• <

Synthos i Vattenfall zbudują morskie farmy wiatrowe na Bałtyku?

Strona główna Stocznie, offshore Synthos i Vattenfall zbudują morskie farmy wiatrowe na Bałtyku?
Synthos i Vattenfall zbudują morskie farmy wiatrowe na Bałtyku? - GospodarkaMorska.pl
fot. Orsted

ew

04.01.2021 Źródło: własne

30 grudnia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek Synthos oraz Vattenfall AB w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy celem realizacji budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Sprawa jest w toku.

16 października, Synthos i Vattenfall podpisały protokół ustaleń w celu zbadania możliwości współpracy w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i krajach bałtyckich. Jak mówił wtedy Zbigniew Warmuz, prezes Synthos: "Zrównoważony rozwój i wzrost udziału energii bezemisyjnej w produkcji przemysłowej to najważniejsze cele Grupy Kapitałowej Synthos. Z tak doświadczonym partnerem, jakim jest Vattenfall, możemy zmienić polską gospodarkę i urzeczywistnić głęboką dekarbonizację".

Protokół został podpisany zaledwie kilka dni po podpisaniu przez kraje nadbałtyckie deklaracji o współpracy w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. „Jesteśmy wdzięczni, że wszystkie kraje bałtyckie podpisały deklarację o opracowaniu opłacalnego i przyjaznego dla środowiska wykorzystania morskiej energii wiatrowej. To duży krok w kierunku rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku i klimatu ”- mówiła w październiku Catrin Jung, szefowa działu morskiej energetyki wiatrowej Vattenfall.

Wspólny wniosek Synthos oraz Vattenfall AB w UOKiK może świadczyć o tym, iż spółki porozumiały się co do dalszej współpracy. Jak czytamy w skróconym opisie koncentracji na stronie UOKiK: "Synthos oraz Vattenfall zamierzają utworzyć Wspólnego Przedsiębiorcę w celu realizacji wspólnego projektu, polegającego na budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Głównym przedmiotem działalności Synthos jest zarządzanie spółkami w sektorze chemicznym. Główną działalnością grupy Synthos jest produkcja kauczuków syntetycznych oraz tworzyw styrenowych. Synthos należy do grupy funduszu inwestycyjnego Black Forest SICAV-SIF, którego głównym celem jest prowadzenie działalności inwestycyjnej – nabywanie lub obejmowanie i sprzedaż akcji/udziałów spółek. Przedmiot działalności spółek portfelowych jest zróżnicowany, a realizowane inwestycje nie są ukierunkowane na żadną konkretną gałąź handlu ani przemysłu. Vattenfall AB jest w 100% własnością szwedzkiego państwa i posiada siedzibę w miejscowości Solna (Szwecja). Grupa Vattenfall prowadzi głównie działalność w zakresie produkcji, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej oraz ciepła. Ponadto prowadzi działalność w zakresie dystrybucji gazu i handlu energią. Jej głównymi rynkami są Szwecja, Niemcy, Niderlandy, Dania oraz Wielka Brytania".

To kolejna inicjatywa energetyczna grupy Synthos. W sierpniu ubiegłego roku spółka informowała o oddaniu do eksploatacji farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Instalacja powstała na terenie zakładu produkcyjnego i została włączona w układ energetyczny Synthosa.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 55,84 $ baryłka  0,16% 11:54
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2327,50 $ uncja  -0,47% 11:52
 Platyna 1092,60 $ uncja  -1,18% 11:55
 Srebro 25,40 $ uncja  0,04% 11:55
 Złoto 1850,10 $ uncja  -0,26% 11:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.