden wskazał, że funkcję Szefa Operacji Morskich (Chief of Naval Operations, CNO) po raz pierwszy obejmie kobieta. Wskazana adm. Lisa Franchetti jest obecnie zastępcą na tym stanowisku.
22.07.2023

Izrael. Władze chcą położyć podmorski kabel mający połączyć krajową sieć energetyczną z siecią Europy i regionu Zatoki Perskiej

Izrael rozwija plany położenia podmorskiego kabla, który ma zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne kraju oraz połączyć sieć elektryczną państwa żydowskiego z sieciami energetycznymi w Europie i regionie Zatoki Perskiej - poinformowały władze.
05.07.2023

Kongres 590: inwestycje w infrastrukturę paliwową gwarancją bezpieczeństwa Polski

Polska infrastruktura logistyczna pozytywnie przeszła przez okres zwiększonego ryzyka wystąpienia kryzysu energetycznego. Do dalszego jej rozwoju niezbędne są inwestycje w transport kolejowy, który musi być skorelowany z całą infrastrukturą - uznali eksperci, uczestniczący w debacie o perspektywach i wyzwaniach dla logistyki paliwowej, która odbyła się podczas 8. Edycji Kongresu 590 w Warszawie.
27.06.2023

Saab projektuje okręty nowej generacji. Szykuje się szwedzki "Miecznik"?

Szwedzki koncern zbrojeniowy podzielił się w mediach społecznościowych informacją odnośnie prac koncepcyjnych następców dotychczas używanych przez Królewską Marynarkę Wojenną Szwecji korwet typu Visby.
21.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
19.06.2023

Rząd Turcji podnosi opłatę za transfer przez Bosfor okrętów, co ma zwiększyć napływ obcych walut

Władze w Ankarze podnoszą opłatę za transfer przez Bosfor okrętów komercyjnych. Chcą w ten sposób zwiększyć napływ walut zagranicznych, poinformował turecki minister transportu i infrastruktury Abdulkadir Uraloglu, cytowany w poniedziałek przez agencję BIA.
13.06.2023

KE przedłużyła zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy do 5 państw, w tym Polski, do 15 września

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek wieczorem, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji do 15 września.
05.06.2023

R.Telus: jeśli UE nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy, musimy wprowadzić środki zaradcze

Jeśli się okaże, że UE nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy, to będziemy musieli wprowadzić jakieś środki zaradcze, żeby pomóc polskiemu rolnikowi - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
02.06.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania
08.04.2023

MSZ: w Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski

W Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski; lada moment będzie ono już tam transportowane - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że do najuboższych państw, takich jak Jemen czy Sudan, zboże będzie wysyłane w ramach pomocy humanitarnej.
02.04.2023

Kowalczyk: blisko 1 milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować

Plan jest taki, żeby do żniw wywieźć zboże z Polski; będzie miało ono pierwszeństwo w polskich portach i na kolei - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w TVP1. Według ekspertów, blisko jeden milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować - dodał.
02.04.2023

Zboże będzie priorytetem PKP i w portach

W logistyce zboże będzie priorytetem - zarówno na PKP, jak i w portach - wskazał w czwartek Programie I Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał.
30.03.2023

Branża okrętowa poszukuje specjalistów. Saab rektrutuje ekspertów w zakresie budowy okrętów podwodnych

Producent okrętów podwodnych Saab Kockums w Malmö inwestuje w specjalistów z branży okrętowej i planuje zatrudnić 100 nowych inżynierów
16.03.2023

Ropa zalicza spadek notowań. To już czwarty miesiąc z rzędu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w trakcie wtorkowej sesji, lecz maklerzy podają, że surowiec w ujęciu miesięcznym zalicza już czwarty z kolei miesiąc ze zniżką notowań.
28.02.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Ceny ropy w dół; inwestorzy skupiają się na innych ryzykach niż decyzja Rosji

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po dużym wzroście notowań w piątek, wywołanym decyzją Rosji o mniejszych dostawach ropy od marca o 500 tys. baryłek dziennie. Inwestorzy już nie zwracają uwagi na te postanowienia, a bardziej skupiają uwagę na innych czynnikach ryzyka dla rynków paliw - podają maklerzy.
13.02.2023

Katowice odremontują wiadukty i mosty

Pięć ofert na zamawiane w jednym postępowaniu remonty wiaduktów i mostów w Katowicach dostał tamtejszy Miejski Zarząd Ulic i Mostów.
24.01.2023

Tureckie zasoby gazu na Morzu Czarnym są większe niż szacowano

Zdaniem Recepa Tayyipa Erdogana zasoby gazu odkryte na Morzu Czarnym są większe niż szacowano i sięgają 710 mld m3, po odnalezieniu nowych zasobów, szacowanych na 58 mld m3, na obszarze złoża Caycuma-1.
26.12.2022

Unia Europejska porozumiała się w sprawie emisji CO2

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

Rozbudowa magazynów Elewarr w północnej Polsce przełoży się na transport zbóż

Modernizacja i rozbudowa magazynów produktów rolniczych spółki Elewarr w północnej Polsce ma kosztować 250 mln zł. To ważna inwestycja, która przełoży się na eksport zbóż przez bałtyckie porty - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
18.11.2022

