PMK
Francuska spółka Total podpisała porozumienie z Iranem o wydobyciu w tym kraju podmorskiego złoża. To pierwsza firma z zachodnich krajów, która powróciła do Iranu po zniesieniu sankcji.
Total rozpocznie wydobycie gazu ze złoża Południowy Pers, który jest największym w Iranie i na świecie. Jego zasoby sięgają aż 51 bln m3. To największy kontrakt podpisany przez Iran po zniesieniu sankcji. Jego długość to 20 lat i zakłada współprace z chińskim CPC oraz irańskim Petropars.
Na mocy umowy Total przejmie 50,1 procent udziałów w projekcie 30 odwiertów gazowych i dwóch wiertni wydobywczych. CNPC i Petropars przypada kolejno 30 i 19,9 proc. akcji. Francuzi zainwestują na początek 2 mld dolarów.
Warto pamiętać, że przed nałożeniem sankcji z 2012 roku, Total był czołowym graczem na irańskim sektorze wydobywczym. Po wprowadzeniu obostrzeń gospodarczych francuska spółka musiała opuścić kraj. Zachód obawiał się, że Iran rozwija militarny projekt jądrowy.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?