• <
PZT_1100x200_gif_2020

Rorowiec w Porcie Gdańsk Eksploatacja – kolejne cysterny płyną na Bliski Wschód

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rorowiec w Porcie Gdańsk Eksploatacja – kolejne cysterny płyną na Bliski Wschód
Rorowiec w Porcie Gdańsk Eksploatacja – kolejne cysterny płyną na Bliski Wschód - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

12.09.2016 Źródło: własne

Kolejne z regularnych wypłynięć serwisu obsługiwanego przez jednostki typu Ro-Ro do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich wiązało się z trwającym 30 godzin załadunkiem cystern na Nabrzeżu Oliwskim Portu Gdańsk Eksploatacja.

Cysterny dotarły do nas od producenta z południa Polski drogą kolejową, następnie zostały umieszczone na trailerach, umocowane do nich linami i odstawione na plac przy nabrzeżu - mówi Kamil Salamucha, kierownik Nabrzeża Oliwskiego. - Po przypłynięciu i zacumowaniu jednostki Bahri Tabuk nasi operatorzy po kolei podczepiali wózki i wjeżdżali na pokład statku w wyznaczone miejsca. Ostatnim etapem operacji było zamocowanie cystern do pokładu za pomocą łańcuchów.

Gdański port włączony został do siatki regularnych serwisów żeglugowych Bahri w związku z realizacją dużego kilkuletniego kontraktu na dostawę cystern jaki jeden z czołowych producentów wagonów w Polsce podpisał z saudyjskim operatorem kolejowym.

Naszym celem jest większe wykorzystanie potencjału Nabrzeża Oliwskiego i sprzętu, jakim dysponujemy stwierdza Karol Bowżyk, dyrektor ds handlu i rozwoju spółki Port Gdańsk Eksploatacja. Jest to pierwsza stała linia na Bliski Wschód w portach trójmiejskich i bardzo rozwojowy kierunek. Skupiamy się na eksporcie produktów polskiego przemysłu, a szczególnie cieszy nas to, że są to ładunki wysokoprzetworzone.

Bahri jest narodowym przewoźnikiem Arabii Saudyjskiej, który od blisko 40 lat świadczy usługi transportowe głównie w obszarze południowej Azji, specjalizując się w przewozach drobnicy, paliw, chemikaliów oraz suchych ładunków masowych. Statki armatora po drodze z Gdańska do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej zawijają także między innymi do Hamburga, Antwerpii, Bremerhaven, Rotterdamu i Bilbao. Arabia Saudyjska jest dziś najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim, który inwestuje w rozwój nowych gałęzi gospodarki, takich jak IT, biotechnologia. Duże nakłady przeznaczane są także na infrastrukturę transportową. Jak jednak podkreślają przedstawiciele spedytora, kontakty handlowe z tym krajem wymagają znajomości jego specyfiki.

W ramach obecnie realizowanego kontraktu z Gdańska wypłynie łącznie 1246 wagonów, z których każdy waży około 30 ton. Możliwe jest też, że podpisany zostanie kolejny kontrakt obejmujący ponad 2000 wagonów.

- Zapewniamy naszym kontrahentom stałe i przewidywalne kursy – mówi Tim Oltmanm, dyrektor zarządzający frirmy Transport Overseas Chartering, odpowiedzialnej za uruchomienie tej linii transportowej. - Regularne kursy z Gdańska odbywają się obecnie co 28 dni, wierzymy jednak, że więcej polskich firm skorzysta z szansy, jaką daje rozwijającym obecnie rynek saudyjski.

Firma bierze w związku z tym pod uwagę częstsze kursy z Gdańska od początku nowego roku, jest też otwarta na kontrakty, które zakładają wyładunek na przykład w Bilbao lub zawinięcie do innych portów znajdujących się na trasie jednostek.

Operację przeładunkową cystern zrealizowała spółka Port Gdański Eksploatacja, obsługę agencyjną statków prowadzi Wilhelmsen Ships, natomiast spedytorem ładunku jest BLG AutoTerminal Gdańsk.


Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.