Statek Sanco Swift przeprowadzi badania sejsmiczne na morzu w Grecji, celem zlokalizowania rezerw gazu ziemnego

Grecja aspiruje do tego, aby stać się ważnym dostawcą gazu i zarazem ośrodkiem jego magazynowania oraz przesyłu do reszty Europy. Ma dzięki temu pomóc kontynentowi zmniejszyć zależność od rosyjskiej energii. Gromadzenie danych sejsmicznych za pomocą statków badawczych jest kluczowym krokiem w eksploracji gazu w celu zidentyfikowania potencjalnych rezerw tego surowca.
08.11.2022

TotalEnergies ze wzrostami dzięki LNG

Francuska grupa paliwowa TotalEnergies ogłosiła w czwartek rekordowy zysk netto w wysokości 6,6 mld dol. w III kwartale, tj. o 43 proc. więcej niż w III kwartale 2021 roku. Zysk wypracowano dzięki działalności związanej z eksploatacją i sprzedażą gazu LNG.
27.10.2022

Główny ekonomista Orlenu: weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw

Weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw, wywołanej niedostatecznymi rezerwami. Po to, by uspokoić sytuację, potrzebna jest większa podaż paliw z nowych rafinerii - wskazał główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.
12.10.2022

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć udziały Tokyo Gas w portfelu czterech zintegrowanych australijskich projektów LNG za kwotę 2,15 miliardów USD

Zdywersyfikowany pakiet wysokiej jakości opłacalnych projektów LNG podstawą powstania spółki MidOcean Energy.
07.10.2022

Francja: magazyny gazu w kraju zostały napełnione przed zimą

Francuskie rezerwy gazu na zimę są pełne – poinformowała w środę Komisja Regulacji Energetyki (CRE), która jednak apeluje do Francuzów, aby nadal uczestniczyć we wspólnym wysiłku w celu zmniejszenia zużycia energii.
05.10.2022

Mołdawia będzie magazynować gaz ziemny w Rumunii i Ukrainie; Gazprom zmniejsza o 30 proc. dostawy surowca

Władze Mołdawii będą magazynować gaz ziemny w sąsiednich krajach: Rumunii i Ukrainie - podał w sobotę rząd Natalii Gavrility, precyzując, że działanie to służy zapewnieniu krajowi bezpieczeństwa energetycznego. Gazprom przekazał Mołdawii, iż w październiku zmniejszy o 30 proc. ilość surowca kierowanego do tego kraju.
01.10.2022

Radio Zet: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zamówiła węgiel. Do polskich portów nie przypłynął ani jeden statek

W maju premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie zamówienia węgla dla gospodarstw domowych. Surowiec miał dotrzeć drogą morską. Jak podaje Radio Zet, nie przypłynął dotąd ani jeden statek.
26.09.2022

Minister Moskwa: w Brukseli tylko Węgry przeciwko cenie maksymalnej na gaz importowany do UE

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że podczas piątkowego spotkania ministerialnego w Brukseli tylko Węgry wypowiedziały się przeciwko wprowadzeniu maksymalnej ceny na gaz importowany do UE.
09.09.2022

Karpacz 2022. Prezes Portu Gdańsk: Infrastruktura portowa potrzebuje rezerwy mocy, żeby łańcuch logistyczny działał sprawnie [WIDEO]

Silny port to silne i bezpieczne państwo. Inwestycje w portach morskich powinny być prowadzone na wyrost, aby w każdym momencie można było wykorzystać infrastrukturę portową do przeładunków zapewniających bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe czy militarne Polski - uważa Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
07.09.2022

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" wraca także na Słowację

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.
10.08.2022

Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech

Rosja wstrzymała 4 sierpnia dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech, tłumacząc to tym, że nałożone na nią międzynarodowe sankcje uniemożliwiły zrealizowanie płatności za tranzyt surowca - podaje we wtorek Bloomberg.
09.08.2022

Gazprom wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił w sobotę, że wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę. Wcześniej łotewskie przedsiębiorstwo Latvijas Gaze poinformowało, że kupuje gaz w Rosji, ale nie od Gazpromu i płaci za surowiec w euro.
30.07.2022

Światowy Kongres Ukraińców chce, by kanadyjski sąd zablokował zwrot turbiny do Nord Stream 1

Światowy Kongres Ukraińców (UWC) zwrócił się do Sądu Federalnego Kanady, by orzekł o zasadności zwrotu do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream 1 i go zablokował. Rząd Kanady w sobotę wydał czasową zgodę na zwrot tej turbiny, robiąc wyjątek od własnych sankcji na Rosję za jej agresję na Ukrainę.
13.07.2022

Premier i John Kerry rozmawiali o energetyce, odnawialnych źródeł energii i sytuacji geopolitycznej

Kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także obecną sytuacją geopolityczną - były, jak podaje kancelaria premiera, głównymi tematami wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym.
12.07.2022

Niemcy. Parlament zadecydował o czasowym powrocie do energetyki węglowej

Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej. Nie przyjęto jednak poprawki CDU/CSU, zmierzającej do pozostawienia czynnych elektrowni jądrowych, które - według planów - mają być zamknięte do końca bieżącego roku.
08.07.2022

