• <

Wynik wyszukiwania - "cysterny" - Wiadomości

Powiększy się flota statków Grupy Orlen przeznaczonych do transportu LNG

Rozpoczął się montaż kadłubów dwóch nowych statków do transportu LNG dla Grupy Orlen. Jednostki będą nosić imiona "Józef Piłsudski" oraz "Ignacy Jan Paderewski".
31.01.2024

Orlen z większym załadunkiem cystern LNG w terminalu w Świnoujściu

W 2023 r. Grupa Orlen załadowała w terminalu w Świnoujściu 8423 cysterny LNG o łącznym wolumenie ponad 149,5 tys. ton. To o prawie 60 proc. więcej niż w 2022 r. Pod tym względem obecny rok, jak wskazują dane za styczeń, może być jeszcze lepszy - podał w poniedziałek koncern.
29.01.2024

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Adam Niklewski, Polska Platforma LNG i bioLNG: duże zmiany na rynku już zaszły, jeszcze większe przed nami

Transformacja energetyczna Polski nabiera rozpędu. W tym samym czasie łańcuchy dostaw na całym świecie również przechodzą przemianę i sięgają po nowe paliwa, w tym LNG i bioLNG. Rynek ten staje się kluczowy dla gospodarki światowej. O najważniejszych zmianach na nim, tuż przed tegoroczną edycją konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG, rozmawiamy z prezesem jej zarządu, Adamem Niklewskim.
23.11.2023

Rosyjski ro-ro zderzył się z płynącym z Ukrainy masowcem

Slavyanin, pływający pod rosyjską flagą statek ro-ro, zderzył się z masowcem New Raouf u wybrzeży Bułgarii. Rosyjski statek został uszkodzony i dopłynął do portu w Warnie. Analitycy szybko zwrócili uwagę, że Slavyanin płynął nietypowym dla siebie kursem.
14.11.2023

Metanol w porcie. IAPH opracował zestaw procedur bezpieczeństwa. Polskie porty mają „gotowce” do wdrożenia

Metanol staje się potencjalnie alternatywnym paliwem bunkrowym w transporcie morskim. Jest paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Od 2015 rośnie skala jego użycia w związku z rosnącym portfelem zamówień na statki w których są stosowane silniki dwupaliwowe, mogące wykorzystywać zielone paliwo. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie liczba statków korzystających z metanolu szybko wzrośnie, przewiduje IAPH (International Association of Ports and Harbours).
13.09.2023

Ruch morski w Kanale Sueskim został przywrócony

Ruch morski w Kanale Sueskim w Egipcie został w pełni przywrócony - podały w środę w komunikacie władze Kanału Sueskiego.
23.08.2023

Rekordowa liczba załadowanych cystern w terminalu LNG

Od stycznia do końca lipca br. w terminalu LNG załadowano ponad 4 tys. cystern - poinformowała w czwartek pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaznaczyła, że to rekordowy wynik.
10.08.2023

Lato z metanolem. Armatorzy eksperymentują. Porty i administracja morska pod presją operatorów

Maersk i Hong Lam Marine pomyślnie przeprowadziły pierwszą na świecie operację bunkrowania metanolem kontenerowca Maersk w Raffles Reserved Anchorage w Singapurze ogłosiły Zarząd Portu Singapur i Maersk w końcu lipca br. Ale nie jest to pierwsze bunkrownie statku metanolem. Szlak przetarły Stena Line i Port w Göteborgu. Przebudowany w stoczni Remontowa prom Stena Germanica wykonał milowy krok w zakresie wykorzystania metanolu jako paliwa okrętowego.
07.08.2023

Quinto Shipping zamawia od Concordia Damen tankowiec śródlądowy typu „Parsifal”

W ubiegłym tygodniu holenderska stocznia żeglugi śródlądowej Concordia Damen otrzymała zlecenie na budowę i wyposażenie tankowca do żeglugi śródlądowej dla Quinto Scheepvaart B.V. z Zwijndrecht. Oznacza to również przejście, po 25 latach, rodzinnej firmy Quinto z transportu kontenerowego na transport tankowcami.
13.01.2023

Corsica Linea otrzymała swój pierwszy prom pasażerski RoPax, zasilany LNG

Ogłoszenie informacji nastąpiło zgodnie ze strategią transformacji energetycznej firmy, aby wejść do ligi firm celujących w zrównoważony, niskoemisyjny transport morski, przyspieszając też realizację celów zeroemisyjnych. LNG jako paliwo morskie zostało wybrane przez firmę ze względu na jego cechy przyjazne dla środowiska.
07.12.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

PGNiG opatentowało wynalazek - mobilny układ do pobierania próbek LNG

Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego. Dzięki wynalazkowi możliwa będzie pełniejsza kontrola i badanie jakości ładunków LNG m.in. transportowanych do Polski. Wcześniej, w przypadku cystern przywożonych zza granicy, takiej możliwości nie było. Jest to sukces pracowników PGNiG i wkład w rozwijanie obszaru pomiarowo-badawczego.
25.08.2022

Kuba dziękuje USA za oferty pomocy w walce z pożarem w porcie Matanzas

Kubańskie MSZ podziękowało władzom USA za amerykańskie oferty pomocy w walce z wielkim pożarem, jaki wybuchł wskutek piątkowej eksplozji zbiornika ropy naftowej w portowym mieście Matanzas; w zbiornik uderzył piorun. Zginęła jedna osoba, kilkadziesiąt zostało rannych, a 17 strażaków uczestniczących w gaszeniu ognia znano za zaginionych.
07.08.2022

Terminal LNG w Świnoujściu zwiększa usługę załadunku LNG na cysterny o ponad 40 procent

Gaz-System podjął decyzję o zwiększeniu od lipca 2022 r. rocznych możliwości załadunku na cysterny skroplonego gazu ziemnego w terminalu LNG w Świnoujściu o dodatkowe 55 tysięcy ton.
08.07.2022

Polska bez gazu z Rosji, a Europa szykuje plan B

Zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Gazprom przyspiesza rewolucję i największe zmiany dotyczące surowców w Europie od dziesięcioleci. Unia Europejska chcąc uniezależnić się od rosyjskich paliw już wcześniej rozpoczęła poszukiwania alternatyw. Jakie kierunki mogą okazać się kluczowe?
27.04.2022

Lotos Petrobaltic planuje zrealizować pierwszy projekt CCS na Morzu Bałtyckim

Jednym z największych wyzwań stojących przez państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest niewątpliwie kryzys klimatyczny i konieczne, aby mu przeciwdziałać: transformacja energetyczna oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
01.04.2022

Kłajpeda rozszerza możliwość przeładunku produktów naftowych w porcie

Początek roku w Porcie Kłajpeda upłynął pod znakiem prac realizowanych w ramach pierwszego etapu przebudowy nabrzeża do przeładunku produktów naftowych. Litwa zainwestowała w ten projekt ponad 25 mln euro.
28.03.2022

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

Od początku tego roku w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego załadowano już 5454 autocysterny przewożące skroplony gaz ziemny. W porównaniu z całym 2020 r. to wzrost o ponad 60 procent.
16.12.2021

