• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Sejm uczcił 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Sejm uczcił 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego
Sejm uczcił 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego - GospodarkaMorska.pl

JK

09.06.2017 Źródło: PAP

Sejm uczcił w czwartek 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W przyjętej uchwale wyraził "uznanie i szacunek dla naszych przodków", którzy w czasach 20-lecia międzywojennego i pierwszych lat niepodległości Polski dążyli do jej rozwoju gospodarczego.

Uchwałę poparło podczas czwartkowego głosowania 421 posłów, przeciw było 2, od głosu wstrzymało się 3 posłów.

W uchwale przypomniano, że 80 lat temu rozpoczęto budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego i jego flagowej inwestycji - Stalowej Woli. Efektem tego wysiłku było stworzenie w ciągu 2,5 roku 110 tysięcy miejsc pracy w 51 nowych zakładach przemysłowych, zbudowanych na terenach dotąd cywilizacyjnie zacofanych.

Inicjatorem inwestycji był wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski, który w latach 20. dał Polsce okno na świat w postaci portu w Gdyni. A już w następnej dekadzie, po latach światowego kryzysu, nakreślił i realizował plan uprzemysłowienia centralnej Polski, dbając o równowagę między inwestycjami zbrojeniowymi, cywilnymi i w infrastrukturę w myśl hasła: COP to uzbrojenie nie tylko militarne, ale i gospodarcze Polski.

"Symbolem i kwintesencją tych dokonań jest zbudowanie od podstaw nowoczesnych Zakładów Południowych i miasta Stalowej Woli. W ciągu 26 miesięcy i 26 dni na piaszczystym, porośniętym sosnowym lasem terenie poprzecinanym rzeką San, drogą krajową i linią kolejową powstała huta stali jakościowych i fabryka armat oraz osiedle miejskie dla 4 tysięcy mieszkańców wyposażone w nowoczesne, komfortowe mieszkania, sklepy, szkoły i obiekty sportowe" - napisano w uchwale.

Jak podkreślono, takie tempo prac, idące w parze z "perfekcyjną organizacją robót, wysoką jakością wykonania, zastosowaniem nowoczesnych technologii i gospodarnością w realizacji, było charakterystyczne dla wszystkich inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego". "U podłoża tych sukcesów leżały nie tylko wysoka fachowość kadry przemysłowej, lecz także jej zakorzenienie w wartościach takich jak uczciwość, odpowiedzialność, troska o wspólne dobro i patriotyzm przejawiający się w dumie z pracy wykonywanej dla niepodległej - po tak długiej niewoli - Ojczyzny" - zaznaczono.

Zwrócono również uwagę na fakt, że w życiorysach zarówno wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, jak i wielu pracowników zakładów COP, chlubne karty stanowiły walki w Legionach o odzyskanie niepodległości i w wojnie z Sowietami - o jej obronę. "W II Rzeczypospolitej żołnierze stawali się rzutkimi organizatorami, precyzyjnymi inżynierami, wynalazcami, oddanymi nauczycielami, solidnymi kupcami i rzetelnymi urzędnikami" - czytamy w uchwale.

W 80. rocznicę rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził uznanie i szacunek "dla naszych przodków, którzy w trudnych i niepewnych czasach 20-lecia międzywojennego i podczas pierwszych lat niepodległości Polski dążyli do jej rozwoju gospodarczego".

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32079,00 $ tona 0,55% 23 cze
 Cynk 2869,00 $ tona 0,99% 23 cze
 Aluminium 2386,00 $ tona 0,46% 23 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.