• <
PZT_1100x200_gif_2020

Targi SMM 2016: silna inspiracja dla przemysłu morskiego

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Targi SMM 2016: silna inspiracja dla przemysłu morskiego
Targi SMM 2016: silna inspiracja dla przemysłu morskiego - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

12.09.2016 Źródło: mat. prasowe/własne

Świeżość podejścia oraz rozwój nowych technologii to impulsy, które według obecnych na targach SMM 2016 gości i wystawców, sygnalizują że branża morska dobrze radzi sobie z trudną sytuacją rynkową.

93.000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, ponad 2200 wystawców z całego świata i 50.000 odwiedzających – to główne dane opisujące branżowe, 27 już targi SMM.

Uwe Beckmeyer, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki, a zarazem koordynator rządu federalnego dla przemysłu morskiego, podkreślił znaczenie SMM dla innowacji, zaznaczył też, że są one wyjątkową platformą wymiany myśli.

Jako dwa główne tematy tegorocznych targów wskazane zostały digitalizacja oraz ekologia.

- SMM to pierwsze targi morskie na świecie, które zdecydowały się skoncentrować na problematyce "Industry 4.0", która kryje ogromny potencjał dla przemysłu morskiego - powiedział dr Alexander Nürnberg z VDMA, a zarazem dyrektor Zarządzający MacGregor HATLAPA.

Dedykowana napędom ekologicznym hala wystawowa miała natomiast 3500 metrów kwadratowych i została całkowicie zarezerwowana już na kilka tygodni przed rozpoczęciem targów.

Nigdy wcześniej nie było też tak SMM silnej reprezentacji międzynarodowej. Ponad dwie trzecie wystawców pochodziło z krajów innych niż Niemcy.

- Dowiedzieliśmy się wiele, byliśmy w stanie uzyskać mnóstwo inspiracji i nawiązać nowe kontakty biznesowe wielkich - powiedział Nawfal Al-Jourani, przewodniczący Dubai Maritime Cluster Office.

Kilka krajów, w tym Iran, Grecja i Malezja, po raz pierwszy przedstawiło swój potencjał morskiego know-how w pawilonach narodowych. Niestety, co sygnowaliśmy już na naszym portalu, zabrakło wśród nich pawilonu polskiego.

- SMM to bardzo żywe targi, a reakcja na naszą obecność tutaj była świetna - podkreślił Derrick Armstrong Cowan, Marketing Officer malezyjskiego pawilonu.

Zou Yandong, Senior Engineer Technical Sales z Yanfgang Group w Szanghaju stwierdził wręcz, że dla jego firmy obecność na targach SMM jest absolutną koniecznością.

Zadowolone z obecności były też polskie stocznie i firmy z branży morskiej.

Nasza obecność zwróciła się już praktycznie pierwszego dnia – stwierdził Zdzisław Rakocy, prezes Famor S.A. – Aktualnie najbardziej promowanym przez nas i budzącym największe zainteresowanie kontrahentów produktem, jest sterowanie elektryczne drzwiami wodoszczelnymi przeznaczonymi na statki pasażerskie – dodał.

Pomimo rosnącej liczby wystawców, uczestnicy podkreślają bezpośredni charakter rozmów i dobry wzajemny kontakt.

- Nie zmienia się to, że oferty handlowe są podejmowane między ludźmi. Na SMM wszystko jest bardzo osobiste i bezpośrednie, odległości do przejścia nie są duże są krótkie i zawsze patrzymy partnerom prosto w oczy – podkreślił Manfred Urban, dyrektor zarządzający Mecklenburger Metallguss GmbH.

Nie ulega wątpliwości, że na stoiskach wystawienniczych zostało podpisanych wiele umów. Wystarczy wspomnieć, że Meyer Werft podpisał miliardowy kontrakt na trzy napędzane LNG wycieczkowce z Carnival Corporation, Siemens wyposaży statek wycieczkowy brytyjskiej firmy żeglugowej Saga Cruises z układem napędowym SISHIP eSiPOD, a MTU dostarczy cztery silniki gazowe do dwóch katamaranów Doeksen.

Jedno z najbardziej imponujących stoisk na SMM zaprezentowało Det Norske Veritas. Przedstawiciele tej instytucji uczestniczyli też w wielu wykładach i dyskusjach.

- SMM to niezwykle ważne wydarzenie. Można tu spotkać wszystkich kluczowych graczy branży morskiej w jednym miejscu - powiedział prezes i CEO Grupy Remi Eriksen.

Jako zwiedzający dostrzegliśmy też liczne innowacje techniczne, zarówno wewnątrz hal wystawowych, jak i na otwartym powietrzu. MAN Diesel & Turbo zaprezentował na przykład po raz pierwszy swój nowy silnik 175 D.

Wysoki był także poziom zadowolenia zwiedzających, a program konferencji SMM ponownie wyznaczył nowy standard.

Wiadomo już też, że następne targi morskie SMM odbędą się w dniach 4 - 7 września 2018.

Źródło:
mat. prasowe/własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
MIĘDZYNARODOWA DROGA WODNA E70
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.