Terminal Baltchem w Szczecinie pracuje z Grupą Unimot

Z terminala Zakładów Chemicznych Baltchem S.A. w Szczecinie sprzedawany jest już olej napędowy Grupy Unimot.
16.08.2021

Amerykański samolot do wykrywania skażeń radioaktywnych widziany nad Bałtykiem

Boeing WC-135W Constant Phoenix, specjalistyczny samolot wykorzystywany przez amerykańską armię do rozpoznawania pogody i wykrywania skażeń radioaktywnych został wykryty nad Bałtykiem.
09.08.2021

Już 500 cystern z LNG od PGNiG wyjechało z Kłajpedy

Pięćsetna autocysterna ze skroplonym gazem ziemnym załadowanym przez PGNiG w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie na Litwie wyruszyła do odbiorcy. Wyraźnie rośnie tempo sprzedaży gazu ziemnego z tamtego kierunku.
08.07.2021

Piąta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało piąty ładunek skroplonego gazu ziemnego w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. W ciągu pierwszego pełnego roku jej użytkowania PGNiG załadowało tam 327 autocystern o łącznym wolumenie 5856 ton LNG do sprzedaży.
06.04.2021

PGNiG załadowało już 300 cystern LNG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało trzysetny ładunek skroplonego gazu ziemnego ze stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Tym samym liczba cystern załadowanych LNG od początku istnienia tej stacji przekroczyła tysiąc. Operatorem instalacji jest Klaipedos Nafta, a PGNiG jest jej wyłącznym użytkownikiem.
09.03.2021

LOTOS-Air BP z nowymi cysternami

Trzy nowe cysterny lotniskowe zasilą warszawską bazę spółki LOTOS-Air BP Polska. Pojazdy, poza standardowymi operacjami tankowania samolotów, będą wykorzystywane również podczas świadczenia usług roztankowywania paliwa, w trakcie przeglądów lub awarii maszyn lotniczych.
26.11.2020

PERN przyspiesza obsługę firm i wspiera je w zwiększaniu udziału energii odnawialnej w transporcie

Umożliwienie klientom PERN realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) czyli osiągnięcia 14% udziału energii odnawialnej w transporcie w perspektywie 2030 roku – to jeden z powodów modernizacji baz paliw jaką obecnie realizuje Spółka. Firma unowocześnia fronty autocysternowe, co poprawia komfort kierowców, skraca czas ich obsługi, a także umożliwia bezpośrednie dozowanie biokomponentów i dodatków firmowych podczas załadunku autocystern. PERN rozbudowuje także pojemności magazynowe na biokomponenty.
23.11.2020

PKN ORLEN planuje zakup spółki OTP

PKN ORLEN umacnia pozycję na rynku przewozów drogowych oraz inwestuje w rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Jednym z elementów strategii w tym obszarze jest zakup spółki OTP - największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce.
20.11.2020

Pierwsze bunkrowanie LNG w porcie Szczecin [foto]

Scheldt River, pogłębiarka wykonująca na co dzień prace na torze wodnym Świnoujście –Szczecin to pierwsza jednostka, która została zatankowana paliwem LNG w porcie Szczecin.
05.11.2020

Nowy nalewak w rafinerii LOTOSU obsłuży 120 cystern na dobę

Pandemia nie wpływa na realizację planów rozwojowych Grupy LOTOS. Jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie nowy nalewak bramowy o wydajności 2,2 mln ton paliwa rocznie − oleju napędowego lub benzyny. Przełoży się to na lepsze wyniki sprzedażowe gdańskiego koncernu w kolejnych latach.
07.10.2020

Bałtycka Baza Masowa: zobacz, jak wygląda załadunek 25 tysięcy ton siarczanu amonu (foto, wideo)

Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.
28.08.2020

Kwieciński: setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu to symboliczny dzień dla Polski

Setna dostawa skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu to symboliczny dzień dla PGNiG i Polski - ocenił w piątek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, dzięki LNG Polska dywersyfikuje dostawy gazu. W jego ocenie za parę lat LNG z USA będzie dominował w imporcie do naszego kraju.
03.07.2020

Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
03.07.2020

Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie

Paliwo Grupy LOTOS dotrze na największą wyspę Norwegii na Morzu Północnym i pomoże polskim naukowcom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. To efekt wygranego przetargu na dostawy paliwa dla Polskiej Akademii Nauk (PAN).
05.06.2020

PGNiG podpisało umowę na rezerwację dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu

Spółka Polskie LNG (Grupa GAZ-SYSTEM) podpisała z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA umowę na usługi regazyfikacji, które dostępne będą po zakończeniu rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
29.05.2020

Innowacja PGNiG wygrywa z zagraniczną konkurencją

Dzięki mobilnym urządzeniom do legalizacji przepływomierzy na cysternach przewożących LNG polska spółka opanowała krajowy rynek usług w tym zakresie.
26.05.2020

Terminal LNG w Świnoujściu z kolejną decyzją dotyczącą rozbudowy

29 kwietnia br. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla zachodniej estakady przesyłowej LNG wraz z budynkiem podstacji elektrycznej 6/0,4 kV w Świnoujściu. Spółka Polskie LNG (Grupa Kapitałowa GAZ-SYSTEM) uzyskała dzięki temu prawo do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane, potrzebne do realizacji Programu Rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
06.05.2020

Wniosek ws. budowy estakady przesyłowej w świnoujskim terminalu LNG

Polskie LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) złożyło do wojewody zachodniopomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla budowy zachodniej estakady przesyłowej w świnoujskim terminalu LNG.
31.03.2020

Polskie LNG: ruszyły konsultacje rynkowe ws. terminala LNG w Świnoujściu

W związku z programem rozbudowy Terminala LNG w Świnoujściu, rozpoczęły się rynkowe konsultacje dotyczące regulaminu procedury udostępnienia tego terminalu - poinformowało w środę Polskie LNG S.A. Uczestnicy rynku mogą przesyłać do spółki uwagi i pytania.
26.02.2020

Umowa na projekt i montaż dodatkowych regazyfikatorów w terminalu LNG

Operator terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG, podpisała w poniedziałek umowę na zaprojektowanie i montaż dodatkowych regazyfikatorów w terminalu LNG w Świnoujściu. To element projektu zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych gazoportu.
24.02.2020

Europejski boom na terminale LNG

Coraz więcej krajów chce importować LNG drogą morską. W ślad za tym, w najbliższych latach, wzrośnie liczba terminali gazowych w Europie. Dzisiaj w jest ich 30, w tym terminal w Świnoujściu.
22.10.2019

Tomasz Stępień prezesem Polskiego LNG

Tomasz Stępień, prezes operatora polskiego systemu przesyłu gazu, Gaz-Systemu, został prezesem operatora terminala LNG w Świnoujściu, firmy Polskie LNG - poinformowało Polskie LNG w poniedziałek w komunikacie.
14.10.2019

KE: 130 mln euro na rozbudowę gazoportu w Świnoujściu

Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję o dofinansowaniu kwotą 130 mln euro rozszerzenia funkcjonalności terminalu LNG w Świnoujściu - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Pieniądze będą pochodzić z budżetu UE na lata 2014 - 2020.
11.10.2019