Do Polski z innych kierunków niż rosyjski od początku roku przypłynęło 2,8 mln ton węgla

Do Polski od początku roku z innych kierunków niż rosyjski drogą morską dotarło 2,8 mln ton węgla różnego przeznaczenia. Polskie spółki wydobywcze zapewnią 2,5 mln ton węgla, który trafi do odbiorców indywidualnych - poinformowała posłów w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.06.2022

Niemcy planują pierwszy odbiór LNG na początku 2023 roku

Niemcy planują rozpocząć odbiór gazu dostarczanego drogą morską na początku 2023 roku - powiedział kanclerz Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Wilnie.
20.06.2022

DP World zbuduje innowacyjny hub petrochemiczny. Prezentował go na GPCA Supply Chain Conference 2022

DP World, wiodący dostawca inteligentnych systemów logistycznych zaprezentował swój najnowsze projekty, które mogą zostać zastosowane w logistyce ładunków chemicznych. Prezentacja odbyła się w czasie 13. konferencji Gulf Petrochemicals and Chemicals Association (GPCA) Supply Chain Conference.
22.05.2022

UE. Impas w sprawie embarga na ropę z Rosji; trwa szukanie kompromisu

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata.
10.05.2022

Ceny ropy naftowej tanieją przez lockdown w Chinach

Na Morzu Czarnym przebywa około 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.04.2022

EKG: kryzys surowcowy na razie nam nie grozi?

Strategiczne surowce są na świecie dostępne, problemem jest logistyka – przekonywali 27 kwietnia uczestnicy debaty „Kryzys surowcowy” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Umiarkowany optymizm ekspertów uzasadniają podjęte wcześniej kroki w kierunku dywersyfikacji dostaw paliw energetycznych i surowców krytycznych dla gospodarki, poczynione zapasy oraz dobre rozpoznanie złóż występujących w Polsce.
27.04.2022

Polska bez gazu z Rosji, a Europa szykuje plan B

Zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Gazprom przyspiesza rewolucję i największe zmiany dotyczące surowców w Europie od dziesięcioleci. Unia Europejska chcąc uniezależnić się od rosyjskich paliw już wcześniej rozpoczęła poszukiwania alternatyw. Jakie kierunki mogą okazać się kluczowe?
27.04.2022

Naimski u Mazurka: „Wojna trwa na Ukrainie, a gaz na Zachód płynie”

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w środowej porannej rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM przedstawił sytuację polskiej energetyki pierwszego dnia przerwanego kontraktu jamalskiego. Zapewnił, że gazu nie zabraknie.
27.04.2022

Polskie porty a nowa sytuacja geopolityczna. Druga debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk

Ubiegły rok, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, przerwanych łańcuchów dostaw, drogiego frachtu, w polskich portach zakończył się rekordowymi wynikami. W samym porcie gdańskim przeładowano 53 miliony 200 tysięcy ton. A to oznacza, że znalazł się na drugim miejscu od względem przeładunków w ogóle i pozostaje na pierwszym pod względem kontenerów. Również port Szczecin-Świnoujście wyrównał swój rekord z 2018 roku i tam przeładowano 33 miliony 200 tysięcy ton towarów – port jest na siódmym miejscu na Bałtyku, a Gdynia na dziewiątym.
25.04.2022

Shell: odejście od rosyjskich surowców w Polsce jest możliwe, chociaż wymaga czasu

Jak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight1 w Unii Europejskiej obecnie rosyjska ropa stanowi 27 proc. importu tego surowca, gaz 40 proc., a węgiel 46 proc. W Polsce Rosja również odgrywa kluczową rolę – 72 proc. importu ropy, 45 proc. gazu i 74 proc. węgla pochodzi z tego kraju. Całkowite odejście od ropy z Rosji jest możliwe, jednak proces doprowadzi do wzrostu cen paliw i innych produktów. Natomiast odejście od rosyjskiego gazu będzie możliwe już nawet w październiku tego roku, po ukończeniu budowy Baltic Pipe. Jak po
21.04.2022

Media: Turcja zbliża się do podpisania precedensowego kredytu na LNG

Turcja zbliża się do podpisania precedensowego kredytu na LNG. Stambuł kończy rozmowy z Deutsche Bank AG o użyczeniu kredytu w wysokości miliarda euro na sfinansowanie zakupu LNG. Ma to zmniejszyć zależność kraju od Rosji. Kwota jest niewielka, ale może stanowić precedens - ocenia Bloomberg.
21.04.2022

Ukraina. Brygada piechoty morskiej broniąca Mariupola: nie mamy już czym walczyć

Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe; w poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji - przekazała na Facebooku ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, broniąca Mariupola przed rosyjskimi wojskami.
11.04.2022

Mariaż norwesko-włoski za 70 mln euro. Nauki dla Polski

Grupa Fincantieri otrzyma od Norwegów środki, za które nabędzie norweskie wyposażenie do budowanych jednostek. Gwarantem jest Eksfin (Export Finance Norway), który zapewnił środki na realizację kredytu eksportowego o wartości 70 mln euro. Część kwoty przeznaczona zostanie również na wykonanie usług przez norweskich eksporterów.
07.04.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdziła w środę uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw, z czego połowę będzie pochodzić z rezerw Stanów Zjednoczonych - podał Reuter. Celem jest ustabilizowanie cen surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
06.04.2022

