• <
Nauta_top_1100x200

Forum projektantów morskich

26.05.2015 13:48 Źródło: własne
Forum projektantów morskich - GospodarkaMorska.pl

Ponad 30 przedstawicieli trójmiejskich biur projektowych dla przemysłu morskiego uczestniczyło w DNV GL Designers Forum, które odbyło się 22 maja. Była to już szósta edycja tego wydarzenia organizowana w Gdyni przez największe na świecie towarzystwo klasyfikacyjne.

- Celem Forum jest integracja środowiska projektantów w Trójmieście. Pragnęliśmy stworzyć platformę networkingową, miejsce wymiany doświadczeń oraz sprowokować dyskusję w szerszym gronie na temat naszej współpracy. Podobne wydarzenia organizujemy również w Norwegii  - mówi  Inacio Golebski, szef Maritime Classification Services z DNV GL.

W tym roku szczególnie ważny był kontekst Forum. Od jesieni 2013 roku i fuzji DNV z GL, ponad 100 osób pracowało nad stworzeniem spójnych przepisów klasyfikacji. Obecnie trwa etap konsultacji nowych wytycznych z przedstawicielami przemysłu morskiego. W trzecim kwartale tego roku nastąpić ma ich publikacja, natomiast wejście w życie planowane jest na rok 2016. Co ważne, DNV GL pracuje także nad optymalizacją programów przeznaczonych do projektowania – wywodzącego się z GL Poseidon, oraz pochodzącego z DNV Nauticus.

Tegoroczna edycja wydarzenia była również doskonałą okazją do przedstawienia nowego członka Forum – firmy MacGregor Poland Design Office. Biuro w Gdyni istnie już od 15 lat, opracowując rozwiązania przeładunkowe dla jednostek ro-ro, portów i terminali oraz sektora offshore. Obecnie firma zatrudnia 86 osób, w tym 36 projektantów . MacGregor jest częścią grupy Cargotec.

Program Forum uzupełniły prezentacje Mateusza Weryka z CTO na temat akustycznych aspektów oddziaływania jednostek pływających na faunę morską oraz przedstawicieli DNV GL, którzy przedstawili swoje doświadczenia z zakresu FMEA dla jednostek wyposażonych w systemy pozycjonowania dynamicznego.

DNV GL Designers Forum jest inicjatywą niezwykle ważną, nie tylko dlatego, że świetnie integruje środowisko projektantów. Wydarzenie pokazuje przede  wszystkim, jak silnie rozwinięty jest przemysł morski w Trójmieście i jaki ma potencjał aby wciąż  tworzyć przestrzeń dla rozwoju nowych firm. Bardzo liczymy na kolejne projekty inwestycyjne, zarówno z zakresu produkcji dla przemysłu morskiego, jak i właśnie nowych biur projektowych  – komentuje Mikołaj Trunin, Project Manager ds. projektów produkcyjnych w Invest in Pomerania.

...

DNV GL to największe towarzystwo klasyfikacyjne statków i instalacji morskich oraz uznany doradca branży morskiej. Jednocześnie, towarzystwo jest czołowym światowym usługodawcą dla przemysłu wydobycia ropy i gazu oraz dostawcą oprogramowania służącego do zarządzania ryzykiem i poprawy wydajności urządzeń w przemyśle energetycznym, przetwórczym i morskim. DNV GL działa w około 300 miejscach w ponad 100 krajach. Przychody spółki wynoszą około 2,5 mld euro rocznie, są w całości inwestowane w badania i rozwój towarzystwa. Biuro DNV GL w Gdyni zatrudnia około 200 osób zajmujących się klasyfikacja jednostek morskich, doradztwem technicznym , certyfikacją, programowaniem oraz systemami IT.

Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Inicjatywę tworzą Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, InvestGDA oraz Agencja Rozwoju Pomorza, która koordynuje działania inicjatywy. Invest in Pomerania oferuje szerokie wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także kompleksową opiekę poinwestycyjną. Całość systemu opiera się na zasadzie One-Stop-Shop. Więcej informacji na www.investinpomerania.pl 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 2,81% 15 paź
 Cynk 3794,00 $ tona 6,84% 15 paź
 Aluminium 3162,00 $ tona 0,35% 15 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.