Umowa na dostawę nowych regazyfikatorów dla terminala LNG

Operator terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG podpisała w czwartek z niemiecką firmą Selas-Linde umowę na zakup dwóch regazyfikatorów SCV (Submerged Combustion Vaporiser). To element rozbudowy mocy terminala do mocy 7,5 mld m sześc. gazu rocznie.
10.10.2019

Premier Morawiecki przedstawił i podpisał w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców

Ulga w ZUS dla przedsiębiorców o przychodach do 10 tys. zł, utrzymanie ryczałtu składek dla przychodów powyżej tej kwoty, 2 mln euro przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u, wsparcie dla inwestorów - premier Mateusz Morawiecki podpisał w sobotę w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców.
21.09.2019

Błaszczak: MSPO w Kielcach pokazują możliwości polskiej zbrojeniówki

Targi zbrojeniowe w Kielcach to projekcja możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego; podczas imprezy zostaną podpisane umowy na dostawę produktów dla polskiego wojska oraz porozumienia między Polską i USA – powiedział PAP minister obrony Mariusz Błaszczak.
02.09.2019

Do Wisły wpływa 260 tys. m sześc. ścieków na dobę. Premier zdecydował o budowie rurociągu, który doprowadzi je do warszawskiej oczyszczalni

Premier zdecydował o budowie rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. W czwartek wieczorem na polecenie szefa rządu odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku z awarią kolektorów ściekowych w stolicy.
30.08.2019

PŻM chce uczestniczyć w dostawach do Terminalu LNG w Świnoujściu

Polska Żegluga Morska chce uczestniczyć w dostawach LNG do Świnoujścia – powiedział Radiu Szczecin Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapewnił, że polski armator jest gotowy, by pozyskać gazowce w ramach czarterowania. Obecnie trwają analizy rynku oraz zawierane są umowy na transport skroplonego gazu ziemnego.
13.08.2019

Litewsko-polskie ćwiczenia likwidacji awarii na Rail Baltica

Na litewskiej stacji kolejowej Mockawa przy granicy z Polską w piątek po raz pierwszy zostały zorganizowane wspólne litewsko-polskie ćwiczenia likwidacji awarii na linii kolejowej Rail Baltica – poinformowały Litewskie Koleje.
10.08.2019

Ośrodek Szkoleniowy Exerters wychodzi naprzeciw potrzebom rozwijającego się rynku LNG w Polsce

Z początkiem sierpnia Exerters uruchomiło nową witrynę internetową https://www.exelng.pl przedstawiając tym samym największe spektrum szkoleń o tematyce ściśle powiązanej ze skroplonym gazem ziemnym w Polsce.
08.08.2019

Spółka Orlen Paliwa pozyska nowy tabor do transportu paliw i LPG

Do końca tego roku spółka Orlen Paliwa z Grupy Orlen pozyska sześć nowoczesnych autocystern do transportu paliw, w tym oleju napędowego i oleju opałowego, a także 42 naczepy-cysterny do przewozu gazu płynnego LPG. Dostawy nowego taboru rozpoczną się we wrześniu.
22.07.2019

Titan LNG ochrzcił pierwszą europejską barkę do bunkrowania LNG

Barka do bunkrowania gazu LNG, FlexFueler001, została ochrzczona 26 czerwca w Porcie Amsterdam. Jednostka należąca do Titan LNG będzie działać w regionie Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii.
30.06.2019

Jednostka Titan LNG przeprowadziła pierwsze bunkrowanie

Barka FlexFueler001, należąca do dostawcy Titan LNG, przeprowadziła 14 czerwca pierwsze bunkrowanie w Porcie Rotterdam. Paliwo zostało dostarczone na statek należący do armatora Norlines.
18.06.2019

Eesti Gaas rozpoczął bunkrowanie LNG w Porcie Helsinki

Elenger, należący do estońskiej firmy energetycznej Eesti Gaas, rozpoczął usługę bunkrowania w fińskim Porcie Helsinki.
13.06.2019

Nowe projekty bunkierek LNG w gdańskim Seatech Engineering

Gdańskie biuro projektowe Seatech Engineering z nowymi koncepcjami. Odpowiadając na potrzeby rynku i nowe przepisy dotyczące limitów tlenku azotu - przedstawiło ciekawe projekty bunkierek i platform do magazynowania LNG.
09.05.2019

Naimski w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami USA m.in. o LNG i atomie

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiał w czwartek w Brukseli z przedstawicielami administracji USA m.in. o współpracy w sektorze gazu i atomu. W rozmowie z dziennikarzami nie wykluczył też uruchomienia w przyszłości drugiego terminala pływającego LNG w Gdańsku.
02.05.2019

Naimski: Terminal LNG w Gdańsku pozwoli na odbiór 4 mld metrów sześciennych gazu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w czwartek w Brukseli, że planowany pływający terminal do odbioru LNG w Gdańsku pozwoli na przyjęcie dodatkowych 4 mld metrów sześciennych gazu w Polsce.
02.05.2019

USA krytykują NS2, chwalą Polskę i zapowiadają większy eksport LNG do UE

Minister energetyki USA Rick Perry zapowiedział na konferencji w Brukseli dalsze zwiększanie eksportu gazu skroplonego LNG do UE i pochwalił m.in. Polskę za decyzję o rozbudowie terminala w Świnoujściu. Skrytykował jednocześnie budowę gazociągu Nord Stream 2.
02.05.2019

Morawiecki: Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu obniży cenę gazu dla wszystkich odbiorców

Dzięki rozbudowę terminala cena gazu dla wszystkich odbiorców, w tym dla przemysłu będzie niższa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu.
25.04.2019

Podpisano umowę na rozbudowę terminalu LNG

Umowę o dofinansowanie rozbudowy terminala LNG podpisano w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). "Polska będzie wkrótce suwerenna w zakresie dostaw gazu" – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.
24.04.2019

KE zadowolona z podpisania umowy w sprawie rozbudowy terminala LNG w Polsce

KE wyraziła zadowolenie z podpisanej umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Rzecznik Komisji mówił, że inwestycja otworzy polski rynek na nowych dostawców gazu i przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowca.
24.04.2019

Kolejne bunkrowanie LNG w Porcie Gdynia

Kolejne bunkrowanie LNG w Porcie Gdynia. W nocy z 4/5 kwietnia bunkrowany był statek Greenland należący do skandynawskiego armatora. To pierwsza w historii jednostka przeznaczona do przewozu ładunków suchych zasilana LNG. Do Gdyni ze Świnoujścia dostarczono 2 cysterny skroplonego gazu ziemnego.
08.04.2019

Naimski: po rozbudowie terminala LNG przepustowość sięgnie 7,5 mld m sześc.