Embargo na rosyjską ropę? Ceny wahają się

Ceny ropy na giełdach paliw wahają się w reakcji na brak decyzji UE w sprawie rosyjskiej ropy – informują maklerzy.
06.04.2022

Polskie Promy – pędniki do jednostek dostarczy ABB

ABB ogłosiło, że otrzymało zlecenie na dostarczenie pędników do budowy promów dla spółki Polskie Promy.
05.04.2022

Kraje bałtyckie zrezygnowały z importu rosyjskiego gazu

Kraje bałtyckie nie będą już importować rosyjskiego gazu ziemnego – poinformował w niedzielę szef łotewskiego operatora magazynów gazu ziemnego prezes Zarządu Conexus Baltic Grid Uldis Baris.
03.04.2022

Wody Polskie planują remont zbiornika wodnego Wisła Czarne

Wody Polskie w Gliwicach planują remont zbiornika wodnego Wisła Czarne, by przywrócić mu maksymalną zdolność piętrzenia, a tym samym zwiększyć rezerwę wody pitnej.
03.04.2022

Japonia podejmie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej

Minister przemysłu Japonii oświadczył w piątek, że jego kraj podejmie odpowiednie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej.
01.04.2022

Biały Dom: Biden ogłosi plan obniżenia cen benzyny poprzez uwolnienie rezerw ropy

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek plan "historycznego uwolnienia" rezerw strategicznych ropy naftowej oraz wezwie Kongres do nakładania kar na koncerny nieeksploatujące swoich pól naftowych - zapowiedział Biały Dom. Ma to być odpowiedź administracji na wysokie ceny benzyny.
31.03.2022

Na giełdach paliw trwa mocna wyprzedaż ropy; na rynek wkroczą Amerykanie

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw mocno spadają w czwartek po sygnałach, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa ponowne sięgnięcie po ropę ze strategicznej rezerwy Stanów Zjednoczonych (SPR) w celu obniżenia cen surowca. Teraz uwolnienie ropy z rezerw może być ogromne - nawet 180 mln baryłek w ciągu najbliższych kilku miesięcy - informują maklerzy.
31.03.2022

AP: Branża naftowa w USA ma problemy ze zwiększeniem liczby odwiertów

Polityczna retoryka o szybkim zwiększeniu wydobycia ropy naftowej w USA kłóci się z realiami branży. Brakuje pracowników i pieniędzy na inwestycje wiertnicze. Panuje obawa, że obecnie wysokie ceny nie utrzymają się przez dłuższy czas - poinformował w poniedziałek Associated Press.
21.03.2022

Pieniądz nie śmierdzi. Chiny a konflikt rosyjsko-ukraiński

Chiny w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego zachowują zachowawcze stanowisko oparte na wieloletnim partnerstwie gospodarczym z Rosją. Konflikt może stanowić świetną okazję dla chińskich interesów mogących żerować na rosyjskich problemach gospodarczych wywołanych międzynarodowymi sankcjami.
14.03.2022

Czy tankowanie będzie droższe? Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek paliw

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma olbrzymi wpływ na globalny rynek paliw. Do dotychczasowych zawirowań spowodowanych problemami z globalnym łańcuchem dostaw dochodzi wojenna zawierucha, której konsekwencje wszyscy odczuwamy przy tankowaniu.
11.03.2022

Czy Europa przetrwa bez rosyjskiego gazu? Niewielkie rezerwy tylko w terminalach w Polsce i Litwie

Minister energetyki Kataru powiedział we wtorek, że jeśli Rosja zakręci Europie kurki, jest niewielka szansa na pokrycie dostaw gazu ziemnego przez zagranicznych producentów LNG, co potwierdza przewidywania wielu analityków energetycznych.
23.02.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

Trzy ofiary śmiertelne tsunami na Tonga; wszystkie domy na wyspie Mango zniszczone

Władze królestwa Tonga przekazały we wtorek, że potwierdzono trzy ofiary tsunami, a wszystkie domy na wyspie Mango są zniszczone. Poinformowano też o rozległych zniszczeniach na wyspie Nomuka. Australia czeka z wysłaniem pomocy na oczyszczenie lotniska z popiołu wulkanicznego.
18.01.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
04.01.2022

Bezpieczniej na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Wkrótce wymiana zasilania na znakach nawigacyjnych

Nowe wozy ratowniczo-gaśnicze, pojazdy elektryczne i wymiana elementów zasilania na znakach nawigacyjnych wzdłuż toru wodnego Szczecin-Świnoujście - to wszystko przewidują umowy dofinansowania podpisane w poniedziałek (6 grudnia) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędem Morskim w Szczecinie. Wartość inwestycji to blisko 2,5 mln zł.
07.12.2021

W USA ropa wyceniana najniżej od maja

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły poniżej 65 USD za baryłkę - najniżej od maja. To już 6. z kolei sesja ze spadkami notowań ropy. Nastroje na globalnych rynkach pogorszyły się po sygnałach z Fed, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zacznie ograniczać skup aktywów - informują maklerzy.
19.08.2021

