• <
nauta_2024

Wyjątkowa łódź na skalę świata będzie miała premierę podczas Żagli 2023

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wyjątkowa łódź na skalę świata będzie miała premierę podczas Żagli 2023
Pokaż cały artykuł
Fot. mPower

To prawdopodobnie będzie pierwsza taka jednostka na świecie, nowoczesna technologicznie, ekologiczna i gotowa do masowej produkcji – mówi Marcin Hołub. Podczas Żagli 2023 zaprezentowana zostanie Cicha Moc, to będzie pierwsza jednostka w klasie do 6 metrów, która będzie wyposażona w ogniwo wodorowe.

Cichą Moc zbudowano w Szczecinie, we współpracy dwóch spółek. CS Kompozyty zaprojektowały i wykonały łódź, z kolei napęd powstał siłą inżynierów ze spółki mPower. Jak mówi prezes tej drugiej z firm, praca przy mechanizmach napędowych oraz zasilaniu wymagała ogromnej precyzji.

– Zwykle o napędzie wodorowym mówiło się w kontekście dużych statków lub jachtów, gdzie jest sporo miejsca na zbiorniki z wodorem. W tym wypadku musieliśmy wykonać ogrom pracy, aby zaprojektować instalację do małej jednostki. Udało się to zrobić i dziś możemy powiedzieć, że zespół mPower stanął na wysokości tego trudnego zadania. To będzie pierwsza wodorowa łódź tej klasy, która zostanie zwodowana. Nie słyszałem, by gdziekolwiek na świecie zbudowano z powodzeniem taką jednostkę. Tym bardziej jesteśmy dumni, ponieważ premiera tej wyjątkowej łodzi odbędzie się w mieście, w którym mieszkamy, w Szczecinie – wyjaśnia Prezes Zarządu mPower.

Napędy wodorowe uważane są za przyszłość żeglarstwa i motorowodniactwa. Cicha Moc łamie wszelkie stereotypy i udowadnia, że wodór może być nośnikiem energii nie tylko w dużych jednostkach, ale również w niewielkich łodziach.

– Cytując klasyka: my tą łodzią otwieramy oczy niedowiarkom – uśmiecha się Bohdan Kryk, Prezes CS Kompozyty. – Od 16 lat nasza spółka zajmuje się promowaniem takich technologii kompozytowych, które łączą efektywność z ekologią. Wprowadzamy na rynek rozwiązania niskoemisyjne, zmniejszające ślad węglowy. Ta łódź jest z jednej strony promocją nowoczesnych technologii, a z drugiej naszym wkładem w popularyzację ekologicznych rozwiązań. Jesteśmy szczęśliwi, że wspólnie z mPower, jako dwie szczecińskie spółki, promujemy potencjał naszego miasta i regionu. Jesteśmy dumni, że Prezydent Szczecina docenił nasze wysiłki i objął je swoim honorowym patronatem. Cicha Moc to dowód, który pokazuje, że w Szczecinie mogą powstawać znakomite, zaawansowane technologicznie konstrukcje – tłumaczy.

Jednostkę można było już zobaczyć na Odrze, podczas testów stateczności, które przeszła doskonale. Pierwszy oficjalny rejs odbędzie się 19 sierpnia, podczas Żagli 2023. Jak mówi Bohdan Kryk, nie jest to przypadkowa data.

– Żagle 2023 to ważne wydarzenie żeglarskie w Szczecinie, to święto wszystkich miłośników jachtingu, żeglarstwa i motorowodniactwa. Cieszymy się, że właśnie w tym czasie dojdzie do chrztu naszej jednostki, tym bardziej, że w tym roku mija 45 lat od kiedy Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta opłynęła świat na jachcie Mazurek i nasz chrzest dedykujemy pamięci tego wielkiego wyczynu polskiego żeglarstwa – wyjaśnia.

Matką Chrzestną będzie znana szczecińska przedsiębiorczyni i społecznik, Laura Hołowacz, a Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” wspiera organizacyjnie całe wydarzenie . 

- Tego dnia zaprezentujemy tak naprawdę dwie jednostki, pierwsza to Cicha Moc z ogniwem wodorowym, druga z łodzi będzie zaopatrzona w napęd elektryczny. W obu przypadkach technologie napędowe zostały stworzone przez mPower, z wykorzystaniem naszych autorskich rozwiązań – zdradza Marcin Hołub.

Podczas uroczystego chrztu nie zabraknie miłośników żeglarstwa, swoją obecność zapowiedzieli już przedstawiciele kilku znaczących stoczni w Polsce. Inicjatywę szczecińskich przedsiębiorstw chwali prezydent Szczecina, Piotr Krzystek:

– Z zaciekawieniem przyglądamy się rozwojowi technologii wodorowych. Nie tak dawno w Szczecinie odbyła się prezentacja autobusu napędzanego wodorem, teraz kolej na łódź. Cieszę się, że to właśnie w naszym mieście ma swoją premierę. Szczecin to przecież miasto o bogatych tradycjach morskich i żeglarskich. A co szczególnie ważne, łódź to efekt pracy naszych lokalnych firm. Gratulacje dla twórców i powodzenia w dalszych rozwijaniu projektu – komentuje.

Chrzest jednostki będzie miał miejsce 19 sierpnia o godzinie 13:00 na nabrzeżu przy Ładodze, później z projektantami i pomysłodawcami przedsięwzięcia można będzie porozmawiać w Starej Rzeźni.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.