Przepustowość terminala LNG w Świnoujściu po prowadzonej rozbudowie sięgnie 7,5 mld metrów sześciennych gazu – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
03.04.2019

54. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu (foto, wideo)

Do Terminalu LNG w Świnoujściu dotarła 54. dostawa skroplonego gazu ziemnego. Gazowiec Arctic Discoverer zakończył rozładunek surowca w piątek nad ranem. To czwarta w tym roku dostawa LNG typu spot.
22.03.2019

Usługa bunkrowania LNG na stałe w ofercie LOTOS i PGNiG (wideo)

Grupa LOTOS i PGNiG zrealizowały między 13 a 18 marca 2019 r. dwa komercyjne bunkrowania statków morskich skroplonym gazem ziemnym LNG. To pierwsze takie operacje przeprowadzone w portach morskich w Gdańsku i Gdyni. Firmy kontynuują współpracę w tym obszarze - wzmocni ona konkurencyjność polskich portów i spopularyzuje ekologiczne paliwo LNG na Bałtyku.
20.03.2019

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach (wideo)

W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do Gdyni i Gdańska zawinęły jednostki z „paliwem przyszłości”. To pierwsze tego typu operacje w Polsce.
19.03.2019

UE: KE zatwierdziła plan rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu

KE zatwierdziła w poniedziałek, zgodnie z zasadami UE dotyczącymi pomocy państwa, polskie plany zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie, a także rozwój dodatkowych funkcji gazoportu.
18.03.2019

Świnoujście - decyzja wojewody ws. rozbudowy gazoportu

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla budowy stanowiska do załadunku, rozładunku i bunkrowania statków w porcie zewnętrznym w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). To kolejna decyzja dotycząca rozbudowy terminalu LNG.
14.03.2019

Znamy chętnych na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu

Jak poinformował portal wnp.pl - część lądową świnoujskiego terminala na ciekły gaz ziemny LNG chce rozbudować dziewięciu wykonawców natomiast sześciu złożyło wniosek o rozbudowanie części morskiej. Wybór wykonawcy obu zadań, których koszt wyniesie co najmniej kilkaset milionów złotych, ma nastąpić jeszcze w tym roku.
13.03.2019

Firma z Gdańska dostarczy dwie suwnice bramowe do Terminalu LNG w Świnoujściu

Protea, firma z Gdańska zajmująca się dostawą urządzeń offshorowych, morskich i lądowych, podpisała umowę na dostawę dwóch suwnic do Terminalu LNG w Świnoujściu – poinformowano na stronie internetowej spółki. Każde z urządzeń będzie miało udźwig 10 t. Suwnice, przeznaczone do obsługi pomp, będą pracowały na kopułach zbiorników gazu.
05.03.2019

52. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu. Tym razem z USA (foto)

52. dostawa do Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. We wtorek zacumował tam metanowiec Flex Rainbow. W ramach transakcji spotowej na jego pokładzie przypłynęło z USA ok. 64 tys. t skroplonego gazu ziemnego, co po regazyfikacji da ok. 90 mln m3 surowca.
12.02.2019

51. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu (foto)

51. dostawa skroplonego gazu ziemnego do Terminalu LNG w Świnoujściu. W niedzielę zawinął tam metanowiec Al Nuaman z ok. 200 tys. m3 LNG z Kataru. To ta sama jednostka, która przybyła do świnoujskiego terminalu z pierwszym transportem surowca.
05.02.2019

50. dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG do terminalu w Świnoujściu (foto)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło w niedzielę kolejny ładunek skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski. To 50. dostawa do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
27.01.2019

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 4000 autocystern ze skroplonym gazem LNG

Spółka umacnia pozycję na rynku LNG małej skali – w 2018 roku sprzedała o 18 proc. więcej gazu skroplonego LNG niż w roku 2017.
24.01.2019

Terminal LNG w Świnoujściu przygotowany do rozbudowy

Spółka Polskie LNG uzyskała komplet decyzji środowiskowych oraz lokalizacyjnych dotyczących wszystkich projektów realizowanych w ramach Programu Rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujsciu. Dokumenty środowiskowe mają status ostateczny, a wydane przez wojewodę zachodniopomorskiego decyzje rygor natychmiastowej wykonalności (co wynika wprost z zapisów tzw. specustawy terminalowej).
23.01.2019

Świnoujście: Zielone światło wojewody dla rozbudowy terminala LNG

Zachodniopomorski wojewoda wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminala regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) oraz decyzję na budowę infrastruktury przesyłowej LNG.
23.01.2019

Terminal kolejowy PKN Orlen ze 100-krotnie niższymi parametrami emisji od wymaganych

Terminal kolejowy PKN Orlen w głównym zakładzie produkcyjnym tej spółki w Płocku (Mazowieckie) uzyskał 100-krotnie niższe parametry emisji niż dopuszczalne przez unijną dyrektywę normy, a to dzięki instalacjom VRU, hermetycznego nalewu produktów, w tym paliw.
15.01.2019

Pierwsza w tym roku dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu (foto, wideo)

Terminal LNG w Świnoujściu odebrał pierwszą w tym roku dostawę skroplonego gazu ziemnego. Surowiec w miniony piątek przypłynął z Kataru metanowcem Al Hamla. To 48. dostawa LNG w historii świnoujskiego gazoportu.
08.01.2019

Przetarg na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu o drugie nabrzeże

Operator terminala LNG w Świnoujściu - spółka Polskie LNG ogłosiła przetarg na wykonawcę drugiego nabrzeża dla statków w gazoporcie. Projekt, realizowany wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ma być gotowy do połowy 2023 r.
04.01.2019

Ostatnia w tym roku dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu (foto, wideo)

47. i ostatnia w tym roku dostawa skroplonego gazu ziemnego do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W piątek w Świnoujściu zakończy się rozładunek LNG, który przywiózł gazowiec Arctic Voyager. Statek dostarczył ładunek spot dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
28.12.2018

Polskie LNG rusza z przetargiem na rozbudowę terminala w Świnoujściu

19 grudnia br. Polskie LNG oficjalnie poinformowało o rozpoczęciu postępowania przetargowego, które wyłoni wykonawcę trzech kluczowych elementów Programu Rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Są nimi: trzeci zbiornik, dodatkowe instalacje procesowe zwiększające moc regazyfikacyjną oraz instalacja przeładunkowa LNG wraz z bocznicą kolejową. Realizacja tych zamierzeń nie tylko dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale również pozwoli zaoferować nowe usługi, które będą mogły
19.12.2018

Nowa taryfa dla usług regazyfikacji LNG

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki 17 grudnia 2018 r. zatwierdził Taryfę nr 4 dla usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.
18.12.2018

Japonia przyspiesza rozbudowę potencjału militarnego

Rząd Japonii przyjął we wtorek nowe wytyczne polityki obronnej, które przewidują zwiększenie wydatków na obronę i przyspieszenie rozbudowy potencjału militarnego w ciągu najbliższych lat. Japonia chce stać się regionalnym mocarstwem wobec wzrostu potęgi Chin i Rosji.
18.12.2018

Rekordowe wyniki spółki Polskie LNG

Od stycznia do początku grudnia br. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) przyjął 21 statków ze skroplonym gazem. Od początku funkcjonowania terminala zawinęło już tam 45 statków.
11.12.2018

