• <
gryfia_70lat

ABB inwestuje w najnowocześniejszy kablowiec do układania i serwisowania kabli podmorskich

12.10.2015 10:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki ABB inwestuje w najnowocześniejszy kablowiec do układania i serwisowania kabli podmorskich

Partnerzy portalu

ABB  inwestuje w najnowocześniejszy kablowiec do układania i serwisowania kabli podmorskich - GospodarkaMorska.pl

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, zamówiła najnowocześniejszy na świecie kablowiec, aby zwiększyć możliwości w zakresie układania i konserwacji kabli podmorskich, poprawiając jednocześnie wydajność i precyzję. Nowy statek, który będzie mierzyć ok. 140 metrów długości i 30 metrów szerokości, zostanie zbudowany w stoczni Kleven w Norwegii zgodnie ze specyfikacją ABB. Dostawa spodziewana jest w 2017 roku.

– Kablowiec nowej generacji, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie ABB, będzie naszym głównym wyróżnikiem w biznesie kabli wysokiego napięcia, zwiększając elastyczność i możliwości realizacyjne naszej firmy – powiedział Claudio Facchin, prezydent Dywizji Systemów Energetyki ABB. – Jednostka poprawi również naszą efektywność działania i obsługę klienta, wspierając tym samym zyskowny wzrost zgodnie ze strategią Next Level Grupy ABB.

Kablowiec zostanie wyposażony w wiele rozwiązań ABB dla branży morskiej. Na przykład pokładowa sieć stałego napięcia (Onboard DC Grid) i system rozdzielczy energii elektrycznej będą wykorzystywać pojedynczy obwód stałoprądowy do napędu statku w celu zmniejszenia zużycia energii. Statek, na którym znajdą się specjalne zbiorniki przeciwprzechyłowe, wyznaczy nowe standardy jeśli chodzi o niezawodność i precyzję. Operacje podmorskie będą prowadzone i monitorowane przy użyciu zdalnie sterowanego pojazdu wyposażonego w kamery i sonar, co wyeliminuje potrzebę zatrudnienia nurków.

Na kablowcu zostanie zainstalowany kompletny, zintegrowany system automatyki ABB oraz trzy pędniki Azipod. Wraz z systemem magazynowania energii do zastosowań morskich rozwiązanie to pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa o 27 proc. oraz zredukować koszty utrzymania w porównaniu do tradycyjnych systemów zmiennoprądowych. Czujniki, urządzenia i oprogramowanie monitorujące umożliwią przesyłanie danych za pośrednictwem łącza satelitarnego. Zapewni to ścisłą współpracę lądowych centrów wsparcia technicznego ze statkiem w ramach rozwiązania ABB Integrated Marine Operations. Na wyposażeniu jednostki znajdzie się również nowoczesne oprogramowanie do monitorowania ruchu i prognozowania oraz wspierające operatora w procesie podejmowania decyzji.

Dzięki najwyższej klasy technologii dynamicznego pozycjonowania (DP3), kablowiec będzie mógł utrzymywać pozycję z dużą precyzją. Statek został skonstruowany w sposób umożliwiający opanowanie pożaru bez narażenia procesu pozycjonowania i innych podstawowych systemów.

Połączenia kablowe odgrywają kluczową rolę w niezawodnym i sprawnym przesyłaniu dużych ilości energii elektrycznej, często na znaczne dystanse. Działając już od 1883 roku, ABB jest światowym liderem w dziedzinie systemów kablowych wysokiego napięcia, posiadając zainstalowaną bazę w obszarze różnorodnych zastosowań, jak integracja odnawialnych źródeł energii, linie zasilające w centrach miast, zasilanie platform wydobywczych ropy naftowej i gazu, czy podmorskie połączenia międzysieciowe. ABB przekazała do eksploatacji ponad 25 linii kablowych prądu stałego i setki połączeń w technologii prądu zmiennego na całym świecie.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększyć swoją efektywność, jednocześnie minimalizując oddziaływanie na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 140 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.