• <
smartre_2023

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć udziały Tokyo Gas w portfelu czterech zintegrowanych australijskich projektów LNG za kwotę 2,15 miliardów USD

gm

07.10.2022 20:28 Źródło: PAP Mediaroom
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć udziały Tokyo Gas w portfelu czterech zintegrowanych australijskich projektów LNG za kwotę 2,15 miliardów USD

Partnerzy portalu

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć udziały Tokyo Gas w portfelu czterech zintegrowanych australijskich projektów LNG za kwotę 2,15 miliardów USD - GospodarkaMorska.pl

Zdywersyfikowany pakiet wysokiej jakości opłacalnych projektów LNG podstawą powstania spółki MidOcean Energy.

MidOcean Energy, spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu z Tokyo Gas Co., Ltd. ostatecznej umowy o nabycie udziałów Tokyo Gas w portfelu czterech zintegrowanych australijskich projektów LNG.

Na mocy warunków umowy spółka MidOcean nabędzie udziały Tokyo Gas w Gorgon LNG, Ichthys LNG, Pluto LNG i Queensland Curtis LNG w zamian za wkład pieniężny w kwocie całkowitej 2,15 miliarda USD. Wspomniane projekty, realizowane wzdłuż zachodniego i wschodniego wybrzeża Australii, są podstawowym źródłem dostaw LNG do Azji, realizowanych w oparciu o umowy typu „take-or-pay” zawierane z partnerami inwestycyjnymi, a także na australijski rynek krajowy. Przewiduje się, że nabycie portfela pozwoli spółce MidOcean wyprodukować około 1 milion ton LNG netto rocznie, a tym samym rozpocząć produkcję gwarantującą długoterminowe rezerwy oraz ustanowienie konkurencyjnej struktury kosztów. W portfelu znajdą się usługi świadczone przez doświadczonych operatorów, między innymi Chevron, INPEX, Woodside i Shell, obejmie on również łańcuch wartości LNG uwzględniający działalność nadrzędną i pośrednią sektora gazowego, skraplanie gazu ziemnego oraz jego sprzedaż.

Przedmiotowe nabycie jest punktem wyjścia dla wdrożenia przez spółkę MidOcean strategii prowadzącej do stworzenia wysokiej jakości zdywersyfikowanej ogólnoświatowej wirtualnej spółki działającej w sektorze LNG oraz wykorzystania ogromnego doświadczenia inwestycyjnego EIG w globalnym sektorze LNG i wsparcia go wartym kilka miliardów dolarów zaangażowaniem w szereg projektów LNG, jakie zrealizowano na przestrzeni ostatnich 20 lat, spośród których warto wspomnieć o niedawnym nabyciu pakietu kontrolnego w GNL Quintero S.A., największym terminalu regazyfikacji LNG w Chile. Transakcja wpisuje się również z wizję zarządzania Grupy Tokyo Gas „Kompas 2030”, w której ramach Tokyo Gas będzie dążyć do utrzymania pozycji lidera przejścia na neutralność pod względem emisji CO2.

R. Blair Thomas, prezes i dyrektor generalny EIG, powiedział: „Utworzenie spółki MidOcean to ucieleśnienie naszego głębokiego przekonania, że LNG jest podstawową siłą napędową transformacji energetycznej, a także umacniania się znaczenia LNG jako geopolitycznie strategicznego źródła energii. Wierzymy, że transakcja ta wniesie do spółki MidOcean podstawowy pakiet korzystnych z perspektywy kosztów, zintegrowanych aktywów LNG o niskim poziomie ryzyka, gwarantujący dostawy kluczowym klientom z Japonii, Azji i innych części świata w nadchodzących dziesięcioleciach”.

W czerwcu 2022 r., EIG podało, że szeregi spółki MidOcean zasili weteran sektora LNG De la Rey Venter, wcześniej pracujący dla koncernu Shell, który obejmie stanowisko dyrektora generalnego spółki MidOcean wnosząc do niej 25-letnie doświadczenie w funkcjonowaniu światowego sektora LNG, transakcjach i kierowaniu przedsiębiorstwem.

Pan Venter powiedział: „Ogłoszona dziś transakcja to dla spółki MidOcean pierwszy krok ku zrealizowaniu wizji stworzenia w pełni wirtualnego przedsiębiorstwa LNG, które jak oczekujemy, przyczyni się do przejścia na neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Widzimy wiele możliwości dalszego umacniania pozycji spółki MidOcean na światowych rynkach dostaw LNG, mamy również nadzieję na nawiązanie współpracy z nowymi partnerami i klientami”.

Zamknięcie transakcji planuje się na pierwszą połowę 2023 r., o ile uda się dopełnić zwyczajowe warunki zamknięcia, w tym uzyskać zgody australijskiego organu regulacyjnego.

Funkcję doradców finansowych EIG na potrzeby przedmiotowej transakcji pełniły spółki Barrenjoey, Barclays i JP Morgan, a funkcję doradcy prawnego EIG powierzono spółce White & Case.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.