• <
KONGSBERG_2023

Stocznia Cesarska: na start budynek Dyrekcji, Remiza i apartamentowce

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Stocznia Cesarska: na start budynek Dyrekcji, Remiza i apartamentowce

Partnerzy portalu

Stocznia Cesarska: na start budynek Dyrekcji, Remiza i apartamentowce - GospodarkaMorska.pl

W ramach pierwszego etapu przebudowy Stoczni Cesarskiej - “Placu Dyrekcyjnego”, renowację przejdą historyczne budynki Dyrekcji i dawnej Remizy. W sąsiedztwie powstaną cztery nowe budynki mieszkalne.

Już w trakcie prezentacji tzw. masterplanu, czyli koncepcji rewitalizacji terenów dawnej Stoczni Cesarskiej (w marcu 2018 r.), jego właściciele - Stocznia Cesarska Developement (dawniej Edonia) podkreślali, że pierwsze prace dotyczyć będą Placu Dyrekcyjnego. Na położonym w pobliżu ECS i Sali BHP placu, przy ul. Doki 1, stoją historyczne budynki Dyrekcji i dawnej Remizy.

6 września br. inwestor zdradził pierwsze szczegóły projektu renowacji historycznych obiektów. Po jej zakończeniu budynek Dyrekcji będzie nadal pełnił funkcje biurowe, z podziałem na różnorodne powierzchnie i wspólne udogodnienia dostosowane do potrzeb mniejszych firm i start-upów. Dawna Remiza zmienić się ma w “wyjątkowe miejsce gastronomiczne”. Szczegóły adaptacji są już opracowywane i mają zostać zintegrowane z projektem czterech nowych budynków mieszkalnych, które powstaną w sąsiedztwie rewitalizowanych obiektów. Za projekt apartamentowców odpowiada pracownia BBGK Architekci z Warszawy.   

Temat Stoczni dla tej pracowni nie jest nowy. Warszawscy architekci są współautorami wspomnianego masterplanu, wraz z pracownią Henning Larsen z Kopenhagi (główny projektant) i gdańską pracownią A2P2 .

Nowy Plac Dyrekcyjny, który powstanie między budynkiem Dyrekcji i Remizą to serce całego projektu. Ma pełnić funkcję głównej przestrzeni publicznej, stać się łącznikiem Stoczni Cesarskiej z przyległą Drogą do Wolności, prowadzącą do sali BHP, historycznej bramy stoczniowej nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców.

- BBGK Architekci przekonało nas swoimi pomysłami, jak interpretować i przetłumaczyć elementy unikalnej tożsamości Gdańska we współczesną architekturę, stawiając dziedzictwo Stoczni i jej tożsamość w centrum uwagi - mówi Gerard Schuurman, dyrektor Projektu Stoczni Cesarskiej. - Plac Dyrekcyjny to przecież scena wielu historycznych wydarzeń. Miejsce, w którym gromadzili się stoczniowcy, aby przed oknami dyrektora Stoczni Gdańskiej walczyć o swoje prawa i demokrację. Teraz stanie się miejscem, które zainicjuje powstanie nowej społeczności na terenie Stoczni Cesarskiej: pracowników firm, mieszkańców i gości.


Stocznia Cesarska obejmuje teren o powierzchni 16 ha. Jak szacują jego właściciele, projekt rewitalizacji potrwać może nawet 15 lat. Kiedy można się spodziewać zakończenia pierwszego etapu prac na Placu Dyrekcyjnym inwestor póki co nie określa, nie udostępnia też jeszcze żadnych wizualizacji. Poinformował, że projekt koncepcyjny powstanie w najbliższych miesiącach, “w ścisłym dialogu z organami ochrony zabytków”. Stocznia Cesarska w grudniu 2017 r. wpisana została do rejestru zabytków.

etmal_790x120_gif_2020
Źródło:
gdansk.pl
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.