Cena ropy w USA rośnie; zapasy ropy w USA poszły w dół

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
29.07.2021

Pakiet Fit for 55 ma doprowadzić do wzrostu cen CO2 do 90 EUR do 2030 roku

Pakiet Fit for 55 doprowadzi do wzrostu cen CO2 do 90 euro do 2030 roku, przy czym wzrost cen spodziewany jest zwłaszcza w drugiej połowie dekady, wynika z analizy Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
23.07.2021

Chłopaki do wzięcia. Chińscy marynarze pod zagraniczną banderą

Około 90 procent światowego handlu odbywa się za pośrednictwem żeglugi międzynarodowej. Marynarze odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu ciągłości tego handlu oraz w zapewnieniu przepływu towarów. W trudnych czasach pandemii, Chiny stają się czołowym dostarczycielem marynarzy do zagranicznych jednostek.
20.07.2021

Popyt na tonaż rośnie. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 20-24/2021)

Dzięki polepszającym się już od kilku miesięcy warunkom frachtowym zainteresowanie statkami zarówno nowymi jak i używanymi nadal rośnie. Towarzyszy temu również wzrost ich cen.
28.06.2021

Ropa w USA staniała najmocniej od 4 tygodni i jej cena nadal spada

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkowały w czwartek najmocniej od 4 tygodni, a podczas piątkowego handlu surowiec nadal traci na wartości - informują maklerzy.
18.06.2021

Konferencja prasowa w porcie Szczecin. "Czas na inwestycje"

Porty w Szczecinie i Świnoujściu zmieniają się na naszych oczach. Boom inwestycyjny trwa. ZMPSiŚ SA zorganizował konferencję prasową dla zadania: „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Ta odbyła się na terenie portu Szczecin 16 czerwca br. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście w tym wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz dyrekcja Urzędu Morskiego w Szczecinie.
16.06.2021

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Turcja. Prezydent Erdogan ogłasza odkrycie złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym

Turcja dokonała nowego odkrycia gazu ziemnego na Morzu Czarnym - ogłosił w piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara zintensyfikuje poszukiwania w nadziei na obniżenie wysokich rachunków za energię.
04.06.2021

Ebury: Jastrzębi ton decydentów wzmacnia waluty Europy Wschodniej

W zeszłym tygodniu główne waluty doświadczyły niewielu istotnych ruchów. W związku z tym w centrum uwagi znalazł się zwrot banków centralnych krajów Europy Wschodniej ku jastrzębiej polityce. Wyprowadził on węgierskiego forinta oraz polskiego złotego na szczyt rankingów.
24.05.2021

Ebury: Szok inflacyjny w USA podbił zmienność na rynku

Aktywa ryzykowne na całym świecie oscylują blisko rekordowo wysokich poziomów. Ich sytuacja jest jednak bardziej niepewna po tym, jak w zeszłym tygodniu dane o amerykańskiej inflacji pokazały wyraźny wzrost, wywołując zamieszanie na rynku.
17.05.2021

Półmetek prac budowy nowego parkingu dla ciężarówek przy terminalu promowym w Świnoujściu

Przy terminalu promowym w Świnoujściu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA buduje nowy parking na blisko trzysta miejsc postojowych dla ciężarówek. Prace budowlane właśnie przekroczyły półmetek. Ich wykonawcą jest firma PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o. z Wrocławia.
10.05.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Ebury: Słabość dolara trwa, waluty EM doświadczają silnych wahań

Dolar amerykański w zeszłym tygodniu nadal słabł, radząc sobie gorzej niż zdecydowana większość głównych walut. Ruchy te były w większości niewielkie – więcej działo się na rynkach wschodzących. Złoty pozostał jednak dość stabilny. Czy ma szanse na aprecjację?
26.04.2021

Trzecia sesja ze spadkami cen ropy w USA - to najsłabszy okres od 18 III

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA traci już 3 sesję z rzędu - to najsłabszy okres dla notowań ropy od 18 marca. Po raz pierwszy od miesiąca wzrosły amerykańskie zapasy tego surowca, a tymczasem kryzys zdrowotny w Indiach pogłębia się, co może negatywnie wpłynąć na kondycję globalnej gospodarki - informują maklerzy.
22.04.2021

Spadki cen ropy w USA, na rynkach rosną obawy o pandemię i popyt

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje kolejną sesję. Na rynkach rosną obawy o nasilającą się pandemię Covid-19 w niektórych częściach świata, co może negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa - informują maklerzy.
21.04.2021

Ebury: Ostatnie osłabienie złotego powinno mieć charakter tymczasowy

Po dość krótkim okresie aprecjacji złotego na przełomie lat 2020 i 2021 polska waluta ponownie znalazła się pod presją. W czwartek kurs EUR/PLN znalazł się na najwyższym poziomie od 2009 roku. Niewykluczone, że obecny marazm jeszcze potrwa, jednak liczymy, że przed końcem roku złoty powróci do poziomów zbliżonych do tych, które znamy z okresu sprzed pandemii, ok. 4,30.
26.03.2021

Rynek uodparnia się na wzrost rentowności obligacji

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu decyzyjnym prezes Fedu podkreślił, że stopy pozostaną niezmienione, nawet jeśli inflacja przekroczy cel. Obligacje skarbowe w USA ponownie doświadczyły wyprzedaży, lecz większość klas aktywów zareagowała na wzrost ich rentowności w mniejszym stopniu niż na przełomie lutego i marca.
22.03.2021

Wzrost cen ropy w USA przed publikacją danych o złożach oceanicznych

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje przed publikacją oficjalnych danych o jej amerykańskich zapasach i decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej - informują maklerzy.
17.03.2021

Ebury: Czy ocena Fedu zachwieje rynkiem?