PERN: w 2018 r. padnie rekord obrotów na rynku paliw

Ten rok zostanie zakończony kolejnym rekordem; obrót paliwami będzie wyższy o blisko 1 mln m sześc. i wyniesie w przybliżeniu 14 mln m sześc. - poinformował w piątek PERN w komunikacie.
07.12.2018

Naimski: do końca roku przetarg na rozbudowę terminalu LNG

Do końca roku zostanie ogłoszony przetarg na rozbudowę gazoportu w Świnoujściu - powiedział we wtorek Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodał, przetarg ten powinien przebiegać "bardzo szybko".
04.12.2018

Polskie LNG przygotowuje przetargi na rozbudowę terminala w Świnoujściu

Operator terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG oficjalnie poinformowała o zamiarze ogłoszenia przetargów na rozbudowę jego zdolności regazyfikacyjnych, budowę trzeciego zbiornika i instalacji do napełniania skroplonym gazem cystern kolejowych.
24.11.2018

Finlandia: Międzynarodowe ćwiczenia morskie Northern Coast 18

U południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii rozpoczęły się w czwartek dwutygodniowe międzynarodowe ćwiczenia sił morskich Northern Coasts 18. Połączone są z trwającymi równolegle dużymi manewrami NATO - Trident Juncture 18. "To mocny przekaz dla Rosji” - oceniła fińska prasa.
26.10.2018

Stoltenberg: Ćwiczenia w Norwegii obejmą również cyberprzestrzeń

Ćwiczenia NATO, które rozpoczynają się tym tygodniu w Norwegii obejmą również cyberprzestrzeń - poinformował w środę w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Zapewnił, że NATO nie dąży do konfrontacji.
24.10.2018

LNG to ich pasja - o błękitnym paliwie z założycielem Exerters (wywiad)

LNG może odegrać bardzo istotną rolę w transformacji energetycznej. Jego znaczenie dla gospodarki rośnie, podobnie jak liczba zamówień na gazowce do transportu skroplonego gazu. I mimo że świadomość tego tematu w Polsce jest jeszcze niewielka - sukcesywnie rośnie a wraz z nią potrzeba profesjonalnych szkoleń w tym zakresie. O LNG, przełomowych wydarzeniach w tej dziedzinie w Polsce oraz o tym, jak powinno wygladać dobre szkolenie opowiedział nam Wojciech Legieć, założyciel Exerters.
19.09.2018

PGNiG chce przyciągać najlepsze start-upowe pomysły z uczelni i rynków Europy Zachodniej

700 mln zł – taką kwotę Grupa Kapitałowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza przeznaczyć na innowacje do 2022 roku. Plany w tym zakresie obejmują m.in. współpracę ze start-upami na jak najwcześniejszym etapie. Koncern już prowadzi 18 projektów pilotażowych, a będzie ich znacznie więcej – poszukiwania innowacyjnych pomysłów obejmą bowiem również szkoły ponadpodstawowe i uczelnie. PGNiG zależy na nowoczesnych rozwiązaniach praktycznie w każdym aspekcie działalności, a to – w końcowym efekcie – ma się przełożyć n
10.09.2018

Za pośrednictwem terminalu w Świnoujściu poddano regazyfikacji już ponad 7 mln m3 gazu skroplonego

Dla spółki Polskie LNG, będącej właścicielem i operatorem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, wrzesień rozpoczął się pracowicie. Firma przystąpiła do Organizacji Portów Bałtyckich, do gazoportu wpłynęła 40. dostawa LNG, a ponadto w ostatnich dniach załadowano skroplonym gazem ziemnym 3000. autocysternę. Ruch w ramach Terminalu z roku na rok rośnie, a w wyniku zaplanowanej na najbliższe lata rozbudowy zwiększy się nie tylko przepustowość instalacji, ale też na regionalnym rynku udostępnione zostaną nowe
07.09.2018

PERN: spółka wciąż wydaje rekordowe ilości paliwa, rozbudowuje ich magazyny

Prawie 7 mln metrów sześc. paliwa poprzez wszystkie kanały dystrybucji, w tym rurociągi, autocysterny i kolej, wydał ze swoich baz PERN w pierwszym półroczu tego roku. To prawie 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. - podkreśla spółka, która realizuje m.in. plan rozbudowy baz paliw.
26.07.2018

Wydano pozwolenie na budowę nowych mocy regazyfikacyjnych w terminalu LNG w Świnoujściu

Wojewoda Zachodniopomorski 21 czerwca 2018 r. wydał Spółce Polskie LNG z Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM decyzję o pozwoleniu na budowę inwestycji polegającej na rozbudowie mocy regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu. Tym samym Program Rozbudowy największego terminalu gazu skroplonego na Bałtyku wszedł w fazę budowlaną.
28.06.2018

Terminal LNG w Świnoujściu może pełnić funkcję hubu przeładunkowego

W Szczecinie zakończyły się Światowe Dni Morza. W spotkaniu zorganizowanym przez Międzynarodową Organizację Morską oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej udział wzięli przedstawiciele biznesu i polityki oraz eksperci z branży morskiej. W konferencji uczestniczył również Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG z Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM, który zaprezentował plany rozwoju Terminalu LNG w Świnoujściu i jego rolę w rozwoju rynku gazu w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej.
18.06.2018

MF przygotowuje projekt, mający służyć poprawie jakości paliw silnikowych

Transport paliw silnikowych z baz magazynowych i ich dostarczanie do stacji paliw będzie podlegać monitorowaniu on line - ma przewidywać projekt ustawy, przygotowywany przez Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie to ma służyć m.in. poprawie jakości paliw.
04.06.2018

ONICO z umową przedwstępną na zakup terminala LPG w miejscowości Planta

28.05.2018 ONICO S.A. podpisało umowę przedwstępną na zakup nieruchomości terminala LPG w miejscowości Planta (Narewka, woj. podlaskie) w pobliżu polsko-białoruskiego kolejowego przejścia granicznego Siemianówka/Swisłocz.
29.05.2018

Jakubowski: Program rozbudowy terminalu nabiera tempa

Dialog techniczny to okazja do wypracowania z przedstawicielami biznesu takich rozwiązań dla programu rozbudowy Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które pozwolą przeprowadzić ten proces zgodnie z naszymi założeniami. W 2018 r. planujemy bowiem przeprowadzić najważniejsze postępowania przetargowe – powiedział prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski podczas spotkania w Świnoujściu, które odbyło się w 11 i 12 kwietnia 2018 r.
24.04.2018

Gaz-System spotyka się z firmami zainteresowanymi rozbudową terminala LNG

W Świnoujściu odbywają się spotkania z przedstawicielami firm zainteresowanych uczestnictwem w rozbudowie terminala LNG - poinformował w środę operator polskiego przesyłu gazu Gaz-System.
11.04.2018

PGNiG: rynek „LNG małej skali” wzrośnie dzięki mniejszym odbiorcom

Mobilne stanowisko do odmierzania skroplonego gazu ziemnego zaprojektowane przez specjalistów z PGNiG może zrewolucjonizować rynek tzw. LNG małej skali w Polsce. Mniejsi odbiorcy gazu będą mieli możliwość skorzystania tylko z części ładunku gazu przewożonego przez standardowej wielkości cysterny.
16.02.2018

