• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Kierunek: Arabia Saudyjska – nowa linia ro-ro z Gdańska do Jeddah

Marek Nowak

26.06.2016 11:00 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kierunek: Arabia Saudyjska – nowa linia ro-ro z Gdańska do Jeddah
Kierunek: Arabia Saudyjska – nowa linia ro-ro z Gdańska do Jeddah - GospodarkaMorska.pl

Pierwszy transport wprost do położonych w Arabii Saudyjskiej portów Jeddah, Damman oraz Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyruszył w sobotę późnym wieczorem z Gdańskiego Portu Eksploatacja. To początek regularnych kursów na tej trasie, a jednocześnie sygnał poważnych zmian na rynku jednego z najbogatszych krajów arabskich, co staje się szansą dla wielu polskich przedsiębiorstw.

- Dzisiejszym wypłynięciem rozpoczęliśmy regularne kursy, które odbywać się będą co 28 dni – mówi Arne Hinsch, współwłaściciel firmy TO Chartering, odpowiedzialnej za uruchomienie nowej morskiej linii transportowej. - Zapewniamy naszym kontrahentom stałe i przewidywalne kursy, podczas których zawijamy także do Bremenhaven, Rotterdamu i Bilbao.

Podstawą pierwszych transportów będą między innymi produkowane w Świdnicy cysterny do przewozu produktów chemicznych oraz Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak przeznaczone dla armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W planach Transport Overseas Chartering jest także transport superszybkich pociągów.

- Polskie firmy i zapewniana przez nie jakość są dobrze postrzegane przez Saudyjczyków, sprzyja nam także zauważalne otwarcie tamtejszego rynku na produkty pochodzące z Europy – zauważa Daniela Witkowska z BLG AutoTerminal Gdańsk, polskiego partnera i reprezentanta TO Chartering. – Dotychczas głównym parterem handlowym Arabii Saudyjskiej były Stany Zjednoczone, ulega to jednak wyraźnej zmianie.

Jest wiec o co walczyć. Arabia Saudyjska to najbardziej rozwinięty gospodarczo kraj arabski (statystyki wskazują, że wytwarza ponad 25% PKB całego świata arabskiego), a rząd tego państwa dąży obecnie do wykorzystania wysokich dochodów naftowych między innymi na rozwój nowych gałęzi gospodarki, takich jak IT, biotechnologia. Duże nakłady przeznaczane są także na infrastrukturę transportową.

- Kontakty handlowe z Arabią Saudyjską wymagają znajomości pewnej specyfiki tego kraju – podkreśla Daniela Witkowska z BLG AutoTerminal Gdańsk. - Saudyjczycy szczególnie doceniają wolę długofalowego zaangażowania na ich krajowym rynku, to właściwie podstawowy warunek trwałego zaufania biznesowego - dodaje.

Według ekspertów na konkurencyjność polskiego eksportu do Arabii Saudyjskiej wpływa marka produktów, dobre referencje użytkowników w innych krajach Bliskiego Wschodu, cena, a także terminowość i regularność dostaw, w czym z pewnością pomoże nowootwarta linia morska.

- Rozpoczynając naszą działalność wierzymy, że coraz więcej polskich firm korzystać będzie z szansy by zaistnieć na rozwijającym się i niezwykle aktywnym obecnie saudyjskim rynku – mówi Tim Oltmanm, dyrektor zarządzający TO Chartering. - Już teraz bierzemy pod uwagę częstsze kursy z Gdańska od początku nowego roku, jesteśmy też otwarci na kontrakty, które zakładają wyładunek na przykład w Bilbao lub zawinięcie do innych portów znajdujących się na trasie naszej jednostki.

TO Chartering jest przy tym gotowe przewozić także kontenery oraz towary specjalne (firma posiada między innymi certyfikaty wojskowe i pozwalające na przewóz substancji chemicznych). Jedostka Jeddah, która wypłynęła dziś z gdańskiego portu ma długość 225 metrów i 5 pokładów. Statek, który posiada na pokładzie także dwa dźwigi po 120 ton każdy, dzięki czemu na jednostkę załadować można cargo inne niż ro-ro.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.