Środowe posiedzenie FOMC będzie kluczowym punktem dla rynku walutowego w tym tygodniu. Inwestorzy czekają na ocenę Fedu dotyczącą zarówno sytuacji na rynku obligacji, jak i stanu amerykańskiej gospodarki. Od wyniku posiedzenia zależą dalsze nastroje na rynku i perspektywy wyceny dolara amerykańskiego.
16.03.2021

Ebury: Trzecia fala pandemii blokuje umocnienie złotego

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na rosnącą zmienność rynkowych stóp procentowych. Jednocześnie waluty emerging markets zyskują, wspierane przez wyższe ceny surowców i wzrost apetytu na ryzyko. Polskiemu złotemu w umocnieniu przeszkadza jednak pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.
16.03.2021

Jak operatorzy logistyczni i przewoźnicy radzą sobie po brexicie?

Brexit wywołał wiele turbulencji w wymianie towarowej między Unią Europejską a UK oraz Irlandią. Nie wszyscy przewoźnicy oraz nadawcy i odbiorcy towarów byli świadomi formalności celnych, nie posiadali wiedzy, jak odprawiać towary i z jakimi kosztami się to wiąże. Nowe obowiązki mocno obciążyły przewoźników i wpłynęły na jakość pracy kierowców oraz osób odpowiedzialnych za prace administracyjne.
09.03.2021

W USA ropa powyżej 61 USD/b - dzisiaj spotkanie OPEC+

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje i jest wyceniana powyżej 61 USD za baryłkę. Inwestorzy koncentrują swoją uwagą na bardzo ważnym dla rynków spotkaniu OPEC+ - informują maklerzy.
04.03.2021

W USA ropa powyżej 63 USD/b i jeszcze zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje powyżej 63 USD za baryłkę - wzrosły jej amerykańskie zapasy, ale spadła produkcja. Surowiec jest wyceniany najwyżej od ponad roku - informują maklerzy.
25.02.2021

Pomorze poszkodowane przy podziale unijnych pieniędzy?

Przy planowanym podziale alokacji na lata 2021-2027 środków z budżetu Unii Europejskiej województwo pomorskie staje się jednym z najbardziej poszkodowanych regionów w kraju - oświadczył we wtorek Sztab Pomorskich Pracodawców (SPP).
23.02.2021

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu

Wielka Brytania i Kanada zamierzają zredukować emisje CO2 do zera do 2050 roku, zaś Norwegia ma to osiągnąć do 2030 roku. Portal CNN twierdzi jednak, że kraje te przyczyniają się w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych na świecie oraz nie podejmują kroków, by faktycznie z tym skończyć.
17.02.2021

RZGW Gliwice planują do 2027 r. blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych

Blisko 60 inwestycji przeciwpowodziowych za ok. 1 mld zł planują w planie zarządzania ryzykiem powodziowym do 2027 r. Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Chodzi np. o rozpoczęcie prac nad zbiornikiem Kotlarnia i budowę odcinków wałów Odry.
16.02.2021

W Polsce jedna z najpłytszych recesji na świecie?

W Polsce, w porównaniu do innych państw europejskich i na świecie, mamy obecnie jedną z najpłytszych recesji - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że za kilka tygodni przedstawiony zostanie tzw. Nowy Polski Ład.
09.02.2021

Coraz większa ilość wali szarych głoduje i umiera

Odkryto pływacze szare w bardzo złym stanie. Do tak dużej śmiertelności przyczynia się głód.
28.01.2021

Ropa naftowa w USA tanieje, pomimo silnego spadku jej amerykańskich zapasów

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje, pomimo silnego spadku jej amerykańskich zapasów - o prawie 10 mln baryłek - informują maklerzy.
28.01.2021

Ropa naftowa w USA zmierza do 53 USD/b, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza do 53 USD za baryłkę, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.
27.01.2021

Dolar traci, złoty pozostaje stabilny

Aktywa ryzykowne na całym świecie w znacznej mierze kontynuowały wzrost, z kolei dolar przez większość tygodnia tracił. Pozytywny sentyment do ryzyka nie przyniósł jednak umocnienia złotego.
26.01.2021

Ropa naftowa w USA lekko zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie drożeje podczas poniedziałkowego handlu. Inwestorów niepokoi mocny wzrost jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.
25.01.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Dwa bloki w Elektrowni Dolna Odra wycofane z eksploatacji

Dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 454 MW zostały wycofane z eksploatacji w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie – poinformowała dzisiaj PGE GiEK. Na decyzję o ich wyłączeniu miał wpływ m.in. wiek oddanych do użytku w 1974 r. jednostek.
13.01.2021

Nowa ustawa o rezerwach strategicznych lepiej przygotuje Polskę na kolejne kryzysy?