Nowe autocysterny w spółce Orlen Paliwa

Spółka Orlen Paliwa z grupy PKN Orlen kupiła 13 zestawów autocystern, ciągników siodłowych i naczep o pojemności 36 tys. litrów każda, tym samym rozbudowując swą flotę do transportu materiałów niebezpiecznych klasy ADR III do 50 specjalistycznych pojazdów.
11.01.2018

Szef MON: W tym roku zostanie wybrany nasz partner w produkcji okrętów podwodnych

Z 20 mld zł wydanych na modernizację polskich sił zbrojnych 13 mld zł przeznaczono na produkty dostarczane przez polskie zakłady - mówił w środę w Krakowie szef MON Antoni Macierewicz. Zapowiedział, że najbliższym czasie wybrany zostanie partner w produkcji okrętów podwodnych, poinformował, że kończą się negocjacje w sprawie programu Wisła.
27.12.2017

Gaz-System rusza z projektem przeładunku LNG na cysterny kolejowe

Zarząd spółki Gaz-System - operatora systemu przesyłowego gazu - rekomenduje rozpoczęcie prac projektowych i przygotowań do budowy w terminalu LNG w Świnoujściu instalacji do przeładunku skroplonego gazu na cysterny kolejowe. Instalacja ma ruszyć w 2021 r.
22.12.2017

PGNiG Odbiór Detaliczny i spółka Polskie LNG z nowymi taryfami

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy przedsiębiorstwom energetycznym o istotnym znaczeniu dla sektora gazowego, czyli PGNiG Odbiór Detaliczny i spółce Polskie LNG - poinformował w czwartek regulator.
15.12.2017

Australijskie technologie z sektora gazowego dla Polski

Współpraca technologiczna australijskich firm z polskim sektorem gazowym to główny temat konferencji, zorganizowanej przez ambasadę Australii i polskiego operatora przesyłowego Gaz-System. Australia jest jednym z największych producentów i eksporterów gazu.
16.11.2017

PGNiG pozwoli obniżyć samorządom emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 80 proc i zmniejszyć koszty ciepła

PGNiG chce współpracować z samorządami przy budowie lokalnych sieci gazowych w oparciu o stacje regazyfikacyjne, do których docierać będzie skroplony gaz ziemny (LNG). Spółka zawarła właśnie kontrakt na pierwszą taką inwestycję w Skórczu na Pomorzu. Zasilenie miasta w surowiec sprowadzany poprzez terminal w Świnoujściu przełoży się na niższe koszty ciepła dla mieszkańców oraz zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 80 proc. PGNiG zamierza rozwijać tę linię biznesową i szuka kolejnych klientów, któ
31.10.2017

Świnoujście: Od 1 stycznia 2018 r. zostanie wykorzystanych 100 proc. mocy terminalu LNG

Od 1 stycznia 2018 r. zostanie wykorzystanych 100 proc. mocy terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy spółki Gaz-System Tomasz Pietrasieński. Jak dodał, można się spodziewać, że co miesiąc do terminalu będą przypływać średnio dwa metanowce.
23.10.2017

Szereg możliwości rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu

Drugie nabrzeże z dodatkowymi usługami to tylko część możliwości rozbudowy terminalu LNG - powiedział PAP dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu, Paweł Jakubowski. W dalszej perspektywie m.in. rozważany jest trzeci, być może większy, zbiornik na skroplony gaz.
20.09.2017

Shell koordynuje z Krakowa dostawy na lądzie i morzu

Krakowskie centrum biznesowe koncernu petrochemicznego Shell rozbudowuje działy zajmujące się logistyką i koordynacją dostaw w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Obecnie specjaliści z Krakowa koordynują takie operacje na lądzie, a wkrótce – także na morzu.
22.06.2017

Rośnie zapotrzebowanie na gaz ze Świnoujścia

Wciąż rosną odbiory indywidualne gazu w terminalu LNG w Świnoujściu. W lipcu zeszłego roku było ich tylko pięć, a obecnie liczba cystern zwiększyła się do 200 miesięcznie.
18.05.2017

Luksusowy ładunek z Gdańska do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Regularne połączenie liniowe armatora Bahri z Gdańska do Arabii Saudyjskiej zyskuje coraz większą popularność. Do takich ładunków jak np. cysterny z polskiej fabryki w Świdnicy, kołowe transportery opancerzone typu Rosomak, dźwigi samojezdne czy tradycyjne kontenery dołączył luksusowy jacht Galeon Cristal 780.
04.04.2017

Amerykański sprzęt wojskowy w DCT. Rozładunek dobiega końca (foto, wideo)

DCT to nie tylko kontenery. W gdańskim terminalu kontenerowym dobiega końca rozładunek amerykańskiego sprzętu, który przypłynął statkiem Green Ridge. Stanowi on wyposażenie dla jednostek zapewniających zaplecze logistyczne operacji Atlantic Resolve. Łącznie to 4 200 t różnych maszyn. Operacja potrwa do czwartku.
30.03.2017

PGNiG legalizuje cysterny z LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest pierwszą polską firmą, która może legalizować przepływomierze na cysternach przewożących gaz skroplony. Wszystko za sprawą specjalnego stanowiska, które można transportować w dowolne miejsce w kraju. PGNiG chce rozwijać własne usługi legalizacyjne, a zyskać może cały rynek tzw. małego LNG.
27.03.2017

Do polskiego terminalu LNG trafiło już 2,5 mln m3 gazu

W środę, 22 marca br. do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przypłynął kolejny statek ze skroplonym gazem ziemnym. W sumie do kraju – drogą morską – od pierwszej dostawy w grudniu 2015 roku trafiło już ponad 2,5 mln metrów sześciennych LNG.
23.03.2017

W Świnoujściu załadowano 1 000 cystern z LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo umacnia pozycję w segmencie „LNG małej skali”. Od czerwca 2016 r. spółka sprzedała swoim klientom już ponad tysiąc cystern z gazem skroplonym.
21.03.2017

LNG ze Świnoujścia do Estonii

Skroplony gaz ziemny ze świnoujskiego Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ładowany jest na cysterny drogowe i transportowany do Estonii. Służy jako paliwo do promów wybudowanych w 2015 roku w polskiej stoczni w Gdańsku.
14.03.2017

Poprawki Senatu ws. monitorowania przewozu towarów

Senat opowiedział się w piątek, z kilkoma poprawkami, za ustawą o monitorowaniu drogowego przewozu towarów. Ma ona służyć uszczelnieniu systemu podatkowego przez wprowadzenie monitorowania drogowego przewozu m.in. paliw płynnych. Za ustawą głosowało 52 senatorów, 28 było przeciw, dwóch się wstrzymało.
05.03.2017

Polski gazoport przyjął kolejną dostawę gazu LNG

Dzisiaj (20.02) o godz. 6.00 do terminalu w Świnoujściu wpłynął metanowiec Al Gharrafa z ładunkiem LNG. Rozładunek ma potrwać 24 godziny. To już 12 dostawa surowca jaką odbierze terminal LNG w Świnoujściu.
20.02.2017

