• <
smartre_2023

Zakończono testy największej morskiej suwnicy pomostowej. Obiekt trafi teraz do polskiej stoczni

21.09.2015 10:04 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Zakończono testy największej morskiej suwnicy pomostowej. Obiekt trafi teraz do polskiej stoczni

Partnerzy portalu

Zakończono testy największej morskiej suwnicy pomostowej. Obiekt trafi teraz do polskiej stoczni - GospodarkaMorska.pl

Firma Enerpac, zajmująca się produkcją m.in. hydrauliki i dźwignic dla przemysłu, zakończyła testy największej morskiej suwnicy pomostowej. Teraz obiekt trafi do gdyńskiej stoczni Crist, gdzie zostanie zainstalowany na specjalistycznej barce typu HLJB (Heavy Lift Jack-up Barge).

Warta 36 mln euro barka używana będzie do budowy nowej drogi przebiegającej na odcinku około 5,5 km wzdłuż wybrzeża francuskiej wyspy La Reunion na Oceanie Indyjskim. Inwestycja jest istotna dla regionu z uwagi na spadające odłamki skalne. Nowo wybudowany odcinek drogi będzie oddalony od skał, co zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających tę malowniczą wyspę położoną w pobliżu Madagaskaru.

Do wybudowania tego odcinka potrzebna jest właśnie największa na świecie suwnica pomostowa, która powstała w firmie Enerpac. Obiekt będzie składać się z dwóch pomostów rozstawionych w szerokości 30 metrów. Konstrukcja będzie w stanie podnieść obiekty o wadze do 4,8 tys. ton. Nie będzie miała więc problemu z przenoszeniem bloków cementu lub żelbetonu, potrzebnych do budowy francuskiej autostrady.

Pomosty będą dodatkowo w stanie przemieszczać się wzdłuż barki dzięki wysokim estakadom szynowym oraz dwóm wózkom z napędem hydraulicznym. Cała estakada będzie mierzyć ok 80 m długości. Ruch suwnic będzie odbywał się z prędkością do 1 metra na minutę (z obciążeniem) lub do 2 metrów na minutę (bez obciążenia).

Obecnie zakończyły się pierwsze testy suwnicy. Zawierały one między innymi podnoszenie bloku o wadze 1100 ton oraz sprawdzenie dokładności podnoszenia z granicą błędu do 1 mm.
 
Dane techniczne jednostki:

Długość: 106,5m
Szerokość: 49m
Wyposażenie
4 silniki główne (diesel electric)
4 pędniki
windy z automatycznym uciągiem pracujące w DP1
system jack up (8 nóg)
dwie suwnice (każda o udźwigu 2 500 ton)
Łączna masa kadłuba: około 5 000 ton.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.