• <
Proteh GlassDeep_top

Pracowity miesiąc w SR Nauta w Gdyni. Zajęte są wszystkie doki (foto, wideo)

pc

14.02.2018 03:11 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Pracowity miesiąc w SR Nauta w Gdyni. Zajęte są wszystkie doki (foto, wideo)
Pracowity miesiąc w SR Nauta w Gdyni. Zajęte są wszystkie doki (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Pełne doki i nabrzeża w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. We wtorek remont przechodziło jednocześnie aż 10 statków. Przy ulicy Czechosłowackiej prace prowadzone są m.in. na Darze Młodzieży oraz dwóch masowcach PŻM – na Karpatach i Sudetach.

Zakres wykonywanych prac jest inny dla każdej jednostki. Dar Młodzieży np. przygotowuje się do rejsu dookoła świata. Żaglowiec przeszedł m.in. prace konserwacyjne oraz został wyposażony w nowoczesną odsalarkę, która umożliwi uzyskiwanie słodkiej wody. Dodatkowo przewidziano również wymaganą przez międzynarodowe przepisy instalację nowoczesnego systemu obróbki wód balastowych. Dzięki niemu fregata bez przeszkód będzie mogła wpływać na wody terytorialne państw odwiedzanych podczas podróży dookoła świata.

Ważnym elementem przeprowadzanego remontu klasowego jest także wymiana stosowanych na żaglowcu olei na oleje biodegradowalne nowej generacji wraz z dostosowanymi do nich uszczelkami. Rozwiązanie to zapewni Darowi Młodzieży spełnianie rygorystycznych przepisów obowiązujących na wodach i w portach Ameryki Północnej.

W rejs dookoła świata Dar Młodzieży wyrusza w maju. Podróż będzie trwała 11 miesięcy. Trasa obejmuje porty całego świata, m.in. Cape Town, Singapur, Vancouver, Meksyk i Nowy Jork. Kulminacja wyprawy nastąpi w Panamie, gdzie w styczniu 2019 r. jednostka uświetni Światowe Dni Młodzieży. Zakończenie Rejsu Niepodległości planowane jest na marzec 2019 r.

Na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej w SR Nata trwa natomiast instalacja nowatorskich systemów uzdatniania wód balastowych. Karpaty i Sudety wyposażone zostaną w systemy Alfa Laval PureBallast®, które spełniają wymogi stawiane zarówno przez IMO, jak i US Coast Guard. Dzięki ich zastosowaniu woda balastowa będzie neutralizowana przy użyciu filtracji i światła ultrafioletowego. Ta niezbędna modernizacja wynika z Konwencji Balastowej Międzynarodowej Organizacji Morza, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, oraz z oddzielnych przepisów amerykańskich w tej sprawie.

W SR Nauta w systemy uzdatniania wód balastowych wyposażone zostaną cztery masowce z serii Karpaty. Oprócz tego, czeka je także remont klasowy. Składają się na niego prace rurarskie, maszynowe, konserwacyjno-malarskie, a także stalowe.

Inna jednostka modernizowana w Naucie to Vole Au Vent. Jack-up przeszedł przebudowę związaną z dostosowaniem do nowego kontraktu. Stocznia wykonała prace, które zwiększyły powierzchnię roboczą pokładu. Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych we wtorek popołudniu opuściła już stocznię.

W SR Nauta w Gdyni remontowanych jest jeszcze sześć innych statków. To: Stena Nordica, Curacao Pearl, Listerland, Fjordkalk, Samskip Frost oraz VesperNevka.

Stocznia Remontowa Nauta z Grupy MARS Shipyards & Offshore łączy wieloletnią tradycję okrętową z nowoczesnymi technologiami. Należy do zakładów o bardzo szerokim wachlarzu usług. Oprócz standardowych remontów, wykonuje także skomplikowane konwersje i przebudowy. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala stoczni remontować nawet największe jednostki wpływające na Bałtyk. Cztery lata temu SR Nauta powróciła na rynek nowych budów, otwierając Zakład Nowych Budów na terenie gdańskich pochylni, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 1 000 osób, a liczba ta nadal rośnie. Stocznia jest również bardzo aktywna w obszarze innowacji, m.in. oferuje armatorom statki o napędzie LNG. SR Nauta wspólnie z uczelniami wyższymi oraz ośrodkami naukowymi uczestniczy w kilku projektach o charakterze badawczo-rozwojowym, których celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji specjalistycznych rozwiązań dla Marynarki Wojennej oraz nowatorskich produktów mogących znaleźć zastosowanie m.in. w ochronie środowiska, energetyce oraz różnych gałęziach przemysłu – w tym również w przemyśle wojskowym.
 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.