Arabski statek Bahri Yanbu zawinął do gdańskiego portu po kolejne cysterny (wideo)

Kolejny statek arabskiego armatora Bahri w Gdańsku. Tym razem po raz pierwszy do gdańskiego portu zawinął Bahri Yanbu. Jednostka przypłynęła po cysterny dla Arabii Saudyjskiej.
05.02.2017

Pierwszy w tym roku statek z LNG zawinął do terminalu w Świnoujściu

To już 11 dostawa LNG dla Polski. W sobotę do Świnoujścia przypłynął pierwszy w tym roku statek ze skroplonym gazem ziemnym. Al Huwaila dostarczył około 210 tys. m3 LNG.
24.01.2017

Kolejny statek arabskiego armatora w Gdańsku. Bahri Hohfuf jest tutaj pierwszy raz

Bahri Hohfuf w gdańskim porcie. Statek arabskiego armatora The National Shipping Company of Saudi Arabia (BAHRI) zawinął tutaj po raz pierwszy. Przypłynął po kolejny załadunek wagonów dla Arabii Saudyjskiej.
06.12.2016

Rorowiec czeka na słońce

Na Nabrzeżu Oliwskim należącym do spółki Port Gdański Eksploatacja załadowany został kolejny transport cystern firmy Greenbrier, który ma trafić do Arabii Saudyjskiej. Tym razem jednak sztorm już o kilka dni opóźnił jej wypłynięcie.
06.10.2016

LNG paliwem dla polskiej gospodarki. Skorzystają na tym stocznie

Gaz LNG (Liquefied Natural Gas), czyli ekologiczne paliwo, coraz bardziej popularny na całym świecie. O korzyściach wynikających z jego użycia i planach na przyszłość mówili uczestnicy debaty „Perspektywy rozwoju rynku LNG w Polsce”, zorganizowanej w Gdańsku przez Grupę LOTOS oraz Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
04.10.2016

Mój cel to systematyczne zwiększanie obrotów - rozmowa z Piotrem Karczewskim, nowym prezesem Port Gdańsk Eksploatacja S.A.

Piotr Karczewski został powołany na stanowisko prezesa przez Radę Nadzorczą Portu Gdańskiego Eksploatacja 28 czerwca 2016 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, ukończył też studia podyplomowe (jakie) na Uniwersytecie Gdańskim i na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pracował w Polskiej Żegludze Morskiej, a następnie w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń. W 2007 roku pełnił funkcję Wojewody Pomorskiego. Obecnie pełni funkcję Radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego.
22.09.2016

Rorowiec w Porcie Gdańsk Eksploatacja – kolejne cysterny płyną na Bliski Wschód

Kolejne z regularnych wypłynięć serwisu obsługiwanego przez jednostki typu Ro-Ro do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich wiązało się z trwającym 30 godzin załadunkiem cystern na Nabrzeżu Oliwskim Portu Gdańsk Eksploatacja.
12.09.2016

LOTOS i PGNiG realizują pionierską dostawę paliwa żeglugowego LNG

Spółki LOTOS i PGNiG dostarczyły 120 m3 (120 tys. litrów) skroplonego gazu LNG jako paliwa żeglugowego do zbiorników nowoczesnego, budowanego w Stoczni Remontowa Shipbuilding statku typu PSV (Platform Supply Vessel) SIEM HARMONY. Pozwoli to na przeprowadzenie prób morskich jednostki przed oddaniem jej do użytku. Cysterny odebrały gaz z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i przetransportowały go do stoczni w Gdańsku. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie logistyczne w Polsce i jednocześnie efekt współpracy LOTOSU i sp
12.09.2016

Port Gdańsk: siatka regularnych połączeń morskich wzbogaciła się o kolejny serwis

W Porcie Gdańsk siatka połączeń morskich wzbogaciła się o kolejny regularny serwis, obsługiwany przez jednostki typu Ro-Ro armatora Bahri, będącego narodowym przewoźnikiem Arabii Saudyjskiej. Bahri specjalizuje się w przewozach drobnicy, paliw, chemikaliów oraz suchych ładunków masowych.
10.08.2016

Kolejny rorowiec wypłynął z Gdańska do Arabii Saudyjskiej

Z Gdańskiego Portu Eksploatacja wypływa dziś (09.08) po raz kolejny rorowiec kierujący się do położonych w Arabii Saudyjskiej portów Jeddah, Damman oraz Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tym razem najważniejszym przewożonym na nim towarem są cysterny wyprodukowane w Świdnicy.
09.08.2016

Kierunek: Arabia Saudyjska – nowa linia ro-ro z Gdańska do Jeddah

Pierwszy transport wprost do położonych w Arabii Saudyjskiej portów Jeddah, Damman oraz Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyruszył w sobotę późnym wieczorem z Gdańskiego Portu Eksploatacja. To początek regularnych kursów na tej trasie, a jednocześnie sygnał poważnych zmian na rynku jednego z najbogatszych krajów arabskich, co staje się szansą dla wielu polskich przedsiębiorstw.
26.06.2016

Taryfa dla Terminalu LNG

2 czerwca 2016 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Taryfę dla usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.
07.06.2016

Do szczecińskiego portu wpłynął największy amerykański transportowiec

Independence II, największy amerykański samochodowiec, przed chwilą wpłynął do Portu Szczecin. Przywiózł ze sobą sprzęt wojskowy - część amerykańskiego kontyngentu przerzucanego do Polski na ćwiczenia Anakonda 16.
15.05.2016

Otwarcie terminala LNG już za progiem. Jaka będzie przyszłość największej polskiej inwestycji energetycznej

Już w połowie lipca terminal LNG w Świnoujściu rozpocznie działalność komercyjną. To nie tylko ważna sprawa dla regionu, ale też dla całego kraju. Polska z działania gazoportu odniesie bowiem szereg korzyści. A w przyszłości ma być dalej rozbudowywany.
01.05.2016

Czy łapaczka trafi na złom?

Należąca do Grupy ORLEN spółka akcyjna SHIP – SERVICE jest liderem na polskim rynku bunkrowym. Jej inwestorem strategicznym, a zarazem większościowym udziałowcem jest Polski Koncern Naftowy ORLEN. W skład floty SHIP – SERVICE wchodzi jedna także wyjątkowa jednostka – łapaczka, cieszącą się wśród działających w Porcie Szczecin podmiotów opinią pogromczyni zanieczyszczeń.
24.11.2015

Dyrektywa siarkowa napędza rozwój paliwa LNG

Paliwo LNG ma w Europie dużą przyszłość. Dużą rolę w pobudzeniu tego rynku miało wejście w tym roku w życie dyrektywy siarkowej. W obliczu redukcji zanieczyszczeń większa część armatorów postanowiła przerzucić się na wykorzystanie gazu skroplonego. To dobra wiadomość także dla Polski, gdyż powstający w Świnoujściu gazoport nie będzie miał problemów z pozyskaniem klientów.
03.09.2015

Coraz lepsze perspektywy przed LNG w Polsce. Cegiełkę dokłada transport morski i gazoport w Świnoujściu