Senat zajmie się projektem ustawy, która ma kompleksowo przebudować system rezerw strategicznych państwa i zabezpieczyć kraj na wypadek kolejnych kryzysów. – Te zmiany rozwiążą nam ręce i sprawią, że będziemy lepiej przygotowani do reagowania w kryzysowych sytuacjach – zapowiada Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Jak podkreśla, projektowane zmiany w prawie pozwolą nowej Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych działać szybciej i sprawniej. Kryzys związany z COVID-19 pokazał, jak bardzo są one potrzebne.
11.01.2021

Cena ropy znowu w górę

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA idą w górę. Również ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zwyżkowały na zakończenie poprzedniej sesji. Inwestorzy liczą na zawarcie porozumienia handlowego między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
24.12.2020

Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
22.12.2020

Ebury: Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
21.12.2020

Stocznie w Meklemburgii – Pomorzu Przednim znów na krawędzi

Przepychanki wokół niemieckich stoczni nieopodal Szczecina ciąg dalszy. Władze landu udzielają wsparcia w obronie miejsc pracy bez żadnej gwarancji, że przedsiębiorstwa wkrótce ostatecznie nie upadną.
17.12.2020

Nowy Zastępca Dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W poniedziałek, 14 grudnia, komandor Jarosław Kulkiński objał stanowisko zastępcy dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Wcześniej przez ponad 8 lat był szefem szkolenia świnoujskiej flotylli. Uroczystość odbyła się w Sali Tradycji w Klubie 8.FOW.
15.12.2020

Brexitowe nagłówki szarpią kursem funta

Kolejny wyznaczony deadline na osiągnięcie porozumienia Wielkiej Brytanii z UE minął, negocjacje jednak trwają. W najbliższych dniach oczekujemy dalszych wieści na ten temat, a także ważnych danych makro ze strefy euro.
14.12.2020

Sasin: chcemy, by Polska była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie

Mamy ambicje, by Polska ucierpiała jak najmniej na skutek pandemii i była znów liderem wzrostu gospodarczego w Europie - powiedział wicepremier Jacek Sasin w sobotę w Chełmie (Lubelskie), gdzie przekazał samorządom promesy na wsparcie lokalnych inwestycji.
12.12.2020

Notowania ropy rosną - rynki ignorują dane o potężnym wzroście zapasów surowca w USA

Ceny ropy zwyżkują. Rynki ignorują dane o potężnym wzroście amerykańskich zapasów surowca - o ponad 15 mln baryłek - drugim tak silnym wzroście w historii. Inwestorzy wolą skupiać uwagę na szczepionkach na Covid-19 - informują maklerzy.
10.12.2020

MKiŚ: wyższy cel redukcji CO2 to wyższe ceny uprawnień do emisji

Podniesienie celu redukcji CO2 będzie się prawdopodobnie wiązało się z wyższymi cenami uprawnień do emisji - oceniła w poniedziałek Ksenia Ludwiniak z Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas II Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku".
07.12.2020

W Świnoujściu wykonawca nowego parkingu dla ciężarówek przejął plac budowy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przekazał firmie PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o. z Wrocławia plac budowy, na którym powstanie nowy parking dla ciężarówek.
02.12.2020

Na rynkach stan bliski euforii. To dobra wiadomość dla złotego

Ze względu na splot kilku czynników na rynkach obserwujemy stan, który można określić mianem bliskiego euforii. Dolar amerykański i jen japoński doświadczają spadku, podczas gdy zyskuje większość walut emerging markets, w tym polski złoty. W najbliższych dniach kluczowe będą dane o stanie gospodarek.
30.11.2020

Lewica proponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki na lata 2021-2023

Lewica proponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki na lata 2021-2023; fundusz ten miałby dysponować 163 mld zł i skupiać się na trzech obszarach: ochronie zdrowia, przedsiębiorczości i samorządności. Celem jest napędzenie gospodarki - podkreślił poseł Dariusz Wieczorek.
26.11.2020

Ceny ropy w USA rosną - najlepszy czas od maja

Ceny ropy w USA rosną już piątą sesję - to najdłuższe pasmo zwyżek od maja. Niespodziewany spadek amerykańskich zapasów ropy i słaby dolar dają inwestorom na rynkach paliw impet do działania.
26.11.2020

STOP SUSZY. STOP POWODZI. Inwestycje Wód Polskich

Wody Polskie realizują kompleksowe inwestycje, zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania wodami. Do najważniejszych należą zadania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą.
25.11.2020

Kolejny tydzień, kolejna szczepionka. W tle słabe dane

Po dzisiejszych pozytywnych wieściach z Wielkiej Brytanii świat dysponuje już trzema szczepionkami na koronawirusa, które są wysoce efektywne. Pandemia jednak nie ustaje, a efekty wprowadzenia jesiennych obostrzeń już widać w danych gospodarczych.
24.11.2020

Ceny ropy w USA są najwyższe od sierpnia

Ceny ropy w USA powiększają wzrosty po tym, jak na zakończenie poprzedniej sesji surowiec kosztował najwięcej od sierpnia. Rynki opanował optymizm, że szczepionka na Covid-19 może zostać wprowadzona w ciągu kilku tygodni. Inwestorów cieszy też fakt, że w USA rozpoczyna się proces przekazywania władzy po listopadowych wyborach prezydenckich.
24.11.2020

