• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Synthos i Vattenfall zbudują morskie farmy wiatrowe na Bałtyku?

ew

04.01.2021 14:39 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Synthos i Vattenfall zbudują morskie farmy wiatrowe na Bałtyku?
Synthos i Vattenfall zbudują morskie farmy wiatrowe na Bałtyku? - GospodarkaMorska.pl
fot. Orsted

30 grudnia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek Synthos oraz Vattenfall AB w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy celem realizacji budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Sprawa jest w toku.

16 października, Synthos i Vattenfall podpisały protokół ustaleń w celu zbadania możliwości współpracy w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i krajach bałtyckich. Jak mówił wtedy Zbigniew Warmuz, prezes Synthos: "Zrównoważony rozwój i wzrost udziału energii bezemisyjnej w produkcji przemysłowej to najważniejsze cele Grupy Kapitałowej Synthos. Z tak doświadczonym partnerem, jakim jest Vattenfall, możemy zmienić polską gospodarkę i urzeczywistnić głęboką dekarbonizację".

Protokół został podpisany zaledwie kilka dni po podpisaniu przez kraje nadbałtyckie deklaracji o współpracy w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. „Jesteśmy wdzięczni, że wszystkie kraje bałtyckie podpisały deklarację o opracowaniu opłacalnego i przyjaznego dla środowiska wykorzystania morskiej energii wiatrowej. To duży krok w kierunku rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku i klimatu ”- mówiła w październiku Catrin Jung, szefowa działu morskiej energetyki wiatrowej Vattenfall.

Wspólny wniosek Synthos oraz Vattenfall AB w UOKiK może świadczyć o tym, iż spółki porozumiały się co do dalszej współpracy. Jak czytamy w skróconym opisie koncentracji na stronie UOKiK: "Synthos oraz Vattenfall zamierzają utworzyć Wspólnego Przedsiębiorcę w celu realizacji wspólnego projektu, polegającego na budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Głównym przedmiotem działalności Synthos jest zarządzanie spółkami w sektorze chemicznym. Główną działalnością grupy Synthos jest produkcja kauczuków syntetycznych oraz tworzyw styrenowych. Synthos należy do grupy funduszu inwestycyjnego Black Forest SICAV-SIF, którego głównym celem jest prowadzenie działalności inwestycyjnej – nabywanie lub obejmowanie i sprzedaż akcji/udziałów spółek. Przedmiot działalności spółek portfelowych jest zróżnicowany, a realizowane inwestycje nie są ukierunkowane na żadną konkretną gałąź handlu ani przemysłu. Vattenfall AB jest w 100% własnością szwedzkiego państwa i posiada siedzibę w miejscowości Solna (Szwecja). Grupa Vattenfall prowadzi głównie działalność w zakresie produkcji, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej oraz ciepła. Ponadto prowadzi działalność w zakresie dystrybucji gazu i handlu energią. Jej głównymi rynkami są Szwecja, Niemcy, Niderlandy, Dania oraz Wielka Brytania".

To kolejna inicjatywa energetyczna grupy Synthos. W sierpniu ubiegłego roku spółka informowała o oddaniu do eksploatacji farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Instalacja powstała na terenie zakładu produkcyjnego i została włączona w układ energetyczny Synthosa.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.