Dobre perspektywy rozwoju rynku skroplonego gazu ziemnego. Sprzyja mu nie tylko rosnąca konsumpcja błękitnego surowca w Polsce, lecz także coraz większe wykorzystanie LNG jako paliwa w transporcie drogowym i morskim. Dużą rolę w pobudzaniu tego rynku będzie mieć terminal w Świnoujściu.
12.06.2015

Pierwsze na świecie wagony do przewozu LNG

Na targach Chart Industries w Monachium zaprezenotwano nowatorskie rozwiazanie do przewozu płynnego gazu. Niemiecka firma leasingowa VTG oraz amerykańska firma specjalizująca się w transporcie towarów w niskich temperaturach, Chart Ferox, pokazały pierwszy wagon kolejowy do przewozu LNG na świecie. Dwa wagony cysterny LNG zastąpią cztery ciężarówki i pięć zbiorników.
07.05.2015

Rozbudowa Terminala LNG - podpisano umowę na opracowanie Studium Wykonalności

Polskie LNG SA zawarło w dniu 8 kwietnia br. z firmą Tractebel Engineering SA umowę na opracowanie wielowariantowego Studium Wykonalności w zakresie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu o trzeci zbiornik i inwestycje towarzyszące.
13.04.2015

Barter SA: Dostawy LNG dla statków

Barter SA podpisał z Portem Gdańskim ramową umowę na tankowanie statków skroplonym gazem ziemnym – LNG. Białostocka spółka dostarcza to paliwo także do Warszawy i Olsztyna, które jako pierwsze wprowadziły autobusy miejskie na LNG.
19.02.2015

Ruszył terminal LPG Novatek Północ

24 października oficjalnie uruchomiony został terminal przeładunkowy gazu płynnego Novatek dla regionu Polski północnej, zlokalizowany w Piórkowie k. Chruściela (woj. warmińsko-mazurskie). Jego zdolności przeładunkowe to 120-180 tys. ton LPG rocznie.
31.10.2014

Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu - podpisano list intencyjny

Polskie LNG SA, inwestor terminalu LNG w Świnoujściu oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, lider rynku gazu w Polsce, podpisały 21 października br. List Intencyjny, w którym deklarują podjęcie wspólnych działań w zakresie rozbudowy i rozwoju dodatkowych usług terminalu LNG w Świnoujściu.
22.10.2014

Polskie firmy zainteresowane gazem LNG z litewskiego terminala

Litwa chce wybudować przy terminalu LNG w Kłajpedzie stację, która umożliwi przeładunek gazu skroplonego na cysterny samochodowe. Gazem z Kłajpedy zainteresowane są firmy z Polski i państw bałtyckich - poinformował PAP Mindaugas Aleka ze spółki Klaipedos Nafta.
27.08.2014

Paliwo promowe: Perspektywy bunkrowania LNG w europejskich portach

W ostatnich latach potwierdzono, że gaz ziemny jest ekologicznym paliwem. Jego zawartość siarki jest prawie zerowa, a stężenie tlenku azotu w gazach wydzielanych w procesie spalania może być zredukowane o 80%.
20.08.2014

Pożar na pokładzie Britannia Seaways. Znamy szczegóły zdarzenia

Komisja, która zajmowała się badaniem okoliczności pożaru, do jakiego doszło na statku należącym do DFDS Seaways, opublikowała raport, w którym podzieliła się swoimi spostrzeżeniami. W sprawozdaniu zwrócono uwagę na sprawność działania załogi w momencie pojawienia się zagrożenia, co pozwoliło na ograniczenie skutków wypadku.
28.07.2014

Terminal LNG - polska brama do gazowego raju

Mimo, że budowa terminala gazowego w Świnoujściu ma wielomiesięczny poślizg, to nie ulega wątpliwości, że to obecnie najważniejsza polska inwestycja infrastrukturalna. Jej znaczenie uwidacznia się zwłaszcza teraz, gdy gazowa wojna Kijowa i Moskwy wisi na włosku. Ta inwestycja to także potwierdzenie rzymskiej maksymy: si vis pacem, para bellum - chcesz pokoju gotuj się do wojny.
05.05.2014

PŻM czeka na gaz z Gazoportu

Statki Polskiej Żeglugi Morskiej nie będą mogły tankować w świnoujskim terminalu LNG. W Polsce jak na razie nie ma firmy, która dostarczałaby paliwo gazowe na statki.
04.02.2014

Usługi dodatkowe terminala LNG nie dla branży LPG

Dystrybutorzy LPG liczyli, że wejście na nowy rynek LNG ułatwi im terminal w Świnoujściu. Mogą obejść się smakiem. Chyba, że zbudują gazociągi.
24.05.2013

Polskie LNG. Rynek potrzebuje większych mocy terminalu LNG, co oznacza konieczność jego rozbudowy

Wyniki badania rynku przeprowadzonego na przełomie 2012 i 2013 roku przez spółkę Polskie LNG wskazują na znaczne zapotrzebowanie na zwiększenie mocy regazyfikacji, jak również inne usługi, które mogły by być świadczone przez terminal LNG w Świnoujściu. Ujawniony potencjał rynku już dzisiaj uzasadnia rozbudowę terminalu o trzeci zbiornik. W 2020 r. zapotrzebowanie na usługi, wraz z już zarezerwowaną mocą regazyfikacji, osiągnie poziom bliski maksymalnych możliwości terminalu po jego ewentualnej rozbudowie.
28.02.2013

Polskie LNG: jest zainteresowanie rynku rozwojem usług terminalu

Wstępne badania wskazują, że rynek gazu byłby zainteresowany m.in. zwiększeniem mocy powstającego w Świnoujściu terminala LNG. Oficjalne wyniki badań zleconych przez inwestora terminala, spółkę Polskie LNG, mają być znane jeszcze w lutym.
15.02.2013

Komisja Europejska wskazuje LNG jako ekologiczne paliwo przyszłości

Skroplony gaz ziemny jest zdaniem Komisji Europejskiej najbardziej perspektywicznym alternatywnym paliwem dla transportu wodnego. To jeden z kluczowych wniosków płynących z pakietu „Czysta energia dla transportu” przestawionego 24 stycznia br. przez dyrekcję generalną ds. transportu w KE.
13.02.2013

Polskie LNG: Rozwój terminalu LNG uzależniony od zapotrzebowania rynku

Spółka Polskie LNG odpowiedzialna za budowę i eksploatację terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu rozpoczęła 20 listopada br. procedurę badania rynku (tzw. market screening) w zakresie zapotrzebowania na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu i świadczenia dodatkowych usług.
21.11.2012

Gaspol gotowy na większe dostawy LPG z morza

Podniesienie cła eksportowego na LPG w Rosji może skutkować większym importem gazu płynnego do Polski z kierunków zachodnich i południowych - mówi portalowi wnp.pl Sławomir Mikulski, dyrektor handlowy spółki Gaspol, jednego z największych dystrybutorów LPG w Polsce. Zapewnia, że gdański terminal morski spółki jest gotowy zwiększyć dostawy na krajowy rynek.
01.10.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.