Abu Zabi ogłosiło odkrycie złoża kryjącego 24 mld baryłek ropy naftowej

Emirat Abu Zabi ogłosił w niedzielę odkrycie nowych złóż ropy z łącznymi rezerwami 24 mld baryłek, z czego 22 mld to wydobywalna ropa niekonwencjonalna, a pozostałe 2 mld to ropa konwencjonalna, zwiększająca całkowite rezerwy krajowe do 107 mld baryłek.
22.11.2020

Stop powodzi. Lista celów i działań w projekcie aktualizacji PZRP

Trzy cele główne, 11 celów szczegółowych i aż 31 typów działań to zasadnicza część realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie projektu pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP)”. Interesariusze i eksperci omawiali te zagadnienia 17 listopada na konferencji Stop Powodzi „Cele. Działania. Bezpieczeństwo”.
17.11.2020

Wybory w USA i o wiele więcej – przed nami ultraciekawy tydzień

Obecny tydzień będzie jednym z najciekawszych od dłuższego czasu pod kątem różnego rodzaju ważnych dla rynku wydarzeń. Danych makroekonomicznych nie zabraknie, czekamy jednak przede wszystkim na rozstrzygnięcie wyborów w USA i sygnały ze strony najważniejszych światowych banków centralnych.
02.11.2020

Dlaczego nie doszło do powodzi. Podsumowanie akcji na Odrze

Odra płynąca przez Zbiornik Racibórz Dolny wróciła do pierwotnego koryta. Jednak przez miniony tydzień czasza tego największego w kraju suchego zbiornika była częściowo wypełniona wodą. Polder przechwycił nadmiar wód z Odry, co uchroniło przed ryzykiem powodzi tereny położone poniżej, począwszy od Raciborza przez Opole, na Wrocławiu kończąc. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o uruchomieniu tego obiektu była słuszna.
23.10.2020

Zbiornik Racibórz zredukował falę powodziową o 30 procent

Uruchomiony w październiku po raz pierwszy zbiornik Racibórz Dolny w kulminacyjnym momencie redukował falę powodziową na Odrze o 30 proc. Obecnie zbiornik, który wypełnił się maksymalnie w 27 procentach, stopniowo obniża poziom wody - wynika z danych Wód Polskich.
21.10.2020

Ceny ropy w USA spadają- działania spowalniające pandemię spowolnią też gospodarki

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocniej tanieje w reakcji na perspektywy coraz silniejszych działań rządów na świecie, aby zapanować nad rozprzestrzenianiem się nowej fali zakażeń koronawirusem. Polityka "zostań w domu" może wpłynąć na zahamowanie już i tak kruchego ożywienia gospodarczego na świecie, a to obniży popyt na paliwa - podają maklerzy.
16.10.2020

Żeglarze z niepełnosprawnościami tym razem bez medali

Nie było medali, ale wyniki można uznać za satysfakcjonujące – tak można podsumować start polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w mistrzostwach świata nowej klasy S/V 14. Załoga Piotr Cichocki i Grzegorz Prokopowicz została sklasyfikowana na miejscu 7, zaś Andrzej Bury i Krzysztof Bądkowski uplasowali się na 8 miejscu. Regaty odbywały się na jeziorze Alster w Hamburgu 4.
14.10.2020

ISR: Bałtycka energetyka w trudnym momencie przełomu

Produkcja energii elektrycznej w państwach bałtyckich zaczyna być niewystarczająca. Deficyt dostaw energii i produkcji bilansującej staje się coraz bardziej widoczny wobec planowanego odłączenia bałtyckiej sieci energetycznej od źródeł rosyjskich w 2025 roku. To czynnik warunkujący także polska politykę w regionie Morza Bałtyckiego.
08.10.2020

Ceny ropy w USA nieznacznie w górę

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie drożeje. Uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta, który zagraża wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej - podają maklerzy.
08.10.2020

PŻM: duży popyt na jeziorowce

W ostatnich trzech miesiącach Polska Żegluga Morska obserwuje duży wzrost zainteresowania masowcami przystosowanymi do żeglugi na Wielkich Jeziorach w USA - podał rzecznik Grupy PŻM. Przyczyną jest duży popyt na zboże amerykańskie i kanadyjskie, które trafia do krajów arabskich i Europy.
07.10.2020

Stan zdrowia Trumpa w centrum uwagi rynków

Wieści o pozytywnym teście prezydenta USA Donalda Trumpa na COVID-19 miały umiarkowany wpływ na rynek walutowy, a już z początkiem tego tygodnia nastroje nieco się poprawiły. Co czeka nas w najbliższych dniach?
06.10.2020

Święto żołnierza rezerwy na AMW

W poniedziałek 5 października, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyło się miesięczne rozprowadzenie. W ramach zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy z okazji Święta Żołnierza Rezerwy. Rektor-Komendant AMW z tej okazji złożył najlepsze życzenia słuchaczom Kursu Oficerskiego Szkolenia Rezerw oraz wszystkim żołnierzom rezerwy, którzy aktualnie przebywają i realizują swoje zadania w naszej Uczelni.
05.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.