Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej spotkał się dziś z Gunnarem Snorri Gunnarssonem, ambasadorem Islandii w Polsce.
Rozmówcy podkreślili bardzo pozytywne relacje polsko-islandzkie oraz dyskutowali nad możliwymi obszarami współpracy bilateralnej.
Z uwagi na znaczny udział rybołówstwa w gospodarce Islandii dla obu stron korzystna może być wymiana doświadczeń na tym polu. Poruszano kwestie popularyzacji spożycia różnych gatunków ryb i możliwości zwiększenia wymiany handlowej obu krajów w tym obszarze.
Minister MGMiŻŚ oraz ambasador Islandii możliwości współpracy widzą również w wykorzystaniu polskich stoczni (w zakresie wytwórczym i remontowym) oraz portów morskich przez islandzkie przedsiębiorstwa. Gość wyraził też zainteresowanie Islandii polskimi surowcami naturalnymi, m.in. kwarcem.
Minister Gróbarczyk wyraził nadzieję na rozwój relacji polsko-islandzkich oraz zachęcił stronę islandzką do bezpośrednich kontaktów islandzkiego resortu odpowiedzialnego za sprawy morskie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
- Przyjąłem zaproszenie pana ambasadora do Islandii, którego zwieńczeniem ma być podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy w poruszanych podczas spotkania obszarach – poinformował minister.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?
Największe samochodowce w historii Sallaum Lines
Położono stępkę pod pierwszy z serii kanadyjskich niszczycieli typu River